מה צריך לדעת על ניהול ועד בית חיצוני

תחזוקת ועד בית

כל בניין מגורים חייב להתנהל על ידי נציגות הבית והדיירים על מנת לשמור על רמת אחזקה תקינה של הבניין. העשורים האחרונים תפקיד ועד הבית הפך למורכב יותר הן בשל הבנייה לגובה וריבוי הדירות בבניין והן בשל ריבוי מערכות הבניין אשר דורשות תחזוקה מקצועית עובדות אלו הן שמקשות על ניהול ועד בית משותף באופן עצמאי על ידי ועד נבחר בהתנדבות מקרב הדיירים.
לכן בוחרים דיירים וועדי בתים רבים להעביר את הניהול לוועד בית חיצוני ומקצועי, שירות אותו מספקות חברות ניהול ואחזקה לבנייני מגורים. חברות אלו מגייסות לשורותיהן אנשי אחזקה במקצועות השונים ומפעילות משרדים ומוקדי שירות טלפוני לטובת מענה לפניות הדיירים. מערכי שירו אלו מאפשרים ניהול מקצועי לבנייני מגורים.

איך חברת ניהול ועד בית עושה זאת?

לא פשוט עבור חברת הניהול לספק מענה ולהיות ערוכה לכל קריאת שירות של דייר בכל עת. עם זאת חברות אלו נערכות על ידי העסקת קבועה של עובדי אחזקה ונציגי מוקד טלפוני פנימי וחיצוני של החברה ויודעות לכסות מענה שירותי לכל ימות השבוע 24 שעות ביממה. במקרה הזה הגודל של חברת הניהול קובע, ככל שהחברה גדולה יותר כך היקף כוח האדם הזמין עבורה לתת מענה אחזקתי גבוה יותר. במקרה של ועד הבית הוא נהנה מגב מקצועי וזמין באופן רציף לתת מענה לבעיות שעלולות להתרחש בבניין ללא עלות נוספת

 

חברת ניהול לבית משותף

בעשרים שנה האחרונות קמו חברות ניהול לבתים משותפים שמטרתן לתת מענה לדיירים שנדרשים לנהל את הבניין אך אין ביכולתם או ברצונם לעשות כן. ועדי בתים רבים רואים כיום בתפקיד עול לא מבוטל מה גם שנדרשת הבנה בתחום אחזקת מבנים מה שמביא אותן לשכור שירות של ועד בית חיצוני. במקרים בהם תפקיד הניהול והאחזקה של הבניין מתנהל בידי גורם חיצוני ומקצועי ההתנהלות של הבניין נעשית לרוב באופן יעיל ומקצועי אילו היה מתנהל באופן עצמאי בידי הדיירים.

איך עובדת השיטה של ניהול ועד בית חיצוני?

שיטת הניהול של הבית המשותף בידי חברת ניהול מתנהל באופן הבא. חברת הניהול מעסיקה צוות אחזקה שדואג לטפל בבניין ובמערכותיו. הצוות ערוך בסיוע מוקד החברה לקבלת קריאות שירות לטיפול במקרי אחזקת שבר או ליווי של אנשי מקצוע המגיעים לבצע טיפולים תקופתיים במערכות.
בנוסף לכך חברת הניהול מנהלת את גביית דמי ועד הבית שהינה משימה רציפה לאורך כל השנה אשר גוזלת זמן וסבלנות רבה, מטלה זו חוסכת מוועד הבית זמן רב וחיכוכים לא נעימים מול השכנים בנושא כספים.
טרם תחילת העבודה חברת הניהול וועד הבית קובעים תקציב אחזקה לבניין שעל פיו מתוכננת בחברה תכנית תחזוקה שנתית כך שהבניין זוכה לשימור מערכות ומתקנים כנדרש.

מה בין ועד הבית לחברת הניהול?

חשוב להכיר בעובדה שחברת הניהול אינה מחליפה את ועד הבית באופן מלא וזאת בשל העובדה שאינה בעלת זכויות בנכס אלה נותנת שירותי ועד בית חיצוני בלבד. גם אם יש חברת ניהול בבניין תמיד יידרש כי יבחר ועד בית אשר ייצג את האינטרסים של הדיירים ובעלי הנכסים ויבצע בקרה אחר פעולות וחברת הניהול בבניין. כל שכן החלטות הנוגעות לחיי הבניין הבניין ימשיכו להתקבל במסגרת אספת הדיירים הכללית.

כתיבת תגובה