אימון כלכלי – לעזוב את בית ההורים

אימון כלכלי הרצון לעצמאות כלכלית

"באתי אלייך כי הגיע הזמן כבר שאתחיל לחיות את החיים שלי. אומנם זה מאוד נוח לגור בבית ההורים, ואפילו יש לי שם יחידה נפרדת, אבל זה כבר לא זה. אני רוצה את המקום שלי, אני כבר בת 30"

"וכל השנים גרת בסמיכות להורים?"

"לא, האמת היא שיצאתי כבר פעמיים, שכרתי דירה, אבל תמיד נאלצתי לחזור, כי לא יכולתי לעמוד בכך כלכלית. המינוס הגיע לגובה בלתי נשלט, נאלצתי לבקש הלוואה ולחזור לבית ההורים. מה שהכי מרגיז זה שאני מרוויחה בכלל לא רע, אבל אני מחזיקה רכב, יש לי הוצאות, וזה פשוט לא מסתדר, אז בגלל זה אני פה" .

הסיפור של רחל, בהחלט אינו חריג. רווקים שרוצים להתחיל את חייהם העצמאיים, נתקלים בקושי כלכלי ולמרות שהם מגיעים להכנסה טובה, אינם מצליחים להתנהל כלכלית.

אימון כלכלי שלבי העבודה

בשלב הראשון של אימון כלכלי עושים בדיקת מצב קיים, כדי להבין בדיוק איפה רחל נמצאת. הניתוח הראשוני הראה שכיום, כשהיא גרה אצל ההורים, וללא שום הוצאות על מגורים, הוצאותיה עולות במקצת על הכנסותיה. מכאן ברור שללא ביצוע שינוי משמעותי ביחס בין הוצאות להכנסות אין לה שום אפשרות לשינוי בדיור. במקביל נבדקו אופציות דיור שונות, ורחל החליטה שכרגע הדבר הנכון לה ביותר הינו לשכור דירה.

לאחר ביצוע שלב של החלטות, היא התחילה בביצוע התוכנית, של השינויים שהיא בחרה, הן כדי להקטין הוצאות והן להגדיל הכנסות.

אימון כלכלי – המלכודת

שבוע לאחר מכן היא נכנסת אלי למשרד, כולה זורחת, "מצאתי את הדירה שלי, לא יעזור אני אקח אותה, היא מקסימה, אומנם קצת יקרה, אך אני אסתדר". בדיקה קצרה ומהירה הראתה שגם לאחר ביצוע כל השינויים בתקציב, והגעה למצב הוצאות והכנסות אופטימאלי, עלויות הדירה כולל השכירות והעלויות הנלוות יביאו אותה ל-1,500 ₪ מינוס חודשי. ראיית המציאות הכלכלית הפשוטה, ציננה את התלהבותה מהדירה, ועזרה לה להבין שבדיוק במקום הזה היא טעתה בפעמים הקודמות שניסתה להתחיל את חיי העצמאות, ולקחה על עצמה התחייבויות גבוהות מידי. למרות הקושי היא ויתרה על הדירה.

אימון כלכלי – הפתרון

לקח לרחל שבועיים נוספים, אך היא הצליחה למצוא דירה מתאימה שמצאה חן בעיניה וגם תאמה את רמת ההכנסות וההוצאות שלה, והיא נכנסה בשמחה לדירתה החדשה.

חצי שנה מאוחר יותר פגשתי את רחל ברחוב, והיא הודתה לי בחום "בזמנו מאוד לא אהבתי את זה שנאלצתי לוותר על הדירה שהתלהבתי ממנה, אבל אני שמחה שבסוף, לא לקחתי דירה שלא יכולתי לעמוד בה,  וכך הצלחתי לא ליפול בפעם השלישית באותו פח, ולהיות סוף סוף עצמאית! לא יכולתי לעשות זאת ללא אימון כלכלי".

אימון כלכלי אינו אימון אישי, אימון כלכלי הוא תהליך שינוי. במהלך אימון כלכלי, אני מבינה את המצב הקיים וביחד איתכם עוזרת לכם להגיע למצב הרצוי בו אתם מחליטים על השינויים שיש לבצע ועל האלטרנטיבות שיעזרו לקידום כלכלי.

כתיבת תגובה