מהי שיטת טיפול CBT ולמי היא מתאימה?

לא פעם רובנו חווים מחשבות שליליות כמו: "אני לא מספיק שווה", "אני לא מספיק חכם", "אין לי חברים כי אני לא נראה טוב" ועוד. למחשבות אלו יש נטייה להביא אותנו למצבים של בריחה מהמציאות ולגרום לנו לדחף מהמצב "המאיים".

כאשר חוויה מסוג זה מתרחשת בתדירות נמוכה, רמת החיים שלו אינה נפגעת והכל בסדר, אך במידה והחוויה מתרחשת לעיתים קרובות, רמת החיים שלנו נפגעת באיכותה, ואנו "נאכל סרטים" כאלו ואחרים, זה בדרך כלל קורה למי שחווה דברים קשים בילדות, בנוסף למי שחווה חרדות לעיתים קרובות.

מהו טיפול קוגניטיבי טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול CBT?

CBT (באנגלית: Cognitive Behavioral Therapy) הוא מכלול שיטות טיפול שמבוססות על שילוב בין קוגניטיביות והתנהגותיות. טיפול התנהגותי קוגניטיבי מבוסס ברובו על שינוי המחשבה במטופל, שילוב של טיפול קוגניטיבי – שינוי המציאות אצל המטופל, לבין טיפול התנהגותי – לימוד ותרגול של התנהגויות חדשות, ולמעשה ליצור שינוי ממשי במטופל.

טיפול ה CBT הינו טיפול קצר מועד, שקורה "כאן ועכשיו", אורכו של הטיפול בממוצע הוא בין 3-6 חודשים והוא עוזר למטופל לפתח דפוסים חדשים והתנהגויות חדשות לגבי השקפות החיים.

למי מתאימה שיטת CBT?

טיפול ב CBT או שיטת CBT מתאימה לכל אחד, גם טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים וגם טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים, ניתן להבין שכל אחד בכל גיל יכול ליהנות מהשיטה. חשוב להבין שהמטופל צריך לרצות בשינוי הזה ולהיות שותף פעיל לחלוטין בכל התהליך, במידה והמטופל לא ירצה את השינוי, השינוי לא יצליח. במידה ומדובר בטיפול CBT בילדים, צריך לבדוק איזו שיטת טיפול טובה יותר לילד, שיטת טיפול ישירה, לעבוד ישירות מול הילד, או במקרים מסוימים, לעבוד עם הילד דרך ההורים שלו.

נכון להיות משתמשים בשיטת CBT למגוון רחב של בעיות פסיכולוגיות, כמו טיפול בחרדות, טיפול באלימות, טיפול בהפרעות התנהגות, ADHD ובעיקר למטופלים שחווים דיכאון.

מהם היתרונות של טיפול ב CBT?

לטיפול ב CBT יש יתרונות יחסיים והוא הופך להיות אפקטיבי יותר מטיפולים אחרים,

  1. טיפול קצר מועד
  2. טיפול ממוקד
  3. מטפלים בשורש הבעיה
  4. עם הטיפול מקבלים תוצאות לאורך זמן
  5. יש שיטות טיפול מובנות לטיפול

לסיכום ניתן לראות ששיטת CBT היא אפקטיבית ויעילה, יש לה יתרונות על שיטות טיפול אחרות, השיטה מתאימה לילדים ולמבוגרים כאחד, אך עדיין חשוב לבצע את הטיפול במקומות המוסמכים לכך, שהמטפלים עברו לימודי CBT.

כתיבת תגובה