כיצד נוצרת התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית נוצרת עקב תהליך בו מבקשים לשפר אזור עירוני מסוים בארץ, את תהליך השיפור מבצעים מבחינה פיזית – דבר שגורר אחריו שינויים חברתיים ומביא לכך שאותו אזור חוזר להיות פעיל ואינו נמצא עוד במקום "נמוך" יחסית, במידה ומדרגים את הרמה של השכונה המדוברת.

קיימים מספר דרכים על מנת לבצע את התהליך, שנוצר ביוזמתה של רשות ציבורית או גוף פרטי יזמי – גופים אלה דואגים לחידושה של השכונה ע"י שימוש אינטנסיבי בקרקע, וע"י כך למשוך תושבים חדשים על מנת שיפריחו בה חיים חדשים.

מדוע חשוב ליצור התחדשות עירונית בשכונות?

ישנן שכונות בארץ, אשר נבנו בקום המדינה ולעיתים גם לפניה, משמע בניינים ישנים אשר מתחילים לאבד מחוזקם עם כל שנה שעוברת וביחד איתם דיירים מבוגרים, אשר גרים בבניינים אלו כבר עשרות שנים, חלקם הולכים לבתי אבות בשלב מסוים או הולכים לעולמם וכך השכונה נשארת עם אוכלוסייה מבוגרת שנעלמת משנה לשנה ועם בניינים ישנים ורעועים.

כאשר קיימת התחדשות עירונית, נכנסות אל תוך השכונות משפחות צעירות אשר מנצלות את מחירן הנמוך של הדירות, ועקב כניסתן נוצר חידוש עירוני במראה הפיזי של  השכונה שמביא איתו גם את החייאתן  של תשתיות, גופי חינוך ושירותים נוספים.

מטרתו העיקרית של הפרויקט

מטרתו של הפרויקט הוא להביא  לחידוש עירוני של השכונה, כלומר, לנצל את הקרקע באופן יעיל, ולהביא לשיפור תשתיות עירוניות ולחדש את חזות המתחם ע"י סלילת כבישים חדשים, תוספות חנייה ועוד'.

פרויקט התחדשות עירונית עובד בשלושה מישורים עיקריים:

  • 1  פרויקט פינוי בינוי – בו מפונים דיירים מבתיהם בהתאם לחוק – מסלול אשר מיועד לרשויות מקומיות
  • 2. מסלול עיבוי – בו לא מתבצע פינוי של אנשים מהבתים שלהם- מסלול אשר מיועד לרשויות מקומיות
  • 3. מיסוי – מסלול אשר מיועד ליזמים

פרויקט התחדשות עירונית הינו פרויקט חשוב, ע"י שיפור וחידוש התשתיות העירוניות- גם יחוזקו הבניינים, גם ישופר המראה שלהם וגם ימשכו אוכלוסייה צעירה, חזקה ומלוכדת אשר תביא לשיפור בתשתיות השכונה. פרויקט מסוג זה אשר מביא לחידוש עירוני, יביא גם לעליית מחירים ותעלה את ערך השכונה, שכן מי שרכש דירה במסגרת הפרויקט זכה לקנות דירה "בגרושים" ויזכה למכור אותה ברווח גדול יותר.

כתיבת תגובה