שאלות טריוויה

שאלות טריוויה

שאלות טריוויה הן שאלות קצרות המנוסחות בצורה דומה, הבוחנות את הידע הכללי במגוון תחומים. חלקן הגדול של שאלות טריוויה מציגות סוגיה הקשורה לספורט, לתרבות, למדעים, לאישים, לביוגרפיות, להיסטוריה או לגיאוגרפיה, אם כי ישנם עשרות תחומים נוספים. במרבית המקרים, לכל שאלת טריוויה מוצעות ארבע תשובות אפשריות הנקראות מסיחים. תשובות אלה אמורות להטעות את השחקן ולהקשות עליו בדרך לפיתרון. עבור רבים, שאלות טריוויה הן תחביב של ממש שמעביר את שעות הפנאי באתגר מפתה וידע נרחב.

שאלות טריוויה לשעשועונים

ז'אנר שעשועוני הטלוויזיה עוסק לא מעט בשאלות טריוויה. השעשועונים שונים בסוג התחרות, באופן שאילת השאלות ובהתקדמות השלבים, אך הנוסחה היא אותה הנוסחה. בכל העולם מוכרים שעשועוני הטריוויה כפופולאריים מאוד, וכבר עשרות שנים הם מופיעים על מסכי הטלוויזיה שלנו. ישנם שעשועונים המחלקים את השאלות לנושאים ויש כאלה השואלים שאלות טריוויה בצורה אקראית. במקרים מסוימים רשאים המתמודדים לבחור את תחום השאלות בו הם יישאלו, כך שעל פניו יוקל להם.

שאלות טריוויה: איך מרכיבים שאלה?

כשאנחנו מארגנים משחקי חברה, משחקים לעובדים או הפעלות כלשהן, אנחנו מנסים להרכיב שאלות טריוויה בעצמנו. למען האמת, מדובר במקצוע של ממש כשתכניות טלוויזיה או חברות למשחקים מעסיקות כותבי שאלות מקצועיים ומנוסים. למרות זאת, ניתן לחבר שאלות לבד אם רק מקפידים על מספר נושאים: ניסוח בהיר, נושא מוכר, שאלות קצרות, חלוקה לקטגוריות ברורות וכתיבה איכותית של תשובות. חשוב ששלושת התשובות הלא נכונות יהיו קרובות לתשובה הנכונה על מנת ליצור אתגר ולטשטש את התשובה הנכונה, במיוחד אם מדובר באנשים מבוגרים בעלי ידע כללי נרחב.

שאלות טריוויה: הדרך לפתרון

כמובן שהדרך הקלה ביותר להצליח בשאלון טריוויה ולזכות היא פשוט לדעת את כל התשובות. רובנו לא יודעים הכול, וגם לא שולטים בכל התחומים באותה המידה, ומשום כך כדאי להכיר את שיטת הפיתרון שתקל עליכם. שיטה זו נקראת שיטת השלילה. שללו קודם כל את כל התשובות שנראות לכם שגויות. ערכו מחשבה מושכלת ונסו לזהות את המסיחים, היעזרו בידע קודם על מנת לנסות ולזהות איזה מהתשובות לא ייתכנו מבחינת היגיון או דיוק ואז תתקרבו לתשובה הנכונה. אל תסתמכו על סדר התשובות כרמז לפתרון.

אלעד

המאמר נכתב ע"י אלעד כהן - מתכנת פלאש בחברת GAME DEV LTD.

כתיבת תגובה