מה עושים כאשר נמחק קובץ מהמחשב?

מה עושים כאשר נמחק קובץ מהמחשב?

במקרה או/ו בטעות, יצא שנמחק קובץ שאתם זקוקים לו. זה יכול להיות קובץ, שמכיל את הפרויקט שעבדתם עליו רבות, או עבודה מסכמת או אפילו תמונות מאירוע משפחתי, שכל כך חשובים לכם. אז מה ניתן לעשות? האם יש דרך לשחזר את הקבצים?

קודם כל בו ונבין מה קורה כאשר מבצעים שמירה של נתונים במחשב. כולם יודעים שמחשב מורכב ממספר לא קטן של חלקים ואחד החלקים החשובים בתהליך שמירה של קבצים זה דיסק קשיח או באנגלית HARD DISK.

בראשית הדרך, כל מידע שתרצו לשמור ישמר בדיסק קשיח לפי הסדר ולמרות שעם הזמן ועם השימוש הקבצים כבר לא יהיו בסדר מופתי עדיין מערכת תדעה להזות אותם בעזרת סימן מיוחד. כאשר אתם מוחקים קבצים, הם לא נמחקים ישר באותו הרגע אלא הם עוברים לפח אשפה. לכן במידה ולא עבר יותר מידי זמן תמיד תוכלו לשחזר את הקבצים מאותו הפח המוכר. אבל מה קורה, כאשר עבר יותר מידי זמן וקבצים שנמחקו כבר לא נמצאים בפח. האם עדיין יש סיכוי לשחזר? התשובה היא – כן.

אם נכנס לקטע טכני, תדעו שכאשר מבצעים מחיקה בעצם נמחק אותו "סימן מיוחד" שדיברנו עליו מקודם, כאשר נמחק אותו סימן מערכת לא תוכל להזות אותם ולדעת איפה הם נמצאים. מבחינתה הקבצים האלו לא קיימים. במקרה כזה יש כמה אפשרויות. אפשרות ראשונה – זה לפנות לחברה, אשר מציע שחזור מידע מכל המידיות האפשריות. אומנם זה כרוך בתשלום, אך אתם יכולים להיות רגועים שהמידע שלכם לא נחשף ולא מועבר לאף גורם שלישי, ובנוסף, שזה אולי יותר משמח שלרב בחברות האלו יצליחו לשחזר לכם את כל הקבצים הנדרשים, מכיוון שיש להם ציוד מתאים, צוות מיומן וזה גם לא ייקח הרבה זמן. חשוב לציין, שלרב החברות האלו יגבו את התשלום רק במקרה והן אכן הצליחו לשחזר. אבל, שוב מזכירים שאחוזי ההצלחה מאוד גבוהים.

במידה ואתם אינם חשים צורך לגשת לשירות מקצועי או שאתם מוכנים לקחת סיכון, של חוסר הצלחה – ניתן לנסות לבצע שחזור לבד. אל דאגה, אף אחד לא אומר שאתם חייבים להפוך לטכנאי מחשב, אבל בהחלט אתם חייבים להיות משתמשים טיפה יותר מתקדים ולא רק לדעת לקרוא מיילים וליהנות מyou tube  . בשביל לבצע שחזור תצטרכו להשתמש באחת ממספר תוכנות, שמטרתן למצוא את כל הקבצים שאין להם את ה"סימן המיוחד" לאחר מכן לשייך להם את "הסימן" הזה ובכך לתת למערכת לזהות את אותם הקבצים האבודים מחדש. אומנם זה נשמע מאוד פשוט וקל לביצוע, אך חייבים להיזהר, לא תמיד השיטה הזאת עובדת. במקרה והכל עבד כשעון – הרווחתם, אבל מה קורה כאשר ניסיון שחזור נכשל מסיבה זו או אחרת? יכול להיות שלא קרה כלום, לא הצלחתם תפנו לשירות מקצועי, אבל יכול להיות גם שעקב ניסיון הזה נגרם נזק בלתי הפיך לקבצים ואז גם במעבדות לא יצליחו לשחזר אותם. אז לפני שתעשו את הבחירה באיזו שיטה להשתמש תחשבו טוב.

כתיבת תגובה