בקלות: כך תתמודדו עם לחץ תקופת המבחנים

אי אפשר להתעלם מכך שתקופת המבחנים מביאה עמה בשורה חיובית מאד: מיד עם סיומה, תוכלו לסמן V גדול על מספר קורסים שעברתם בהצלחה. במילים פשוטות? אתם מתקדמים צעד נוסף בדרך אל קבלת התואר שלכם.

עם זאת, ישנם המון סטודנטים המעידים על כך שתקופת המבחנים יוצרת לחץ גדול. לפניכם, כמה טיפים מעולים להתמודדות עם הלחץ – מה שיאפשר לכם להיות יעילים יותר, נינוחים יותר ושלווים יותר.

הזכירו לעצמכם תמיד: אתם ממש לא לבד

לעתים, הדבר שמרגיע יותר מכל דבר אחר הוא הידיעה כי אתם לא לבד. אם זה מנחם אתכם, תקופת המבחנים אינה תקופה שרק אתם עוברים, אלא עוד עשרות אלפי סטודנטים בכל מוסדות הלימוד הגבוהים ברחבי הארץ. בזמן שאתם לומדים שעות ארוכות בחדרכם או בספרייה, עושים אותו הדבר עוד רבים אחרים. צרת רבים חצי נחמה? בהחלט.

טפחו לעצמכם סביבת למידה חברית

מאחר ואתם לא לבד, תוכלו להפוך את סביבת הלמידה שלכם לחברתית ונעימה יותר. אחת הטעויות שהמון סטודנטים עושים בתקופת המבחנים היא להתבודד. בפועל, ההתנתקות מהעולם החיצון לא עושה טוב, ובהדרגה היא גורמת לתחושות תסכול, ייאוש וחוסר מוטיבציה. גם אם אתם אפקטיבים יותר בלמידה לבדכם, נסו לטפח שגרה של למידה עם חברים פעם או פעמיים בשבוע.

כך, אתם יכולים לרענן את שגרת הלמידה המוכרת לכם, כאשר הסביבה החברתית הכוללת בתוכה גם המון צחוק ושיח נעים, מפחיתה את תחושות הלחץ.

אל תחכו עם המטלות שלכם לדקה ה-90

גורם הלחץ מספר אחת הוא מחסור בזמן. לצערכם, אתם לא יכולים לרוץ אחרי הזמן, ובטח שאתם לא יכולים להשיג אותו. לכן, כדאי מראש שלא להמתין עם המטלות שיש לכם לדקה ה-90. כך לדוגמא, במידה ובתקופת המבחנים הנוכחית האתגר הגדול שלכם ביותר הוא כתיבת עבודה סמינריונית, אל תמתינו לרגע האחרון לכתיבת העבודה.

עם שריקת הפתיחה לתקופת המבחנים, צרו לעצמכם לוח משימות המפרט את כל המטלות הנדרשות. כך, תוכלו לתכנן את הזמן שלכם, להציב לעצמכם מטרות וגם לעמוד בהן. המטרה היא שתצליחו לסיים את המטלות שלכם עוד לפני הדד-ליין הסופי.

צריכים עזרה? אל תתביישו לבקש אותה

אם אתם חשים לחוצים, ואם אתם בעיקר מרגישים כי הלחץ הוא המקשה עליכם לתפקד כנדרש לאורך תקופת המבחנים, אל תתביישו לבקש עזרה. איך עזרה שכזו יכולה לבוא לידי ביטוי?

  • למידה משותפת עם חברים
  • שיח מעודד עם חברים או משפחה
  • סיוע בכתיבה אקדמית
  • סיוע בתרגום מאמרים וכן הלאה

כתיבת תגובה