טיפול בדלקת שקדים אצל רופא אף אוזן גרון

רופא אף אוזן גרון המאבחן במהירות את הבעיה

בעיות באוזניים, באף או בצוואר עלולות להעיב על חיינו ולפגוע בתפקוד יום יומי שלנו. משום כך, אנו פונים לרופא המשפחה אשר מפנה אותנו בעת הצורך אל רופא אף אוזן גרון. כולנו שמענו לפחות פעם אחת בחיינו על הרופא הזה, וחלקנו היינו אצלו עוד בילדותנו כאשר ההורים המודאגים הביאו אותנו אליו כדי לשלול בעיות בשמיעה. רפואת אף אוזן גרון מפותחת מאוד בישראל והרופאים המתמחים בה עוברים הכשרה ארוכה של כמה שנים טובות.

אבחון דלקת שקדים

תפקידם של השקדים הוא להגן על הגוף מפני זיהומים שונים וממוקמים מאחורי חלל הפה. אבל לפעמים השקדים הם אלה שמזדהמים וגורמים לתופעות בלתי נעימות כמו כאבי גרון ותחושת חום. רופא אף אוזן גרון מאבחן את דלקת השקדים בכמה שלבים:

  • שיחה ראשונית – מדובר בביקור הראשון של המטופל אצל הרופא. הרופא מבקש לקבל פרטים על המחלה ומבצע בדיקה גופנית ראשונית של איברים כמו צוואר, אוזניים, ריאות, מדידת חום ובדיקת לוע.
  • המלצה על ביצוע משטח גרון – במקרים מסוימים ממליץ הרופא לבצע בדיקת משטח גרון. בבדיקה זו לוקחים דגימה מהלוע בעזרת מקל רפואי. התוצאה של הבדיקה מתקבלת כעבור כ-3 ימים. אם יש חיידקים, ניתן יהיה לראותם.
  • בדיקות דם – ישנם מקרים שבהם ממליץ רופא אף אוזן גרון על ביצוע בדיקות דם. בדיקה זו נעשית אם קיים חשש לכך שיש וירוסים שגרמו לכאבי הגרון.

הטיפול בדלקת שקדים

לאחר שהרופא ביצע אבחון של הבעיה, הוא מתאים את הטיפול הנכון לחולה. במקרים לא מעטים דלקת השקדים עוברת מעצמה, אך יש צורך להקפיד על שתיית מים ונוזלים כדי למנוע התייבשות ומומלץ גם לקחת כדורים להקלה על כאבי גרון (בהתאם להמלצת הרופא). כאשר דלקת השקדים נגרמת על ידי חיידקים, ממליץ הרופא על טיפול באמצעות אנטיביוטיקה. ולבסוף, במקרים שבהם הדלקת חוזרת מספר רב של פעמים, ימליץ הרופא על ניתוח להסרת השקדים.

לא מחכים, פונים לרופא

ישנם סימני אזהרה שאסור להתעלם מהם במקרה של דלקת שקדים. אלה יכולים להיות כאבי גרון חזקים, מלווים בריור אשר מונעים מהחולה לשתות או לבלוע. במקרים חמורים גורמת הדלקת לנפיחויות, אי היכולת להזיז את הצוואר, קשיי נשימה, הופעה של דם בשתן, דלקת מפרקים או כאבי גרון המסרבים לחלוף כעבור כמה ימים. סימנים אלה פוגעים באיכות החיים ועלולים להוות סכנה עבור החולה. לפיכך, כשמופיע אחד או יותר מבין סימני האזהרה האלה, חשוב לפנות לרופא בהקדם האפשרי.++

כתיבת תגובה