שירים בעברית IN / OUT ??

יש לנו שפה כל כך יפה…למה ניראה כאילו בעשור האחרון די ויתרנו עליה? בשנים האחרונות אפילו מעל לעשור וודאי הבחנתם ששירים בשפות זרות עלו על אלו שבשפתנו מבחינת השירים המתנגנים ברדיו או בפלייליסט הקבוע שלנו…למה זה קורה? הרי המוסיקה שלנו הנוסטלגית והעדכנית תוצרת הארץ מה שנקרא כל כך איכותיים (טוב לפחות חלקם..) ועדיין ניראה כאילו המוסיקה ששולטת בחיינו היא לאו דווקא תוצרת הארץ.

 

זמרים בארץ-

אז איך אנחנו יכולים "להתלונן" בעצם? הרי אפילו הזמרים שלנו מתחילים להקליט שירים בשפות זרות ובעיקר בשפה האנגלית…לכתוב טקסטים בשפות זרות או קאברים לא שזה דבר רע אבל בכל זאת מחליש את התודעה והעידוד להשמיע ולשמוע שירים בעברית.

איכות ומשמעות

אז ציינו קודם שלא כל השירים בארץ איכותיים..וגם לא ממש בעלי עומק ומשמעות (כמו וודאי גם בהמון טקסטים של שירים בעולם) הרי היום ניראה כאילו חלק מהשירים שאנחנו שומעים יכלו להיות כתובים על ידי הילד הקטן שלנו ואף היו יוצאים איכותיים יותר…ואולי מכאן הבריחה של אמנים שלנו ליצור מוסיקה בשפות אחרות ושלנו להאזין להם.אז אולי זוהי סיבה אחת ללמה השירים הישראליים קצת הלכו לאיבוד בשנים האחרונות…ככל שאנחנו מנסים לחשוב על סיבות נוספות אנחנו מנחשים שאולי זה עניין אופנתי..? או שללא ספק אין לברוח מאיכויות של אמנים מסוימים וטקסטים עמוקים וכתובים היטב שקשה מאוד לאוזן להתעלם מהם ומכאן החיבור הגדול לשירים בשפות זרות.

 

להתחבר לשפה העברית

אז אם אתם מתגעגעים לפעמים ורוצים לברוח לשירים שלנו ישן או עדכני…וחשבתם לעצמכם היכן עדיין נוכל למצוא שירים ארץ ישראליים במלוא הדרם מככבים בגאווה גדולה בכל מילה ומילה? על שירה בציבור וודאי שמעתם…כל שיר המתנגן בערבי שירה בציבור מייצג בכבוד את השפה שלנו מחבר אותנו אליה וגורם לנו להיזכר מהיכן באנו ולמה דווקא כן כדאי לשמוע שירי ארץ ישראל להתרפק וליהנות מעבר והווה נהדר ממילים מלאי זיכרונות הן מההיסטוריה והן מדברים שקורים בימינו ונכנסים לטקסטים של השירים העכשוויים יותר.אז אם אתם רוצים לחזור קצת אחורה וליהנות משירים נוסטלגיים זו ללא ספק הדרך, בדרך כלל ערבים כאלה כוללים שפע של שירים מכל סוג אפילו מעט משפות זרות אבל אין צל של ספק שהם דוגלים בחיבור לשפה העברית היקרה לנו.

אז המשיכו ליהנות ממוסיקה מכל סוג ומכל שפה ואל תשכחו לפעמים כמה כיף לשמוע שירים בשפה שלנו.