פלדה וברזל

לא לחינם נקרא סופרמן גם איש הפלדה. הפלדה, מאז גילויה ועד עצם היום הזה, הינה אחד מחומרי הגלם החשובים והמשמעותיים בייצור של מוצרים אשר בהם נודעת חשיבות מרכזית לעמידות רבה. פלדות, בשל אופיין הכימי והפיסיקלי הוא שילוב של עמידות רבה בעומסים כבדים, מצד אחד, וגמישות רבה מאידך.

מה ההבדל בין פלדה וברזל

רבים נוטים לבלבל בין פלדות ובין ברזל, ואף משתמשים במונחים אלו כמונחים זהים. ובכל זאת, לא מדובר מה, אם כן, הוא ההבדל? ברזל הינו אחד מן המרכיבים אשר משמשים לייצור פלדה. כדי להעניק לפלדה את תכונותיה, מייצרים אותה בעיקר מברזל, וכן מריכוזים נמוכים יותר של חומרים נוספים, בהם כרום, ניקל, מגנזיום וכן הלאה. ההרכב הוא הקובע את תכונותיהן של פלדות, לפי הצורך, עבור המוצרים אותם מבקשים לייצר. כך, למשל, פלדה שמיועדת לעמוד בתנאי חום עזים, תיוצר כך שתהיה חזקה ועמידה בפנים חום גבוה. בבניין, חשוב יותר השילוב של קשיות עם גמישות, כדי שהפלדה תוכל לעמוד בעומסים כבדים, מצד אחד, אך גם תהיה גמישה דיו, בכדי לעמוד בזעזועים שונים, כגון רעידות אדמה, או אפילו רוחות חזקות.

פלדה מפורסמת נוספת, היא כמובן הנירוסטה – פלדת אל חלד, בה משולב כרום וחומרים נוספים, כדי ליצור פלדה בעלת שכבת מגן, אשר מגנה עליה מפני חמצון וחלודה. יש לציין כי גם נירוסטה אינה חומר אחד, וכי ניתן לייצר פלדות אל חלד בדרכים שונות ובאמצעות ריכוזים שונים של חומרים.

עלותן של פלדות

כריית החומרים הדרושים ליצירת פלדות והובלתם למפעלים לייצור פלדה אינה זולה. מצד שני, הדרישה לפלדה למטרות שונות ורבות רק גוברת והולכת עם הזמן. בנוסף, מאגרים טבעיים אינם משאב בלתי מוגבל, דבר אשר מוסיף על עלותן של פלדות ושל חומרי הגלם אשר מרכיבים אותן. לפיכך ניתן לראות בשנים האחרונות את התפתחותו של ענף מסגסג – איסוף ברזל ופלדות ומחזורם. העוסקים בענף זה "צדים" פלדה ומתכות אחרות ממוצרים שונים, מכינים אותם לשימוש חוזר ומוכרים אותם לכל דורש. כך, למשל, עסקים מסוג זה מסייעים למפעלים בפירוק מפעלים, ואז קונים את החומרים הפנויים, או מקבלים אותם בתמורה לתהליך הפירוק. בעל המפעל זוכה לחיסכון ואולי אפילו לתשלום מסוים, אוספי הפלדה מקבלים את החומרים הדרושים להם, וכולם יוצאים מרוצים.

סביר להניח, שאם לא יקרה שינוי מסוים בטווח הנראה לעין, התחום של איסוף מתכות ומחזורן, לרבות פלדות, ילך וייעשה נפוץ בכל הארץ וברחבי העולם כולו.