אנרגיה ירוקה

כל התחום של איכות הסביבה נמצא אמנם בחיתוליו בישראל, אך ניתן בהחלט שעשינו כברת דרך בשנים האחרונות. אז נכון, אין שום בסיס להשוואה בין המתרחש בארץ לבין הנעשה במדינות אחרות באירופה שמובילות את התחום בבטחה, אבל גם אין להקל ראש בהתפתחויות האחרונות. כל מי שיסתובב ברחבות ארצנו יראה מתקנים של מחזור בקבוקי פלסטיק בפינות הרחובות, מכוניות היברידיות וכלי תחבורה חסכוניים אחרים נוסעים בכבישים ושיעורים בנושא איכות הסביבה מועברים במסגרות הלימודיות השונות באופן קבוע. כמו כן העלייה למודעות בנושאים כמו הפרדת סוגי פסולת וכמובן אנרגיה ירוקה עולה בהתמדה.

מהי אנרגיה ירוקה

מספר חברות ישראליות שעוסקות בתחום של אנרגיה ירוקה וקוצרות הצלחה מסוימת בעולם העלו את המודעות הארית לתחום החשוב הזה. אז על מה מדברים כשמשוחחים על אנרגיה ירוקה בעצם? הכוונה העיקרית היא לשימוש בסוגי אנרגיה שאינם מזהמים ואינם תורמים לנזק לכדור הארץ. בנושא זה ישנן מספר מחלוקות בנוגע לסוגי אנרגיה שונים.

הגדרות שונות עבור אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה היא מושג חדש יחסית בעולם המדע ועל כן היחס לגביו עדיין אינו אחיד. להלן חלק מההגדרות עבורו: אנרגיה שמופקת ממקורות שאינם מייצרים מזהמים באופן ישיר, אנרגיה המיוצרת ממקורות שנחשבים ידידותיים לסביבה, אנרגיה המופקת ממקורות המייצרים כמויות נמוכות של זיהום ואנרגיה שמופקת ומשתמשת באמצעים אשר השפעתם הסביבתית נמוכה. חדי העין שביניכם ודאי כבר שמו לב שמדובר בבעייתיות מסוימת בתחום ההגדרה. קחו לדוגמא אנרגיה שמופקת על ידי שריפת פסולת האם מדובר אכן באותה אנרגיה ירוקה או לא?

שריפת פסולת – ירוק או לא?

על פניו שריפה של פסולת לא רק שאינה מזהמת אלא אפילו תורמת להפחתת כמויות הפסולת בעולם. מצד שני, שריפה של חומרים גורמת לפליטת פחמן דו חמצני וחום שתורמים בתורם להתעצמות אפקט החממה. כפי שאתם מבינים, מדובר בתחום בו הדעות חלוקות. ישנם גם כאלו שמגדירים אנרגיה תחת ההגדרה של אנרגיה ירוקה בעוד שאחרים פוסלים אותה מכל וכל מכיוון שהפסולת הגרעינית פוסלת אותה בעיניהם מלהיכלל תחת המטריה הזו.

ומה קורה בארץ בתחום?

למרות שישנן מספר חברות ישראליות שעוררו התעניינות עולמית לתחום של אנרגיה ירוקה ובאופן ספציפי לתחום של אנרגיה סולארית, הביקוש לפיתוחים אלו בישראל הוא דל מאוד. באופן עקרוני אכן כמעט לכל דירה בארץ ישנו דוד שמש שמספק לה מים חמים בחודשי הקיץ וישנן לא מעט טורבינות רוח ברחבי הארץ, אבל זה פשוט לא מספיק. טורבינות הרוח הם אכן מכונות שעושות שימוש באנרגיה ירוקה מאוד לכל הדעות ודודי השמש משתמשים באנרגיה הירוקה ביותר שיש, אך תצרוכת החשמל שמספקות הטורבינות היא בסך של אחוז אחד בלבד מתצרוכת החשמל הארצית. ובנוגע לדודי השמש? זה אכן מומלץ להשתמש בהם, אבל עוד אף אחד לא הניע מכונית בעזרת שימוש בטכנולוגיה סולארית. למדו עוד על התחום של אנרגיה ירוקה, לטובת הדורות הבאים והכדור עליו אתם עומדים. בהצלחה.

כתיבת תגובה