בחירת מצבה

ההתמודדות עם אבל קשה ולא פשוטה, יחד עם האבל עלינו להחליט על בניית המצבה הדורשת לעתים כוחות נפש לא פשוטים, ולמרות זאת חשוב להשקיע מחשבה על בחירת מצבה ליקר לנו.

במרבית העדות, גילוי המצבה מתקיים ב- 30 יום לנפטר. נוהג זה  משאיר זמן קצר למשפחה לבחור את המצבה.

ישנם מקרים שבית העלמין מגדיר מצבה אחידה ואין למשפחה אפשרות לבחירת המצבה, למשל בתי עלמין צבאיים, ואף אינה מאפשרת כיתוב אישי על המצבה וניתן לראות בהם נוסח אחיד. מעבר לכך בכל בתי העלמין  ישנה הגבלה על גודל המצבה וגובה המצבה וחשוב לבדוק מראש מהן ההגבלות. בבתי עלמים פרטיים וחילוניים לרוב אין הגבלה זו ומאפשרת למשפחה יד חופשית הן במבנה המצבה והן בגודל הקבר, אבל תמיד חשוב לבדוק מראש על מנת למנוע עגמת נפש..

בחירת המצבה

בחירת מצבה כוללת תמיד בבחירת סוג האבן, אבן חברון, היא האבן השכיחה ביותר והזולה ביותר. אבן חברון המיוצרת בארץ, היא מגיעה בגוונים בהירים והיא ממלכתית מאוד. סוגי אבנים נוספות הם אבנים מיובאות כגון אבן שיש טורקי או אבן גרניט, ניתן למצוא בגוונים אדומים , אפורים או שחורים . אבן נוספת היא אבן סלע טבעית

אבן חברון הנחשבת לאבן פשוטה תעלה לערך כ- 1500 ₪ , בעוד שמצבה מאבן טבעית הנחשבת יוקרתית, יכולה לעלות אלפי שקלים.

כיתוב על המצבה

לרוב מחיר מצבה כולל את הכיתוב הפשוט שכולל כ- 70 אותיות לערך. כיתוב על המצבה יכלול את שם הנפטר ותאריך הפטירה, יש המוסיפים ת.נ.צ.ב.ה שהינו פסוק מהתנ"ך. הוספת כיתוב אישי או פתגם מהתנ"ך מעבר למחיר ונדרש תשלום על כל אות שנוספת. מעבר לכך יש את נושא של סוגים שונים של כיתוב, הפשוט ביותר כולל חריטה של האותיות וכיתוב בשחור. כיתוב יקר יותר כולל הדבקת אותיות בולטות ממתכת או מקרמיקה, דרך נוספת היא הבלטת אותיות מהאבן או כיתוב של התזת חול.

תחזוקת מצבות

עם השנים נזקי מזג האוויר ניחרים על המצבות,המצבות נראות מיושנות עם כתמים או עם עובש. כיום ניתן למצוא בוני מצבות המציעים שירות תחזוקת מצבות, הכוללת ניקוי ותחזוקה של המצבה. תחזוקת מצבות כוללת ניקוי המצבה תיקון וחידוש האותיות, טיפוח הצמחייה בסביבת הקבר וכל הנדרש לשמירה על מצבה תקינה ויפה. חשוב ליצור מקום שנעים לשהות בו ויאפשר לכם לבוא ולהתייחד עם הנפטר, גם אם מגיעים לקבר פעם בשנה.

כתיבת תגובה