כיצד נדע לבחור חברת הדברה נכון?

ישנם חרקים רבים בסביבתנו המועילים לטבע ואינם מזיקים לבני האדם כמו הפרפר, סוגי חיפושיות למיניהם וכדומה. אך על אותו משקל עומדים החרקים המזיקים, כגון תיקנים, צרעות, יתושים, פשפשים וכולי. חלק מהמזיקים יכולים להופיע ולא לעורר חשד שמה קיימת תופעה של נגיעות גבוהה ואולי כדאי לחכות מעט ולבדוק היטב אולי זה רק מזיק שחלף ומספיק לסלקו מסביבתנו ולא יותר, או שזה אחד שסביר להניח שקיימים באזור עוד כמותו, יש גם פעולות רבות שנוכל לבצע על מנת למנוע מהם להגיע. לדוגמה: יתושים מסוגלים לעוף למרחק של 2-5 קילומטרים, מכאן שמקום בית הגידול יכול להיות רחוק אולי כדאי להתקין רשתות או שמה יועילו רק כמה מלכודות דבק המיועדות ליתושים כדי לפתור את הבעיה. כמו כן התיקנים בעלי יכולת טיפוס ותעופה ונוהגים להיכנס גם בשחייה דרך מערכות הביובים, טוב לבדוק אולי היא סדוקה וישנה נזילה שגורמת להגעתם.

החרקים המזיקים את האדם לרוב תלויים באדם, אנחנו מספקים להם מים, מזון ומחסה, ללא התנאים הללו הם לא יכולים להתקיים. לכן הרבה תלוי בנו, אם לא נספק להם את התנאים הללו תהיה לנו סביבה נקייה יותר ממזיקים. לכן מומלץ תמיד לאחסן מזון בתוך אריזות קשיחות ואטומות, נקפיד שהבית יהיה נקי משאריות מזון, לדאוג לאחזקת הבית שכוללים תקינות אינסטלציה, סתימת חורים וסדקים, להתקין רשתות יתושים.

אוקי, ביצענו את כל פעולות המניע האלה ועדין ישנה נוכחות שלהם, כיצד נדע בחור בחברת הדברה מתאימה שתדע לתת מענה יעיל מול המזיקים?

  • כיום בישראל ישנם מגוון רחב של חברות הדברה, חלקן מציעות שירותים לפי אזורים מסוימים וחלקן נותנות מענה בכול הארץ. יש המעסיקים מדבירים שכירים ויש הנעזרים בקבלנים המבצעים בשמם. לכן מומלץ לוודא כי המדביר הוא מטעמם וכי הם אחראים על טיב ההדברה. במיוחד כשזקוקים למדביר בערים הגדולות הסבירות שישלח מדביר "שכיר חרב" גבוהה יותר לעומת עיר קצת רחוקה ובעלת כמות אוכלוסייה קטנה יותר. למשל בתל אביב התחרות גדולה ולכן יש נוכחות של מדבירים והרבה עבודות של הדברה נמכרות בין חברות פרסום למדבירים בשטח. לעומת זאת אם תצטרכו הדברה בקרית שמונה שבה התחרות בהרבה יותר נמוכה פחות סביר שתהיה תופעה זו נפוצה.
  • בשנת 2016 יצא חוק חדש האומר כי רק מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה רשאי לבצע פעולות הדברה. מכיוון שהדברה יכולה להיות מסוכנת בהחלט ואכן קרו הרבה אסונות בעבר. אך עדיין ישנם המדבירים ללא רישיון כלל. לכן חובה לבדוק את רישיון ההדברה של המדביר, לראות שאכן התמונה תואמת לאדם המבצע את השירות, להסתכל שהרישיון בתוקף.
  • דבר נוסף הראוי לציין הוא שהרבה פעמים מדבירים משתמשים בחומרים חקלאיים שאינם מאושרים בחוק בשל היותם חזקים יותר וגם זולים יותר ואינם מאושרים לשימוש באזורים אחרים בלבד אזורים חקלאים.

כתיבת תגובה