אפשרויות לימודים בחו"ל

בעידן הגלובליזציה, יותר ויותר צעירים ישראלים פונים  לכיוון של אפשרויות לימודים בחו"ל. ניתן למנות מספר סיבות לגדילה המשמעותית במספר הסטודנטים שבוחרים ללמוד בחו"ל. אחת הסיבות היא שהעומס על האוניברסיטאות בארץ, בצירוף רף קבלה גבוה, גורם לכך שלא כל מי שרוצה להתקבל לאוניברסיטה ישראלית מצליח. גורם זה אחראי לחלק ניכר מן המקרים של תלמידי פסיכולוגיה לתואר שני, סטודנטים לרפואה וסטודנטים לוטרינריה שמנצלים אפשרויות לימודים בחו"ל. בד"כ מוסדות הלימוד בחו"ל מקבלים בברכה סטודנטים זרים, ומעניקים להם אפשרות ללמוד את המקצוע הרצוי להם בתנאי קבלה נוחים יותר. כמו כן ניתן למצוא בחו"ל תלמידי אמנות, עיצוב או אדריכלות, שיש להם יותר אפשרויות לימודים בחו"ל מאשר בארצנו הקטנטונת. סיבה אחרת ללימודים בחו"ל היא הרצון ללמוד במוסד מצטיין בקריטריונים עולמיים. האוניברסיטה הישראלית היחידה המצויה בדירוג 100 האוניברסיטאות המובילות בעולם היא האוניברסיטה העברית בירושלים, שגם היא מידרדרת בדירוג משנה לשנה. אפשרויות לימודים בחו"ל, לעומת זאת, כוללות אוניברסיטאות ומכללות שנחשבות למובילות בתחומן בכל קנה מידה. מלבד השיקולים האקדמיים, גם לחוויה האישית יש תפקיד משמעותי בבחירת לימודים בחו"ל; תקופת הלימודים נתפסת בעיני רבים כזמן ליהנות מהחיים, ולכן אפשרויות לימודים בחו"ל קורצות למי שמבקש ליהנות, לפחות לכמה שנים, מן הניסיון שבמגורים בערים זרות ומגניבות.

אפשרויות לימודים בחו"ל – פיזור גיאוגרפי:

מוסדות הלימוד המובילים בעולם מרוכזים ברובם באירופה ובארה"ב, ושם גם ניתן למצוא את מרבית הסטודנטים הישראלים. ישנם מדינות או ערים הידועות בזכות אפשרויות לימודים מסוימות שהן מציעות, כמו לימודים בגרמניה, בעוד שמוקדים אחרים נחשבים אבן שואבת לסטודנטים מכל המקצועות. ערים סטודנטיאליות שכאלו הן לונדון, דבלין, רומא וערים מסוימות בארה"ב. בערים אלו נוצר הווי סטודנטיאלי מיוחד, ובנוסך יש בהן לא מעט אפשרויות לימודים בחו"ל. ערים אחרות, כמו בודפשט בהונגריה או בולוניה באיטליה, מהוות יעד מועדף על סטודנטים לרפואה. כמה מערי איטליה ידועות במיוחד כיעד מועדף ללימודי אמנות, וכך גם לונדון וברצלונה.  לעומת זאת, אפשרויות לימודים בחו"ל לתארים ריאליים יותר, כמו מנהל עסקים או משפטים, מרוכזות יותר באזור ארה"ב. מתוך שפע מוסדות הלימוד במדינה הענקית ידועות במיוחד אוניברסיטאות ה-'אייבי ליג', החלום הרטוב של כל סטודנט מצטיין ששואף להתקדם במקצועו ולבנות שם עולמי. עוד אפשרויות לימודים בחו"ל שקורצות במיוחד לסטודנטים מצטיינים הן אוקספורד וקיימברידג' האנגליות, הסורבון השוכן בצרפת, אוניברסיטת ברקלי בקליפורניה ועוד. כל המוסדות הללו נחשבים לעילית שבעילית של העולם האקדמי, והקבלה אליהם קשה ביותר.

אפשרויות לימודים בחו"ל – הפן הכלכלי

על היוקרה האקדמית, החוויה המיוחדת והכיף שבלימודים בחו"ל כבר פירטנו, אולם יש גם צד זוהר פחות בלימודים בחו"ל. מלבד הקשיים הכרוכים בחיים בניכר, רחוק מכל מה שמוכר ואהוב, קיימים גם לא מעט קשיים כלכליים. ע"פ רוב אפשרויות לימודים בחו"ל יקרות פי כמה מלימודים גבוהים בישראל, לא כל שכן בהשוואה למוסדות ששכר הלימוד בהם מסובסד (כל האוניברסיטאות וחלק מן המכללות). לשכר הלימוד יש להוסיף את יוקר המחיה, שבמרבית ממדינות אירופה וארה"ב גבוה יותר מאשר בארץ הקודש.  לפיכך, בפני סטודנטים שמעוניינים לנצל את אפשרויות הלימודים בחו"ל עומדות שתי ברירות: לשרוף חסכונות (שלכם או של ההורים) או לעבוד. באתר MAKA תוכלו למצוא הרבה מאוד הצעות עבודה בחו"ל, שבחלקן מוצעות משרות מיוחדות לסטודנטים. משרת סטודנט בחברה ישראלית תאפשר לכם לשלב בין אפשרויות לימודים בחו"ל ובין רווחים מהירים, וכך תוכלו לממן את שנת הלימודים הקרובה באמצעות חופשת סמסטר אחת.