הדברות טרמיטים

ככלל, ניתן לחלק את הטרמיטים לשתי קבוצות: טרמיטים תושבי הקרקע וטרמיטים החיים בתוך עצים יבשים. הטרמיטים אינם נוטים להיחשף לקרני השמש, ולכן הם מגיעים למקורות האוכל שלהם על ידי חפירת תעלות באדמה. מקורות המזון העיקריים שלהם מגיעים מהעצים, והמשמעות היא סכנה לרהיטי העץ שיש בבית. הבעיה הגדולה ביותר עם נזקים הנגרמים מטרמיטים זה שרהיט הנראה כביכול תקין לחלוטין, יכול למעשה להיות מפורק לחלוטין מבפנים. לא קל לזהות שקיימת בעיה של טרמיטים בבית.

ישנן שתי גישות לגבי הדברות טרמיטים: הרחקה או הרעלה. ההרחקה מתבצעת על ידי פיזור של חומר הדוחה טרמיטים לאורך זמן. הרעלה פועלת באמצעות חומרים מיוחדים שהטרמיטים לא מזהים, הגורמים למותם ולהעברת הרעל לקבוצה שלהם, כלומר אם פרט בקבוצה נחשף לחומר הרעיל, הוא יגרום להרעלה של כל הקבוצה. השיטות המתקדמות יותר להדברת טרמיטים זה ההרעלה.

לכל אחד מסוגי הדברות טרמיטים יש יתרונות וחסרונות. הרחקת טרמיטים הייתה השיטה הפופולארית ביותר בתחום זה עד לפני כ-10 שנים. היא התבצעה על ידי החדרה של חומר ההרחקה לתוך קירות הבית, ריסוס הבית במקומות המיועדים לפורענות ובנוסף בניית תעלה מסביב לבית, בתעלה זו הוחדר חומר ההרחקה. הבעיה היא כמובן הנזק הסביבתי, שכן החומר לא רק הרחיק את הטרמיטים, אלא גם השפיע לרעה על הסביבה. בשנת 2008 זרחן נאסר לשימוש כמרכיב בחומרי הדברה, וזה הפך את הדברת הטרמיטים באמצעות חומרי הרחקה ללא רלוונטי הלכה למעשה.

פרט לבעיה הסביבתית, הדברות טרמיטים המתמקדות בהרחקה אינה מטפלת בקן עצמו, כלומר הקן נמצא בסביבת הבית, אך הטרמיטים לא יתקרבו אליו כל עוד ההשפעה של הדברת טרמיטים עובדת. ברגע שהחומר יפסיק לפעול, הבעיה תחזור. אם אזור כלשהו לא טופל כראוי, בעיית הטרמיטים שם לא תיפתר.

בעיה אחרת היא פריצות במעגל ההגנה מפני טרמיטים. הטרמיטים עלולים להיכנס לבית, אך לא יוכלו לצאת ממנו, כך שהלכה למעשה שיטה זו עלולה שלא להרחיק, אלא ללכוד את הטרמיטים בתוך הבית. בצורה זו הבעיה למעשה עלולה להחמיר.

השיטות החדשות של הדברות טרמיטים כאמור מתמקדות בהרעלה שלהם. הטרמיטים נחשפים לחומר שהם לא מזהים, החומר מודבק לגופם, וכך מגיע לקן שלהם, וכל הטרמיטים בקן נחשפים לרעל. החשיפה לרעל גורמת לבעיות בהזנה, ובסופו של דבר למוות. שיטת הדברת טרמיטים מסוג זה מטפלת בקן עצמו ולא רק בהרחקה בלבד, כלומר מספקת פתרון יעיל יותר. הבעיה היא ששיטת הדברה זו נכנסה לשימוש לפני זמן לא רב, ולכן לא ניתן לדעת מה ההשפעות ארוכות הטווח של שיטת הדברה זו.

בעיה נוספת בתחום הדברות טרמיטים זה שבהרבה פעמים קשה מאוד לזהות שאכן מדובר בבעיה של טרמיטים. מסיבה זו חשוב מאוד לפנות לחברה המתמחה בהדברת טרמיטים כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי.

כתיבת תגובה