המדריך המלא לכתיבת הדרשה לבר המצווה

בשונה מאירועים אחרים, אירוע בר המצווה הוא אירוע שיודע כמה שיאים: העלייה לתורה, הארוחה החגיגית עם כל האורחים וגם קריאת הדרשה על ידי הילד. המון הורים מתרגשים לכתוב עם בנם הנרגש את הנאום המרגש, ולפניכם כמה טיפים חשובים שיבטיחו גם לכם דרשה אותנטית, מרגשת ומקורית. אז איך נערכים לקראת כתיבת הדרשה, מדוע חשוב שילדכם יכתוב אותה לבד ולמה כדאי לעשות עליה חזרות לפני האירוע?

טיפ: תנו לילד לכתוב את כל אשר על לבו

אולי כדאי תחילה לתת לכם את הטיפ החשוב ביותר: הדרשה היא מסמך אישי של ילדכם. המון פעמים ישנו רצון להבטיח את הדרשה המקצועית והמדוייקת ביותר, וכך פונים אל כותבים מנוסים שכותבים בין היתר גם דרשה. שימו לב: הדרשה אומנם צריכה להיות כתובה בשפה גבוהה ומכובדת, אך בעת שתפנו את המשימה לאדם חיצוני שאינו ילדכם, משהו באותנטיות של הדרשה נפגע. גם אם ילדכם לא ידוע בכישורי הכתיבה שלו, תנו לו להתבשל עם הדרשה. הוא יציין בעצמו דברים שחשובים לו, הוא יציג את הרעיונות החשובים לו בדרכו שלו ובעיקר יצליח להתחבר לכתוב.

עבודת עריכת הדרשה, באחריותכם

בגיל 13 ילדים לומדים לפתח כישורי למידה מתקדמים יותר, כמו כישרון הכתיבה לדוגמא. מצד אחד, תוכלו לתת לילדכם לקרוא את הדרשה באירוע בר מצווה בכותל ללא כל עריכה שלכם, אך מצד שני יהיה כדאי בהחלט שתעברו על הכתוב. את הדרשה כדאי לחלק לכמה חלקים שונים, ולעתים הילדים לא מודעים לחלוקה הנדרשת וכך הדרשה אינה די מסודרת. שלושת החלקים החשובים שצריכים להיות בדרשה צריכים לכלול דברי פתיחה וקבלת פנים לאורחים, החלק העיקרי הוא מעין חיים שכאלה והחלק האחרון הוא שלב התודות. הדרשה היא נאום הנקרא על ידי ילדכם – הפכו אותה למרגשת, מדוייקת ובהירה יותר.

כמה עמודים כתובים נדרשים לדרשה?

חשוב מאוד שלא להגביל את הילד מבחינת מספר העמודים. ילדים בגיל צעיר כמו ילדי המצווה לעתים מדברים הרבה אך אומרים מעט, לכן כדאי בשלב זה שלא להגביל אותם אלא לתת להם לכתוב את הרגשות שלהם על דף. בשלב העריכה תוכלו לקצר או להאריך את הדרשה בהתאם לסטנדרט שתרצו לעמוד בו. לרוב, ואין זה חוק, הדרשה נפרסת על פני שלושה עמודים מודפסים. אינכם צריכים לחשוש מאורך הדרשה, פשוט מאחר והאורחים באירוע בר מצווה בכותל הם בני המשפחה הקרובים אליכם המתרגשים לשמוע את ילדכם נואם בפניהם.

מדוע חשוב לעשות עם הילד חזרות?

גם אם הילד שלכם משדר בפניכם שהוא קול ולוקח את כל האירוע בקלילות, יהיה כדאי לבצע איתו חזרות על הדרשה. תרגלו עם ילדכם עמידה זקופה, קריאה בדיקציה נכונה וחיתוך נכון של הפסקאות. תוכלו להכין את ילדכם להמון דברים, אך לא תוכלו להכין אותו להתרגשות הגדולה שמצפה לו. חזרות על הדרשה לא צריכות להיות חזרות מתישות, אלא שכל הנדרש מכם הוא לקרוא עם ילדכם את התוצר הסופי מספר פעמים. בנוסף, בעת שהילד שלכם נפגש עם הדרשה לפני האירוע, מפלס הלחץ וההתרגשות יורד ברגע האמת, זאת מאחר והוא כבר התנסה בקריאת הנאום.

כתיבת תגובה