המסת שומן ושיטותיה

המסת שומן מבוצעת בדרכים שונות, במרפאות מאושרות ועל ידי אנשי מקצוע מנוסים שחלקם כירורגים וחלקם טכנאים מוסמכים. חלק מהשיטות מחייבות שרופא יבצע אותן, במיוחד כשמדובר בשיטה שהיא פולשנית או פולשנית באופן חלקי, אך ישנן טכניקות שמיועדות לביצוע על ידי טכנאית מוסמכת, אחות, או אפילו במכון קוסמטיקה. מידת היעילות של המסת שומן תלויה לא רק בשיטה אלא גם באופן שבו המטופל/ת שומרים על התוצאות לאחר מכן ומקפידים על ההנחיות שלאחר הטיפול. עם זאת, ככל שההמסה היא חיצונית והשלמת התהליך תלויה בגוף עצמו, התוצאות יהיו פחות משמעותיות ותלויות בנתונים אישיים כגון קצב חילוף חומרים ויכולת סילוק שומנים בגוף המטופל. לפניכם סקירה קצרה של ההבדלים באפשרויות שקיימות היום לביצוע המסת שומן.

 

המסת שומן בשיטות פולשניות

השיטות הפולשניות הן שיטות שכרוך בהן ניתוח, כלומר נעשה חתך באזור שמיועד לעבור המסת שומן ובאופן מכני, בין אם על ידי חום או פירוק מכני אחר של תאי השומן, הם נפרדים זה מזה והופכים נוזל שקל יותר לסילוק. בדרך כלל אם כבר נעשתה התערבות כירורגית מסוג כזה, גם אם היא נקודתית, הפעולה תשלב גם שאיבה של השומן ולא רק המסת שומן כדי להשלים את התהליך באופן אלגנטי ולוודא סילוק מקסימלי של השומן מהגוף. אלא שישנם מקרים שבהם קיימת העדפה לתת לגוף להשלים את הפעולה, והשומן רק מומס מבלי להיות מסולק, מתוך הנחה שהגוף משלים את התהליך בעצמו. המסת שומן שכוללת סילוק מכני של השומן נחשבת יעילה יותר ובעלת תוצאות משמעותיות יותר, אך מדובר בפרוצדורה קצת פחות נעימה.

 

המסת שומן לא פולשנית

שיטות לא פולשניות של המסת שומן כוללות רטטים, גלי רדיו ותדרי חום או אנרגיה אחרים, שמופעלים על הגוף מבחוץ, כלומר דרך העור, מבלי שנעשה חתך כלשהו. כיוון שמולקולות השומן שונות במבנה שלהן ממולקולות אחרות, ניתן לקבוע תדרים מתאימים שיפעלו על פירוק של תאי שומן בלבד, או בעיקר, מבלי לפגוע בתאים אחרים. המסת שומן כזו מוגבלת בכך שלרוב האזור מתחמם, ויש טווח זמן מוגבל לפני שהעור עצמו מתחמם יתר על המידה ומקבל כוויה – בטווח הזמן הזה לא כל תאי השומן באזור הטיפול נמסים, וגם אלו שנמסים לא בהכרח מגיעים למצב הצבירה הרצוי לגוף על מנת לסלקם. המסת שומן זו מתבצעת במכוני קוסמטיקה ובמכונים לא רפואיים אחרים, ואינה מצריכה נוכחות של רופא אלא של אדם שמיומן בשימוש במכשיר הספציפי שמבצע את ההמסה. 

 

המסת שומן ושאיבת שומן

המסת שומן משולבת הרבה פעמים בהליך שאיבת שומן וזאת במטרה לוודא שהשומן המומס אכן סולק מהגוף. שומן נוזלי שנמצא בגוף יכול להפוך בחזרה למוצק ולכן תוצאות מקסימליות מתקבלות אם דואגים לא רק להמיס את השומן אלא גם להוציא אותו מהגוף בדרך מכנית כלשהי. לא תמיד הגוף מצליח בסילוק עצמי של השומן, לפחות לא באופן מלא, וכאמור היכולת של כל גוף להשלים את הפעולה של המסת שומן תלויה בתנאים כגון קצב חילוף חומרים, שמשפיע על היכולת של הגוף להעביר את השומן המומס אל יתר המערכות ולפנות אותו מהגוף. שילוב של המסה ושאיבה הוא פעול כירורגית או חצי-כירורגית. ישנם היום מכשירים שמשלבים בפעולה אחת את שתי הפעולות, בתהליך שכרוך בפולשנות מינימלית שמזכירה זריקה. זוהי הדרך הטובה ביותר להבטיח תוצאות טובות מהליך המסת שומן.