סוף סוף ויאגרה ללא מרשם גם בישראל כך החליט משרד הבריאות

מכירת התכשיר תוגבל לגברים מעל גיל 35 לאריזות המכילות עד 100 מ"ג חומר פעיל בשימוש של עד 50 מ"ג ביום. תהליך הייעוץ והתשאול יתבצע בבית המרקחת באופן שיאפשר את פרטיות המטופל. בכך מצטרפת ישראל לבריטניה ולניו זילנד

מערך הרוקחות והאכיפה במשרד הבריאות בוחן זה מכבר את העברתם של תכשירים המכילים סילדנפיל (המכונה ויאגרה) לאין אונות מתכשירי מרשם רופא לשיווק כתכשיר ללא מרשם בידי רוקח בבתי מרקחת.

התכשירים שיימכרו הם בשמות ויאגרה, תרים וסילדנפיל-טבע.

הנושא נדון בארץ בוועדת מומחים שבחנה את בטיחות התכשיר כתרופה ללא מרשם וזאת בהתייחס למידע הרב שהצטבר לגבי השימוש בתרופה בארץ ובעולם. לאחר בחינת המידע הקיים הוחלט לאפשר את ניפוק התכשיר בידי רוקח המחזיק בידע הנדרש בהתאם לתוכנית ניהול סיכונים שתאושר.

זמינות התכשירים באופן בטוח
מכירת ויאגרה תוגבל לגברים מעל גיל 35 ללא גורמי סיכון לאריזות המכילות עד 100 מ"ג סילדנפיל ובשימוש של עד 50 מ"ג ביום. תהליך הייעוץ והתשאול הרוקחי יתבצע בבית המרקחת באופן שיאפשר את פרטיות המטופל ויכלול בקרה ותיעוד מלא של תהליך הייעוץ.

בכך מצטרפת ישראל לניו-זילנד ובריטניה בהן משווק התכשיר ללא מרשם במגבלות דומות. משרד הבריאות סבור כי מהלך זה יאפשר את זמינותם של תכשירים האופן בטוח ומושכל אלו מידי איש מקצוע מיומן ויפחית את הצורך לרכוש תכשירים אלו באופן בלתי חוקי תוך העמדת סיכון המטופל בסיכון.

יצוין כי מדי שנה נתפסים בישראל בין מיליוני לעשרות מיליוני כדורים אשר השימוש בהם מעמיד את המטופל בסיכון לבריאותו.

דודו פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים, אומר: "זו יוזמה מבורכת של משרד הבריאות. במעקב אחר מיליוני מרשמים שנופקו בעולם, אנו רואים מיעוט זניח של תופעות לוואי, וצעד זה יהווה הקלה רבה לאלפי הגברים הזקוקים לתרופה. הגדלת הנגישות של המטופל לתרופה, היא תמיד צעד מבורך. צעד זה אמור גם לטפל בתופעת הזיופים המאוד נפוצה בסוג זה של תרופות, וכעת יוכלו גם הגברים הישראלים לקבל פיתרון זמין, נגיש ואיכותי לבעייה שמטרידה המונים".
המכירה תוגבל לגברים מעל גיל 35, ללא גורמי סיכון, ולאריזות של עד 100 מ"ג הרוקח בבית המרקחת יבצע תשאול וייעוץ לפני המכירה

ויאגרה – התרופה המסייעת לבעיית אין-אונות בקרב גברים – תחל להימכר בישראל כתרופה ללא מרשם. מערך הרוקחות והאכיפה במשרד הבריאות הוחלט באחרונה על העברתם של תכשירים המכילים סילדנפיל (המכונה ויאגרה) לאין אונות מקטגוריית תכשירי מרשם רופא – לשיווק כתכשיר ללא מרשם בבתי המרקחת. התכשירים המשווקים כיום במינונים הרלוונטיים נקראים: ויאגרה, תרים וסילדנפיל-טבע.
את הנושא בחנה ועדת מומחים שעסקה בשאלת השימוש הבטוח בתכשיר כתרופה ללא מרשם. לאחר בחינת המידע הוחלט לאפשר את מכירת התכשירים בידי רוקח המחזיק בידע הנדרש – בהתאם לתוכנית ניהול סיכונים.

