המפגש הראשון עם מאלף הכלבים – למה יש לצפות?

כנראה שאתם מתרגשים יותר מהכלב שלכם לקראת פגישת האילוף הראשונה. אותה התרגשות נובעת בין היתר מחוסר הידיעה שלכם לקראת מה שעתיד להיות. בפגישה הראשונה, יערוך המאלף תצפית על כלבכם במטרה להבין "מי הוא":

  • איך הוא מתנהג
  • מהי תדירות הנביחות שלו
  • אך הוא מגיב לאנשים זרים
  • עד כמה הוא מציית לפקודות שלכם וכן הלאה…

לפניכם, תמצית של פגישת האילוף הראשונה:

שיחה מקדימה אתכם, הבעלים

עם הכלב שלכם יהיה קצת יותר סבוך לתקשר, ועל כן אתם נכנסים לתמונה. מיד עם הגעת המאלף אליכם, תצטרכו לספר על הכלב שלכם: איך הוא מתנהג, מה "הבעיה" שבגללה הזמנתם מאלף, מהם הרגלי האכילה והשינה שלו, איך הוא מתנהג בטיולים ואיך הוא מתנהג כלפיכם. שימו לב: ככל שתפרטו יותר על הקווים המאפיינים את כלבכם, כך יהיה ניתן להתאים תכנית אילוף מדויקת ומתאימה יותר.

בשלב זה תוכלו לספר על הכלב כל העולה על דעתכם, כאשר המאלף ידע לגזור את הדברים החשובים וליצוק אותם אל תוך תכנית האילוף. סביר מאד כי יופנו אליכם שאלות מנחות, זאת בכדי שיהיה ניתן לייצר תמונה בהירה ככל הניתן אודות האופי של הכלב והדרך בה יש לאלף אותו.

תצפית על הכלב: תגובות והתנהגות

תוך כדי השיחה אתכם, יתצפת המאלף על הכלב שלכם. ישנם כלבים המתמסרים תוך שניות לאדם זר בתוך הבית, בעוד ישנם כלבים המביעים חשש גדול ומתחבאים מאחורי הספה. כל התנהגות שכזו מעידה על האופי של הכלב כך שתצפית זו שנערכת לערך כ-10 דקות, מאד חשובה.

המאלף לא אמור להתנהג בצורה מסוימת אל הכלב בשלב זה, אלא פשוט להיות נוכח בחלל. תהליך של אילוף כלבים הוא תהליך דינאמי והדרגתי, כאשר הצעד הראשון המשמעותי הוא לבחון את התנהגות הכלב. לעתים, כבעלי הכלב, אתם לא רואים דברים שהמאלף רואה לאחר תצפית של מספר דקות.

שילוב בין אילוף בבית ומחוצה לו – מדוע הוא חשוב?

במרבית המקרים, האילוף יתבצע חצי מהזמן בתוך הבית וחצי מהזמן מחוצה לו. לרוב, האילוף אורך כשעה, לאורכה יש לבחון את ההתנהגות של הכלב גם בתוך הבית – המרחב הפרטי והמוכר לו, וגם מחוצה לו. זוהי הזדמנות נפלאה לבחון את האינטראקציה של הכלב עם כלבים אחרים, עד כמה הוא ממושמע וכן הלאה. בנוסף, מחוץ לבית ניתן לשחק עם הכלב ולתת לו הוראות – חלק זה הינו חלק בלתי נפרד מהאילוף.

כתיבת תגובה