הגדלת תמונות לבית

תמונות שימשו מאז ומעולם כדרך לביטוי אמנותית של אנשים שהיה להם הכישרון המתאים. תמונות איכותיות שבו את ליבם של אספנים, שרכשו את התמונות הללו כדי להסתייע בהן ולקשט בהן את קירות בתיהם. היו גם בעלי הון ואצילים שהחזיקו תחת חסותם ציירים ואמנים שונים ומימנו אותם במטרה לקבל מהם ציורים וחפצי אמנות אחרים.

גם כיום משמשת האומנות לצורותיה השונות דרך ביטוי לאמנים, הן באמצעות ציור והן באמצעות פיסול. האמירה שביצירות נשארת זמן רב אחרי שהיוצר עצמו כבר איננו. ואולם כיום, בניגוד לעבר, ניתן לבצע הגדלת תמונות והעתקה שלהן למשטחים גדולים יותר. ישנם מאות ואולי אלפי ציורים ותמונות שהם מושלמים, והחיסרון היחיד שלהם הוא שהם קטנים מדיי. כיום החיסרון הזה מתבטל.

הגדלת תמונות – עניין למקצוענים בלבד

לכאורה, ניתן כיום להגדיל תמונות בקלות. ישנן מצלמות המסוגלות לצלם בהגדלה ניכרת, עד פי שלושה מהגודל המקורי ואפילו יותר. ואולם כל מי שניסה את השיטה הזאת גילה שהתוצאה איננה יוצאת כמצופה. הגדלת התמונה גורמת לדהייה שלה וכמעט בכל המקרים היא מאבדת את היופי ואת הייחודיות שלה.

כיון שכך, הדרך היחידה להגדיל ציורים או צילומים שאדם מוצא בהם יופי או שהם בעלי ערך רגשי עבורו, היא לפנות לאנשי מקצוע מיומנים. אלה יכולים, בשיטות העבודה שהם מכירים, להגדיל כל ציור וכל תמונה ולהביא אותם כמעט לכל גודל רצוי.

ציורים ותמונות מוגדלים אינן בגדר חידוש כשלעצמם. כבר במהלך המאה העשרים התפשטה אופנה של הצגת פוסטרים – תמונות מוגדלות של סלבריטאים למיניהם: שחקני קולנוע מוכרים, זמרים מובילים או להקות מפורסמות. אחד הפוסטרים שזכו לתפוצה אדירה היה הפוסטר של השחקן ג'יימס דין, שגם עשרות רבות של שנים אחרי מותו ניתן למצוא פוסטרים שלו בחדרם של בני נוער רבים.

ההבדל העיקרי בין הזמנים הוא האופי האישי של הציורים. אין מדובר עוד בתמונות כלליות או אפילו בנאליות משהו אלא ציורים או תמונות שיש בהן אמירה אישית ויש להן ערך מוסף רב עבור מזמין העבודה והמשפחה שלו. הגדלת תמונות איננה מבוצעת לצרכים מסחריים דווקא, אלא על מנת לאפשר לכל משפחה לעצב את ביתה כרצונה, כולל תמונות אישיות התלויות על הקירות.

באופן פרדוכסלי משהו, מחזירה אותנו הקדמה הטכנולוגית למנהגים מימים עברו, מה שמראה שלמרות הכול בני האדם אינם שונים אלה מאלה באופיים, למרות הבדלי העיתים. בימי הביניים ואף במאות התשע עשרה ותחילת המאה העשרים שילמו משפחות אצולה רבות הון תועפות לציירים מומחים על מנת שינציחו את יקיריהן. ראשי המשפחה, הגברות במשפחה, תמונות משפחתיות ועוד.

נכון להיום המעגל נסגר. הטכנולוגיה מאפשרת להגיע לתוצאות איכותיות, להנציח אנשים בתמונות גדולות ואפילו גדולות מאד או להנציח נופים וצילומים אישיים שונים. ההבדל העיקרי בין אז ועתה נעוץ בעובדה שהטכנולוגיה הזאת זמינה לכל דורש, גם מבחינת המחיר.

תמונות גדולות ומשטחי קנבס

מעבר לאיכות של תמונה מוגדלת יש חשיבות גם למשטח שעליו היא מודפסת. משטחי קנבס שימשו ציירים ואמנים שונים מאז המאה הארבע עשרה ועד היום. הקדמה הטכנולוגית אפשרה החל מהעשור האחרון של המאה העשרים להדפיס תמונות וציורים שונים על בד הקנבס.

גם תמונות אישיות או משפחתיות שהוגדלו מודפסות כיום על משטחי בד קנבס. מעבר לתחושת היוקרה שמלווה את השימוש בבדים האלה יש להם פן מעשי – הם נשמרים טוב יותר מכל משטח אחר, וודאי טוב יותר מנייר. מרגע שתמונה הוגדלה והונצחה על גבי קנבס – היא עשויה לשרוד עוד מאות רבות של שנים.

כתיבת תגובה