בדיקת תהליך השידרוג האוטומטי של נגן הפלאש

כל אפליקצית פלאש מותאמת לפעול בגירסא מסויימת של נגן הפלאש, קיימות גירסאות שונות לנגן הפלאש כאשר האחרונה מבינהן בעת כתיבת מאמר זה הינה גירסא מספר 10.1, נגן הפלאש מותקן במחשב באמצעות התקנה ידנית מהאתר של אדובי או באמצעות אפליקצית פלאש שמופיעה באתר מסויים, במידה והגולש צופה בדף אינטרנט בו קיימת אפליקצית או משחק פלאש ולא מותקן במחשב נגן הפלאש, אז תופיע הודעה אשר תשאל את הגולש האם הוא רוצה להתקין את נגן הפלאש כדי לצפות באפליקציה או במשחק, במידה והגולש יסכים, ההתקנה של נגן הפלאש בגירסתו האחרונה תחל ומיד בסיומה כל אפליקציה או משחק פלאש אשר מופיעים בכל אתר אינטרנט יהיו זמינים לצפיה מיידית, נגן הפלאש פופולרי מאוד בקרב הגולשים ורק אצל אחוז קטן מהם אינו מותקן. נגן הפלאש מאפשר להציג אפליקציות ומשחקים אינטראקטיביים, בניגוד לשפת HTML הסטנדרטית בה פותחו אתרים לפני שטכנולוגיית פלאש הייתה קיימת, למרות היתרונות בטכנולוגיית פלאש, קיימים בוני אתרי HTML שמשתדלים לא להשתמש בפלאש באתריהם מכיוון שמנועי החיפוש עדיין לא מטיבים לסרוק קובץ פלאש כמו שהם סורקים קובץ HTML.
לדוגמא: אפליקצית פלאש שהוגדרה לפעול בגירסה 8 של נגן הפלאש תפעל אך ורק במחשבים בהם מותקן נגן הפלאש בגירסא 8 ומעלה. גולש שנכנס לאתר בו מוצגת אפליקציית פלאש ואין לו את הגירסא המינימלית הדרושה להצגת האפליקציה, לא יוכל להשתמש בה.
הפיתרון הוא להטמיע בתוך אפליקציית הפלאש קטע קוד שיזהה את גירסת הנגן המותקנת אצל הגולש ובמידה והיא נמוכה מזו שהאפליקציה צריכה, יבוצע שידרוג אוטומטי של נגן הפלאש לגירסא האחרונה.
קטע הקוד נמצא בקובץ expressInstall.swf ומשתמש במחלקה הלא-מתועדת System.Product כדי לשדרג את נגן הפלאש.

באחד המאמרים הקודמים שכתבתי (בדיקת תהליך ההתקנה של אפליקציית AIR), בדקתי את המחלקה ProductManager בשפת אקשן-סקריפט 3.
הפעם expressInstall.swf נכתב באקשן-סקריפט 1 לכן שם המחלקה שונה (כל אחת מופעלת ב-AVM אחר), אבל הפעולות מבוצעות ע"י אותו קטע קוד בתוך נגן הפלאש שנקרא משני AVMs שונים.
למרות שגירסאות אחת ושתיים של שפת אקשן-סקריפט משתמשות באותו AVM (סביבת-ריצה), המחלקה System.Product נגישה רק באקשן-סקריפט 1.

בהמשך מופיע קישור לאפליקצייה לדוגמא אשר יכולה לשמש כל מתכנת פלאש, באמצעותה אפשר להתחיל את השידרוג של נגן הפלאש, מתי שרוצים (לדוגמא: בלחיצה על כפתור) וגם להתקין את סביבת הריצה של Adobe AIR:
www.gamedevstudio.co.il/ExpressInstall/ExpressInstall.rar
 

אלעד

המאמר נכתב ע"י אלעד כהן - מתכנת פלאש בחברת GAME DEV LTD.

כתיבת תגובה