איך לבחור קורס אימון אישי

חשבת על האפשרות ללמוד קורס אימון ואת קצת מבולבלת מההיצע?

להלן מורה נבוכים קצר שיעזור להבין מי נגד מי:

בחירת קורס אימון אישי שהכי הנכון לך מורכבת משני היבטים:

  • מה המטרות שלך, או בפשטות מה את רוצה מקורס אימון?
  • מה מציעים קורסי אימון אישי שונים?

בבואך לבחור קורס אימון – מה המטרות שלך?

יכולות להיות לך 2 מטרות מרכזיות לקורס אימון:

מטרה 1 – ללמוד קורס אימון למקצוע, כדי להיות מאמנת

אם זו מטרתך, ההיצע של הקורסים באמת גדול ומבלבל, אבל הקריטריונים המרכזיים לבחירה פשוטים:

  • שעות הלימוד בקורס – מהו אורך הקורס, כמה שעות לומדים באמת. קורסים קצרים מידי לא מאפשרים מספיק לימוד כדי לרכוש מקצוע.
  • התנסות והתמחות – האם יש בקורס התנסות, תרגול, סימולציות והאם יש התמחות? – נושא ההתמחות וההתנסות הם קריטיים לקבלת מיומנות כדי לרכוש באמת בטחון ויכולת במקצוע החדש. כאן חשוב גם לשים לב לאורך ההתמחות, כיוון שבניגוד לשעות בקורס, שם ארוך יותר זה לרוב מעמיק יותר, ההתמחות מתבצעת בחלקה באופן עצמאי, ולכן אם זה קצר מידי זה לא נותן מספיק מיומנות ובסיס מעשי לעבודה ומאידך אם זה ארוך מידי, חלק משמעותי מהתלמידים, פשוט לא מגיע לסיים את כל חובות הקורס וגם לא מקבל את התעודה בסוף .
  • הכרה – חוק בתחום האימון עדיין אין למרות הניסיונות בשנים האחרונות, אך יש שני גופים מרכזיים שעוסקים בכך בארץ: לשכת המאמנים – שזה גוף ישראלי, ו- ICF – שזה איגוד המאמנים האמריקאי שפועל גם בארץ. חשוב שמשך הקורס, ורמת ההתמחות יאפשרו הכרה ע"י אחד מהם.
  • מחיר – זהו כמובן גורם משמעותי, אך בבואך לרכוש מקצוע חשוב שזה לא יהיה הגורם היחיד שנלקח בחשבון.

מטרה 2 – ללמוד קורס אימון כקורס אישי להצלחה ולהשגת מטרות

אם המטרה שלך היא ללמוד ולקבל כלים לחיים שיאפשרו להגיע למטרות ולהגשים חלומות, הרי שהחלטת לתת לעצמך מתנה – שתאפשר לך התמודדות קלה יותר בכל בעיה או מטרה בעתיד ואין ספק שזו בחירה מאוד מוצלחת, אבל כאן ההיצע שלך הרבה יותר קטן.

בתי הספר שמלמדים אימון למקצוע כיום, בעבר חלקם הגדול הכילו 2 קורסים, קורס ראשון היה למידת אימון למטרה אישית וקורס שני, ההמשך היה קורס מקצועי- למעוניינים להפוך את האימון למקצוע.

כנראה מסיבות כלכליות במרבית המקומות אוחדו הקורסים.

מי שרוצה ללמוד כיום יסודות קורס אימון אישי למטרה אישית יש לו לדוגמא את : מרכז גומא, מכון פתרונות, מכללת תלתן וכמה נוספים.

הקריטריונים המרכזיים לבחירת קורס אימון המתאים לך הם:

  • התנסות – כיוון שמטרת הקורס היא מעשית ולא רק ידע, חשובה מאוד ההתנסות בקורס. ההתנסות תבוא לידי ביטוי בקורס בתרגולים, בסימולציות ובמעבר תהליך אישי תוך כדי הקורס, כדי להתנסות בפועל ולהגיע למטרה אישית ספציפית תוך כדי הקורס, במקביל לקבלת כלים ותובנות לחיים.
  • הגישה המקצועית – בעולם האימון ישנן שתי גישות מרכזיות: הגישה המעשית והגישה הווייתית. הגישה המעשית מתמקדת בכלים מעשיים כדי להתקדם ולהגיע למטרה. הגישה ההווייתית מתמקדת בגורמים הרגשיים שמעכבים אותנו ומסיטים אותנו מהמטרה. למרות שברור ששני הגישות חשובות, בנושא זה ישנם הבדלים גדולים במיקוד בין מקומות הלימוד- למשל: מרכז גומא- מתמקד בגישה המעשית לאימון, עיקר העבודה היא על השלבים הנדרשים כדי להוציא מטרה מהמחשבה אל הפעולה. מכללת תלתן למשל מתמקדת בגישה ההוליסטית. בגישה זו המיקוד העיקרי הוא על התהליך הרגשי והגורמים הפנימיים שמעכבים אותנו מלהגיע למטרה. מכון פתרונות משלב בין שתי הגישות ומספק מצד אחד כלים פרקטיים ותהליך מעשי כדי להגיע ליעדים ומצד שני מתמודד עם הקשיים והרגשות שמונעים מאיתנו להשתמש בכלים המצויים בידינו.
  • גודל הקבוצה – כיוון שהקורס אינו קורס למידה רגיל, אלא קורס בו התלמידים עוברים תהליך, יש משמעות גדולה לגודל הקבוצה, כשברור שקבוצה קטנה עדיפה. אומנם בחלק מהקורסים משתמשים בדרכים לעקוף בעיה זו, למשל ע"י מתרגלים בכיתה או פגישות אישיות, ברור שקבוצה קטנה היא העדיפה ביותר לתלמיד.
  • מחיר – כמו בבחירת מקצוע, גם בבחירת כלים לחיים, המחיר הוא גורם משמעותי, שחשוב שלא יהיה הגורם היחיד שנלקח בחשבון.

מוגש כשירות

ע"י אליס אומרו

מנהלת ומרצה יסודות קורס אימון אישי

מכון פתרונות – מכון מומחה לפתרונות טיפול זוגי, גישור, אימון אישי ועוד

כתיבת תגובה