הפחתת ארנונה לעסקים – עובדות שלא ידעתם

ארנונה היא מס שמטילה הרשות המקומית על מחזיקי נכסים בתחומיה. החיוב בארנונה נקבע לפי תעריף למ”ר בשטח הנכס. כל רשות נוקטת בשיטת מדידה שונה, ותעריף החיוב נקבע לפי השימוש שנעשה בנכס. פקודת העיריות מסמיכה את העירייה למדוד את שטח הנכס. אבל האם ידעתם שבתור בעלי עסקים אתם יכולים לזכות בארנונה מופחתת?!

אנשים רבים סבורים ובטוחים, כי לא ניתן להשפיע על גיבה הארנונה. הם חושבים כי מדובר בגזירה או בסכום, שאותו יצטרכו לשלם עד סוף חייכם. אבל העיריות רוצות לעודד כמה שיותר אנשים לפתוח עסקים ובכך לקדם את הכלכלה, לשם כך הן מציעות תשלום מופחת של ארנונה לבעלי עסקים על בסיס מאפיינים שונים.

כידוע לכולם, שארנונה לנכס פרטי מושפעת  ממספר קריטריונים: האזור אליו משוייך הנכס וסיווג הנכס. למה הכוונה ב"אזור אליו משוייך הנכס"? לא ניתן פשוט למדוד סתם כך את גודל הנכס. האם הגודל כולל מרפסת? האם הוא כולל את המסדרונות? הלובי? חדר המדרגות? כל זה תלוי בעיקר בעירייה עצמה ובמיקום עצמו, אבל את כל זה צריך לקחת בחשבון. לדוגמה, אם נדבר על תושבי רחוב בצפון העיר תל אביב למשל. מיקום הרחוב הוא על הגבול בין שתי שכונות בעלות רמה סוציו – אקונומית שונה. לכן, השאלה לאיזו שכונה שייך הרחוב משפיעה על חיוב הארנונה של התושבים, עד כדי כך שיכולה להכפיל אותו פי 2. זאת משום ששכונה אחת הוגדרה כאזור חיוב מופחת, ומהנקודה בה נמצא הרחוב החלה שכונת יוקרה שבה חיובי הארנונה היו הרבה יותר גבוהים.

לעומת זאת תעריף ארנונה לבית עסק מושפעה, משטח הנכס וסיווג הנכס. כאשר סיווג הנכס, מנעשב בהתאם לשימוש  בו. ישנם גם מקרים נוספים, אשר תעריף התשלום הוא שונה, למשל תשלומי ארנונה לדירת רפאים או נכס שאינו ניתן לשימוש יהיו שונים ולרב מופחתים. כמובן לצורך הפחתת תשלום חייבים להציג את כל האישורים ומסמכים הנדרשים. במידה ובעל העסק אינו יודע גם זכאי להנחה בתשלומי ארנונה מומלץ לפנות לעורך דין ארנונה, אשר יכול לבדוק את הנושא.

אם יש לכם עוד שאלות בנושא הפחתת ארנונה לעסקים צלצלו:

03-5445590

 

כתיבת תגובה