נושאים תפילה בקבר עמוקה

קבר עמוקה – עולים לקברו של צדיק

קבר עמוקה הוא אחד האתרים המפורסמים ביותר הקיימים בארץ. מסורות רבות נשזרו סביבו, תפילות רבות נאמרו במקום. קברו של רבי יונתן בן עוזיאל, התנא שחי בתקופה שלפני חורבן בית שני, הוא מוקדם משיכה גדול כשלעצמו. אז מה יש בקבר הצנוע הזה, הנחבא אל הכלים אשר מסתתר לו במקום פסטורלי אל בין העצים לשמים הכחולים?

דברים שכדאי לדעת על קבר עמוקה

שומרי מסורת? מתחילים להתקרב אל היהדות? אלה כמה דברים שכדאי לדעת לגבי עמוקה:

  • מה נמצא בקבר עמוקה – קבר עמוקה הוא קברו של הצדיק רבי יונתן בן עוזיאל.
  • תרגום יונתן – זהו התרגום שנקרא על שמו של רבי יונתן בן עוזיאל. מדובר בתרגום נרחב של ספרי הנביאים לארמית. בתרגומו מוסיף התנא גם כמה דברי אגדה כדי לסבר את האוזן. עד היום נוהגים ללמוד את תרגומו במוסדות שונים ובכללם גם בבתי הספר הדתיים.
  • גדול בתורה – אגדה מפורסמת מספרת כי כאשר רבי יונתן בן עוזיאל למד תורה, המלאכים היו נעצרים ממלאכתם כדי להקשיב לו. ואם באותה השעה ציפור חסרת מזל הייתה מתעופפת מעל גג ביתו, היא הייתה נשרפת מיד. סיפורים אלה נועדו להעצים את גדולתו של הצדיק ולהדגיש את התרומה הגדולה שתרם לעם ישראל.
  • הצדיק לרווקים ולחשוכי ילדים – יש אומרים כי רבי יונתן בן עוזיאל היה רווק, ומסורת אחרת גורסת כי היה חשוך ילדים. כך או כך, קבר עמוקה הפך למוקד לעלייה לרגל עבור רווקים וחשוכי ילדים. יהודים מכל הארץ מגיעים אל קברו של הצדיק כדי לשפוך את לבם ולבקש רחמים.
  • אפשר לבקש בקשות אחרות – אף על פי שקבר עמוקה מזוהה בעיקר עם הרווקים וחשוכי הילדים, יהודים נוהגים לבקש מגוון רחב של בקשות: בריאות, פרנסה, הצלחה ועוד.
  • תלמידו של הילל – ישנה סברה שאומרת שרבי יונתן בן עוזיאל היה תלמידו של הלל הזקן, ומתוך 80 תלמידיו של הל בלט רבי יונתן והיה הגדול שבהם.

הקבר בצלע ההר

לא רק אגדות רבות מושכות את היהודים אל קבר עמוקה, אלא גם המיקום שלו. הקבר ממוקם בצפון הארץ, ממש ליד העיר הרוחנית צפת ומושך אליו רבים. העצים הפזורים בכל מקום, צלע ההר הירוק, השמים הכחולים ביום וזרועי הכוכבים בלילה, כל אלה משמשים כמוקד משיכה עבור רבים. כי עבור אנשים לא מעטים התפילה היא לא רק אמצעי לעבוד את ה' או דרך לדבר עמו ולבקש בקשות, אלא גם דרך טובה להירגע מחיי היום יום התובעניים.

כתיבת תגובה