גישור – הפתרון המשתלם לפתרון סכסוכים

סביר להניח ששמעתם את המונח גישור כמה וכמה פעמים בהקשרים שונים. ובכן, בעבר בשביל ליישב סכסוכים היינו צריכים להמתין לקבלת הכרעה מבית משפט שיקבע מי צודק בסכסוך ומי לא, כיום ישנו הליך גישור רצוני באמצעותו מגיעים לפשרה בין שני הצדדים ולפתרון הסכסוך בדרך משותפת. גישור בזמננו מהווה אלטרנטיבה זמינה, משתלמת ונוחה לפתרון סכסוכים וקונפליקטים. הן במישור העסקי, הזוגי או המשפחתי.

מה זה גישור?

גישור הוא תהליך רצוני במסגרתו פותרים סכסוכים באווירה חיובית מתוך רצון הדדי להשגת פשרה. תהליך גישור מחייב הקפדה על מספר דברים בניהם – מגשר מקצועי, ניטראלי ואמין. שמירה מצד שני הצדדים על סודיות מוחלטת. והגעה לתהליך גישור מתוך רצון מוחלט ולא מתוך הכרח. הליך גישור מהווה פתרון מהיר יחסית שמרצה את שני הצדדים לאורך זמן. במסגרת תהליך גישור, שני הצדדים נפגשים עם מגשר חסר עמדה לגבי הנושא המדובר, שמאפשר להם להביע כל אחד את דרישותיו ועמדותיו תוך שמירה על כבודם, ומסייע להם ליישב את המחלוקת בדרכים של הסכמה, ויתור והגעה לפשרה. הליך גישור משתלם יותר מהליך אחר לפתרון סכסוכים, שכן הוא זמין יותר (בשונה מהליך משפטי שיכול להימשך מספר חודשים), רצוני יותר (מתקיים רק במידה וישנה הגעה מרצון של שני הצדדים), וההכרעה שלו ניתנת בידי שני הצדדים (ולא בידי משפט, בו יש מנצח ומפסיד). לאחר שנחתם הסכם גישור בידי שני הצדדים והמגשר, הוא מוגש לבית המשפט לאישורו של שופט. וכך נקבעת הפשרה ומתבצע גישור.

למי מתאים הליך הגישור?

הליך גישור מתאים לכל מי שמעוניין לפתור את סכסוכיו בדרכי שלום ונועם, ולהגיע לפשרה תוך זמן קצר יחסית. גישור מהווה פיתרון יעיל ומשתלם לסכסוכים עסקיים. מאחר וסכסוך ממושך של עסק עם גוף כלשהו עלול לפגוע בתדמיתו של העסק ואף בהמשך ההצלחה שלו, ישנה חשיבות רבה להליך גישור עסקי. גישור עסקי מספק דרך קלה, הוגנת , מהירה וזולה ליישוב הסכסוך העסקי ללא כל צורך בהוצאות משפטיות. יתרונות גישור עסקי רבות הן. ביניהן העובדה שישנו חיסיון מוחלט על פרטי הסכסוך ופתרונו וחיסכון משמעותי בכסף, זמן ושמירה על המוניטין. בנוסף, הליך גישור מסייע גם במקרים של סכסוך הנובע מפירוק הנישואים ויכול להוות חלופה נהדרת למשפט. זוגות רבים מעוניינים להימנע מההליך הארוך, המתיש והכואב של בתי המשפט והחלופה שהם יכולים לפנות אליה הוא גישור לגירושין. כאשר בני זוג נמצאים בפתח הליך הגירושין הם שרויים במצב של כאוס ובלבול לגבי רצונותיהם ועתידם, אך הם עדיין בעלי אינטרסים משותפים (ילדים, נכסים, משפחה).  במצב כזה שיחות מתוך רצון באווירת משא ומתן יועילו, ומסגרת רגועה ולא מאיימת תסייע בהפקת המיטב לשני הצדדים.  גם בענייני המשפחה הליך גישור יכול לתרום ולסייע.  במסגרת גישור משפחתי מתמקדים בעיקר בטובת הילדים, גישור שכזה נעשה על ידי מגשרים מקצועיים מומחים בתחום כגון: פסיכולוגים, עובדים סוציאליים או עורכי דין לענייני משפחה. גם כאן גישור מהווה חלופה מצוינת להתנהלות בין שני הצדדים.

גישור – לסיכום

לסיכום, גישור מהווה פתרון נוח לסכסוכים עסקיים, זוגיים או משפחתיים. ומסייע לפתור את הוויכוחים והסכסוכים בדרך נעימה, לא מאיימת, חסויה ומשתלמת. כל שעליכם לעשות זה לבוא לתהליך גישור עם רצון להגיע לפתרון ולהסכמה משותפת שתועיל לשני הצדדים.

כתיבת תגובה