מה עושים כאשר ועד הבית אינו מתפקד

מה ההשלכות של ועד בית שאינו מתפקד

חושך בחדר המדרגות, הצטברות של לכלוך בשטחים הציבוריים, גינה לא מטופחת, תקלות ומתקנים שבורים שאינם מתוקנים, הם חלק בלתי נפרד מתפקוד לקוי של בניין שאינו מנוהל ומתוחזק על ידי ועד בית רציני. בבניינים שאינם מתוחזקים ומנוהלים נכון לא רק ההזנחה מטרידה אלה גם הניהול הכספי וגביית דמי ועד בית אינם מבוצעים באופן סדור, מה שפוגע בניהול הבניין על רקע במחסור מימון וחוסר בגורם מרכזי שמקבל החלטות עבור הדיירים ומטפל בהם.
בבתים משותפים שלא מנוהלים כנדרש, לא יתקבלו החלטות משמעותיות של הדיירים לאור חוסר התאספות של האספה הכללית, אחזקה מונעת של מתקנים לא תתקיים, ותהיה הזנחה בשמירה על הרכוש המשותף.

חובת קיום של ועד בית פעיל בבית משותף

החשיבות של ועד בית מתפקד נובעת לא רק מהדרישה המוגדרת בחוק המקרקעין עבור בית משותף המחייבות את קיומה של נציגות מקרב הדיירים, אלה גם כי ועד בית שפועל בשם בעלי הדירות ומייצג את האינטרסים שלהם מהווה גורם חיוני לאיכות החיים של השכנים בבניין, מכאן הדרך ליחסי שכנות טובה ואווירה נעימה בבניין תורמת גם למחויבות משותפת בניהול הבניין ושמירה על רמת תחזוקה וגביית תקציב מתאים לכך.

כאמור, רמת תחזוקת מתקני הבניין לאורך זמן תורמת באופן נרחב לנראות הבניין ומקרינה גם על ערך הדירות, במצב בו הבניין מוזנח ולא מטופל ערך הדירות בו יהיה נמוך מאותו בניין דומה עם אותם מאפיינים רק שהאחרון זוכה לרמת תחזוקה מתאימה. רוכשים פוטנציאלים לוקחים בחשבון בעת קנייה את מצב הבניין בכללותו והמחיר אותו הם מוכנים לשלם לא רק עבור הדירה אלה גם עבור סביבת הנכס אם היא נראית טוב או מוזנחת.

 

חברת ניהול ועד בית – הפתרון הנפוץ

במקרה ובבניין שלכם קיימת בעיה בתפקוד מוסד ועד הבית, והסיבות יכולות להיות אם זה מחוסר ידע מקצועי, זמן או מחלוקות בין חברי הוועד קיים פתרון שהופך לנפוץ ביותר בקרב דיירים והוא לשכור את שירותיה של חברת ניהול ועד בית חיצוני, אשר מנהלת את הבניין כעיסוק עיקרי ולה צוות מיומן של אנשי אחזקה וגבייה המגובה לרוב בעורך דין. כך שניהול הבניין הופך לפשוט יותר עבור הדיירים וועד הבית וניתן מענה תחזוקתי סדור לצרכיי הבניין.
לעתים ההפרש הכספי בין ניהול עצמאי לעומת ניהול של ועד בית חיצוני אינו משמעותי ועומד על כמה עשרות שקלים לדירה אבל התמורה של ניהול מקצועי לרוב תהיה משמעותית עבור כל דייר אשר ירגיש כי איכות החיים בבניין עלתה אודות לניהול המקצוע

כתיבת תגובה