הסרת משקפיים בניתוח

כיום, ישנן שיטות שונות לניתוח הסרת משקפיים, אך בכל השיטות הללו קרן הלייזר היא חלק עיקרי ובלתי נפרד ממהלך הניתוח. העיניים שלנו הן בין האיזורים הרגישים ביותר בגופינו, הלייזר הוא מכשיר מדוייק מאוד, ובגלל זה הוא מתאים בדיוק לטיפולים הדורשים עדינות ודיוק רב כמו העיניים שלנו. השימוש בלייזר נפרס כיום על תחומים שונים בעולם הרפואה ולא רק על הסרת משקפיים. השימוש משמעותי עוד יותר בטיפולים ובניתוחים שגם כן דורשים דיוק מרבי, לרוב מדובר בניתוחים שמעורבת בהם התעסקות עם כלי דם קטנים.

על כל מטופל, לפני ניתוח הסרת משקפיים לעבור בדיקות התאמה מקיפות, את הבדיקות צריך לעשות עוד לפני שקובעים תור לניתוח, בעזרת הבדיקה קובעים האם המטופל יכול לעבור הסרת משקפיים ואם כן איזו טכניקה הכי מתאימה לו, ובנוסף לכך נאספים נתונים שונים שיכולים לעזור לרופא לנבא את הצלחת הניתוח. אז איך בעצם נקבעת מידת ההתאמה של המטופל לניתוח הסרת משקפיים? ובכן ישנם כמה פרמטרים שנבחנים בבדיקות הללו, הראשון הוא מצב בריאותו של המטופל באופן כללי, והאם הוא יוכל לעבור את הניתוח בשלום. אומנם הניתוח אינו דורש הרדמה מלאה אבל זה הליך כירורגי לכל דבר. בבדיקות הללו נבחן עובי הקרנית, לרוב מי שיש לו קרנית דקה מאוד לא יכול לעבור את הניתוח, ויש כאלו שיכולים לעבור הסרת משקפיים בלייזר רק בטכניקה ספציפית בגלל שהקרנית לא עבה מספיק. ישנה חשיבות לעובי הקרנית בגלל שטיפול הסרת משקפיים בלייזר לרוב מתבסס על שיוף והסרת רקמות בקרנית וזה בעייתי יותר עם קרנית דקה. דבר נוסף שניבדק הוא יובש בעיניים, האם לעין יש נטייה ליובש קיצוני, ונבדקת גם האפשרות למחלות כרוניות בעיניים.

הצלחה מלאה של הטיפול היא הסרת המשקפיים או עדשות המגע באופן מוחלט והמטופל יגיע לראיה 6/6. לא תמיד יהיה ניתן להגיע לתוצאה האופטימלית, לעיתים ניתוח הסרת משקפיים מביע רק להקטנת המספר ושיפור בראיה, בעיקר כאשר מדובר על מספרים גבוהים במיוחד טרם הטיפול. השגת המטרה של ראיית 6/6 ומידת הצלחת הטיפול תלויים באופן ישיר בנתונים ההתחלתיים של המטופל שנבדקים בבדיקות המקדימות. בשלב האיבחון והייעוץ לרוב הרופא יתן הערכה לגבי מידת הצלחת הטיפול. אם ההערכה היא שיהיה רק שיפור של הראיה, על המטופל והרופא להחליט האם בכל זאת לבצע את הניתוח הסרת משקפיים ואם כן אולי לנסות לבחור בטכניקה אחרת שתהיה מוצלחת יותר באותו מצב.

כפי שצויין כבר, ניתוח הסרת משקפיים הוא הליך כירורגי לכל דבר ועניין, ולכן נדרשת לאחר הניתוח איזושהי תקופת החלמה, אבל חלק מהשיטות מאפשרות חזרה לשגרה באופן מיידי, תוך שמירה על מידת זהירות וכללים מסויימים שיסייעו בשמירת התוצאות לזמן ארוך, העיריים בהם הם הימנעות לאחר הסרת משקפיים מחשיפה לאור ישיר, ושמור שהעין לא תיפגע או תחבל משום דבר.