מכירת התכשיר תוגבל לגברים מעל גיל 35, ללא גורמי סיכון, לאריזות המכילות עד 100 מ"ג סילדנפיל – ובשימוש של עד 50 מ"ג ביום. תהליך הייעוץ והתשאול ייעשה בבית המרקחת, באופן שיאפשר את פרטיות המטופל, ויכלול בקרה ותיעוד מלא של התהליך.
במהלך זה מצטרפת ישראל למדינות כמו ניו-זילנד ובריטניה שבהן משווק התכשיר ללא מרשם במגבלות דומות.
ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד סבור כי מהלך זה יאפשר את זמינותם של התכשירים באופן בטוח ומושכל, מידי איש מקצוע מיומן את הצורך לרכוש תכשירים אלו באופן בלתי חוקי – תוך העמדת סיכון המטופל בסיכון".
יצוין כי מדי שנה נתפסים בישראל עשרות מיליוני כדורי ויאגרה או חיקויים שהשימוש בהם מעמיד את המטופל בסיכון לבריאותו.
יו"ר הסתדרות הרוקחים מסר בתגובה: "יוזמה מבורכת של משרד הבריאות. במעקב אחר מיליוני מרשמים שנופקו בעולם, אנו רואים מיעוט זניח של תופעות לוואי, וצעד זה יהווה הקלה רבה לאלפי הגברים הזקוקים לתרופה. הגדלת הנגישות של המטופל לתרופה היא תמיד צעד מבורך. צעד זה אמור גם לטפל בתופעת הזיופים המאוד נפוצה בסוג זה של תרופות, וכעת יוכלו גם הגברים הישראלים לקבל פתרון זמין, נגיש ואיכותי לבעייה שמטרידה המונים".

הרבה מחקרים כבר פורסמו על השינויים שחלו בחברה בגלל אותה גלולה כחולה, וזה עוד כשהשימוש בה היה מוגבל לפי מרשם רופא. אבל כעת, גם זה עומד להשתנות: משרד הבריאות כבר החליט שהויאגרה תוכל להימכר ללא מרשם רופא. אז באילו תנאים תוכלו לרכוש את הגלולה? הפרטים המלאים

בשורה לגברים בישראל: משרד הבריאות החליט שגלולת ה ויאגרה, ששיפרה את חיי המין של אלפי גברים בישראל – תהפוך להיות תרופה ללא מרשם רופא. הסיבה – כך לפי משרד הבריאות – ביישנות של גברים לבקש את התרופה מהרופא.

במשרד הסבירו כי החשש והבושה של הגברים לפנות לרופא בשל בעיות בתפקוד המיני גורמת להם לרכוש בעזרת האינטרנט גלולות מזויפות שעלולות לסגן את בריאותם. התקווה היא שכעת – לא יאלצו לחפש את התרופה במקומות מפוקפקים.

למרות כל זאת, במשרד הבריאות יטיל מספר הגבלות על רכישת התרופה. כך למשל רק גברים מעל גיל 35 יוכלו לרכוש את התרופה ורק לאחר תשאול דיסקרטי של הרוקח שיוודא שאין חשש לנזק בריאותי. בנוסף, רכישת הכדורים תוגבל ל-2 גלולות של 50 מ"ג או 4 גלולות של 25 מ"ג בכל קנייה.
עם השינוי הדרמטי הזה, ישראל מצטרפת לבריטניה וניו זילנד ששינו את מעמדה של התרופה בעבר ושם הגלולות נמכרות באופן חופשי.
פרופ' איל שוורצברג, מנהל מערך הרוקחות והאכיפה במשרד הבריאות, אמר בתגובה לפרסום: "אנחנו כאן בעצם מביאים בשורה למטופלים, אנחנו גם מנגישים תכשיר שבלאו הכי המטופלים היו אולי משיגים אותו בדרך לא דרך. ומצד שני אנחנו בבקרה מתמדת כך שהם מקבלים את הייעוץ הנכון על מנת שישתמשו בזה באופן מושכל".

כתיבת תגובה