ייעוץ זוגי – הניגודיות שבקשר

ייעוץ זוגי מבחין בקשר הזוגי כתהליך של ריפוי, תהליך התקרבות אינסופי. יועץ זוגי יבקש מהאדם לראות במפגש עם בן הזוג את המפגש עם עצמו. ממקום שכזה ייעוץ זוגי מציג את הזוגיות כמסע מתמשך ומרתק. המשיכה בין בני הזוג לעיתים לא ברורה. הרי ההגיון אומר שאנחנו אמורים לחפש מישהו שדומה לנו. איתו ההסכמות הן רחבות. בקשר שכזה יש מעט מחלוקות. מה שהוא אומר היא מבינה והדברים פשוטים במהותם. זאת מין שאיפה בסיסית שמלווה כל אחד מאיתנו. רצון שנהיה מובנים גם אם לא דיברנו. שנמצא מישהו שיכול להיות בשבילנו, להרגיש אותנו ולהיות לנו לעזר. מדהים, דווקא לאנשים שכל כך קל לנו להתחבר לעיתים נעדיף שלא להיות בקשר זוגי איתם. אותה בחורה שבמשך זמן קצר נכיר את סיפור חייה, לרוב לא נימשך אליה. הרי היא כל כך ברורה, פשוטה ומובנת מאליה. יש כאן בעיה. אין את האתגר. חסרה הסקרנות. משהו לא עובד. האדם לרוב יחפש לו מישהי שיתקשה להשיג אותה. בת זוג שמהווה משימה לא פשוטה, מין כיבוש מתמשך ואינסופי. "אף פעם לא תיתני לי ממש להגיע אליך" יאמר הגבר. "אני זקוק לקרבה שלך וזה לא פשוט ביננו. כשזה קורה, זהו יום מיוחד עבורי". ייעוץ זוגי מלמד את בני הזוג כי הניגודיות מובנת בתוך הקשר שלהם. יועץ זוגי ישאף להדגיש את הניגודיות, כתהליך שבונה ומאתגר כל אחד מבני הזוג. ייעוץ זוגי מתבסס על ההנחה כי גברים ונשים שונים זה מיזה. בני הזוג ילמדו לראות את ההבדלים הללו, לקבל אותם ולדעת כי בתוכם קיימת מערכת בחירה, שלעיתים אינה מודעת, הגורמת להם להימשך לניגוד שבא לידי ביטוי באחר.

ייעוץ זוגי – הקושי שנובע מההבדלים

ייעוץ זוגי פוגש את בני הזוג ממקום של משבר. ההבדלים ביניהם יבואו לידי ביטוי במריבה ובמתח פנימי, העלול להתפרץ באמצעות תקשורת כועסת או כשתיקה רועמת. ייעוץ זוגי יתמודד עם השאלה: מדוע בני זוג שאינם קרובים, שלא קל להם להגיע זה לזו ממשיכים לחיות ביחד, למרות שהמשימה לא קלה עבורם? האתגר שמציבה הדרך הארוכה שלפניהם, בונה את משחק הזוגיות. בני הזוג יתבקשו להכיר בקושי שכל אחד מציב בפני השני מעצם המהות שכל אחד מביא. ייעוץ זוגי רואה בזוגיות מערכת שאיננה יציבה. הזוגיות איננה חפץ דומם, המתקיימת מבלי להשקיע אנרגיה. זוגיות הינה דבר דינמי, משתנה ומתפתח. תהליך מרתק שבו נוצרת מחדש בכל יום בכל שעה. הזוגיות מהווה קרקע לתהליכי צמיחה, למימוש ידע ולמידה. לתהליכי ויתור מתמשכים, לבחינה ולמידה של אירועים מכשילים, לשמירת גבולות ואיזונים, ליצירת התחדשות והתרגשות, לבנית ביטחון ויציבות, לגילוי מרתק ומחודש של מי שאיתו נעשתה הבחירה לחיות. כאשר השינויים והתהליכים המלמדים המצמיחים קורים. כאשר ישנה הבנה והתקרבות, מופיעה תחושת שימחה בזוגיות. ייעוץ זוגי מדגיש את האלטרנטיבה של שיעמום העדר חיכוך. מערכת יחסים צפויה ומשעממת העלולה להקשות על בני הזוג. מינגד עודף מאמץ לשם יצירת תקשורת ברורה, מאבקים שאינם נפתרים, העדר הסכמות יובילו לתשישות וחוסר רצון להשתתף במשחק הזוגיות.

ייעוץ זוגי – הזוגיות כאתגר מתמשך

הגילוי המתמשך נחוץ ליצירת זוגיות מתפתחת. נחוץ ליצירת עניין וסקרנות בקשר הזוגי. ייעוץ זוגי מדגיש כי קשר זוגי קיים כל עוד ההתפתחות הזאת מתרחשת. כאשר בני הזוג חיים יחד ללא תהליך גילוי הדדי שכזה, הקשר שלהם יהיה קר, ויאופיין בנוכחות מתפקדת. קשר מעשי ולעיתים יעיל. זהו קשר חסר. שני הורים שפועלים למען גידול הילדים, שניים שחיים ביחד כי כלכלית וחברתית זה יותר נח. כאן נגמרת הזוגיות, כאן חסרה ההתהוות וההתפתחות. היועץ יבקש מבני הזוג לראות בהבדלים כמקור להתפתחות. יראה לבני הזוג כי הבחירה בשונה מובנת באדם עצמו. ייעוץ זוגי מהיותו מקדם תהליכי שינוי וצמיחה, יעודד את בני הזוג לראות את ההבדלים ביניהם כמנוע המאפשר להם ליצור עניין וסקרנות. כאשר המחיר לעיתים הוא סוג של חיכוך הדורש התמודדות. כמו שבמנוע השמן מרכך את חיכוך הבוכנות המניעות את הרכב, בזוגיות תחושת האהבה והאכפתיות יכולים לרכך את ההבדלים ואת המאמץ בזוגיות.

כתיבת תגובה