הסרת משקפיים בלייזר

כל מי שלא בורך בראיה מושלמת מכיר מקרוב את התסכול שבתלות במשקפיים. למרות כל הצבעים והדגמים האופנתיים, לא מעט אנשים רואים במשקפיים עול רציני שיושב במרכז הפנים. בעבר האופציה היחידה להחלפת משקפיים היתה עדשות מגע, שנושאת בחובה לא מעט בעיות, אולם בעשר השנים האחרונות יש פיתרון חדש לסובלים מקוצר ראייה – הסרת משקפיים בלייזר.

תהליך הסרת משקפיים בלייזר מוכר בעולם כבר כמה עשרות שנים, אולם בשל האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים נחשב להליך מסוכן למדי שיעילותו שנויה במחלוקת. עם התקדמות הטכנולוגיה והידע הנרחב שנצבר בנושא, הפכו טיפולי הסרת משקפיים בלייזר לבטוחים ויעילים יותר, וכיום הנתונים מדברים על כ- 15,000 ניתוחים בשנה בישראל ומיליוני ניתוחים ברחבי העולם.

מי יכול לעבור הסרת משקפיים בלייזר?

ניתוח הסרת המשקפיים בלייזר אינו מתאים לכל מי שראייתו פגומה, ויש לעמוד בכמה קריטריונים. ראשית, נדרשת בריאות תקינה ללא מחלות כרוניות כמו סרטן או סוכרת, שיכולות לפגוע בהליך הריפוי. מלבד זאת, יש לבצע בדיקה של עובי הקרנית, כדי לוודא שאחרי ההליך לא ירד עובייה מתחת ל- 400 מיקרונים. גורם נוסף בהצלחת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא מספר המשקפיים. המועמדים האידיאליים לניתוח הם אנשים בעלי מספר ממוצע, ללא צילינדר גבוה, שמספרם יציב כבר למעלה משנה.

יש עוד מגבלות ואיסורים רבים שיכולים למנוע מאדם להסיר משקפיים בלייזר, ולפיכך כל מכון רציני המתמחה בתחום עורך בדיקות קפדניות לפני הטיפול, לרבות שאלונים שיש למלא ברצינות. אם קיבלתם תשובה לא ודאית לגבי התאמתכם לטיפול הסרת משקפיים בלייזר, או שאינכם מכירים את הרופא ממנו קיבלתם חוות דעת, כדאי מאוד לגשת לבדיקה נוספת במקום אחר. שימו לב כי יש להגיע לבדיקה לאחר כמה ימים ללא שימוש בעדשות מגע, המשפיעות על עובי הקרנית.

מה עושים בהליך הסרת משקפיים בלייזר?

ישנן שתי שיטות טיפול עיקריות בניתוח לייזר – PRK (הנקראת גם LASEK) ו- LASIK. בשתי השיטות נעשה הניתוח ע"י חיתוך או שיוף של הקרנית באמצעות קרן הלייזר (צורת החיתוך או מידת השיוף תלויות בבעיית הראייה הספציפית של המנותח). ההבדל בין השיטות: בשיטה הראשונה של הסרת משקפיים בלייזר המנתח מקלף לחלוטין את השכבה העילית של הקרנית, האפיטל, ואילו בשיטה השנייה של הסרת המשקפיים באמצעות לייזר מתבצע הניתוח דרך חתך בשכבה העליונה. ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אורך דקות אחדות בלבד (עד רבע שעה לכל היותר), ובמהלכו מטפטף המנתח חומר מאלחש לאזור הקרנית. לאחר הניתוח דרושים כמה ימי החלמה (כואבים למדי) ורק אחריהם תוכלו להבחין בתוצאות.

לפני ואחרי ניתוח לייזר להסרת משקפיים חשוב ביותר להיצמד להוראות המנתח, כדי להגיע להחלמה מלאה מהר ככל הניתן. בין היתר תתבקשו להימנע משימוש בעדשות מגע ובמשקפיים בימים שלאחר הניתוח, מה שאומר שכדאי לקחת חופשת מחלה בת כמה ימים.

ממה צריך להיזהר בניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

כמו בכל ניתוח, גם לניתוח הסרת משקפיים בלייזר יש סיכונים ותופעות לוואי אפשריות, שהנפוצות ביניהן הן טשטוש ראייה, בעיות בראיית לילה וראיית 'הילה'. לא ניתן להימנע מתופעות הלוואי, אולם בחירה במנתח מומחה ובמכון מורשה יפחיתו את הסיכון במידה רבה. אל תתנו להנחות ומבצעים לפתות אתכם ובחרו רק במכוני הסרת משקפיים מוכרים. חשוב לשים לב לאופן בו מציג המנתח את הדברים: האם הוא מבטיח הבטחות מוגזמות? האם הוא מזכיר את הסיבוכים האפשריים או מייפה את התמונה? כדאי תמיד גם לבקש המלצות ממנותחים קודמים שעברו הסרת משקפיים בלייזר.