הסרת שיער לצמיתות

שיעור יתר הוא תופעה שמוכרת להרבה ישראלים וישראליות וקיים קשר בין מוצא וגנים לבין צפיפות, עובי וצבע השערות על הגוף. כיוון שהתופעה מטרידה בנים ובנות כאחד, רבים הם הפונים לטיפולי הסרת שיער לצמיתות, שיכולים להביא להפחתה משמעותית בכמות השיער ואפילו להעלמה מוחלטת שלו.

 

עד לא מזמן, שיטות הסרת שיער כמו סוכר, שעווה, גילוח ומריטה היו מקובלות, אצל בנות במיוחד, להיפטרות משיער מיותר באיזורים כמו רגליים, פנים, מפשעות, ידיים, גב או בעצם כל איבר בגוף. כיום הוחלפו השיטות הישנות בטכניקות חדישות שמאפשרות הסרת שיער לצמיתות, בדרך שאינה שאינה מותירה צלקות, בטוחה ויעילה להפליא. במקביל, השתכנעו גם הבחורים שללכת לים ולחשוף חזה שמזכיר דשא של מגרש כדורגל, זה משהו שהיה אופנתי מאוד בימי חוליו איגלסיאס, אך לא עוד.

 

הסרת שיער לצמיתות נעשית במכונים ומרפאות אסתטיקה שונות, בכמה דרכים עיקריות: לייזר, אור ואפילציה.

הלייזר והאור הן שתי שיטות דומות שמבוססות על האנרגיה והגלים שפולט האור. בשיטת האור, אורך הגל מותאם למטופל, ועוצמתו נמוכה יותר. שיטת הלייזר התאימה בעבר למספר מצומצם של מטופלים, אולם כיום אפשר להשתמש בה כמעט בכולם – בעלי עור בהיר או כהה, ושיער בהיר או כהה. על פי רוב, המטופל האידיאלי של הסרת שיער בלייזר לצמיתות הוא בעל עור בהיר ושיער כהה, אבל כאמור היום ניתן מענה גם לבעלי נתונים אחרים. ההליך הוא פשוט: קודם כל השיער מעל האיזור הנועד לטיפול מגולח, על מנת שהשערה לא תצבור את החום הגבוה שפולטת קרן הלייזר וכדי שלא יגרמו כוויות. לאחר מכן נמרחת משחה מאלחשת וחומר מקרר והטיפול מתחיל – הקרן נשלחת אל שורש השערה, מזהה אותה על פי ריכוז הפיגמנט המצוי בה והורסת אותה. כיוון שהשיער אינו צומח בקצב אחיד, יהיו איזורים שלא 'יחוסלו' בטיפול הראשון ויגיעו לצימוח אופטימלי רק לאחר זמן מה. על טיפול הסרת שיער בלייזר, שנמשך בין רבע שעה לשעתיים בדרך כלל, חוזרים מספר פעמים ובמרווחי זמן. תוך כדי, עלולה להופיע תחושת צריבה ועקצוץ. כמות הטיפולים הדרושים תלויה באיזור בו מתבצעת הסרת השיער, בגוון השערה והעור, בצפיפות השיער ובקצב הצמיחה, כשבדרך כלל המקסימום הוא 12 טיפולים.

 

הטכניקות השתכללו מאוד בשנים האחרונות, וקיימים כיום סוגי מכשירים רבים שתפקידם הסרת שיער לצמיתות. ההבדלים ביניהם הם אורכי הגל עליהם הם פועלים, והתאמתם לנתוני המטופל/ת. לייזרסקופ והיייאג למשל, מתאימים לבעלי עור כהה מאוד, שבעבר לא נכללו בקהל היעד של טיפולי לייזר להסרת שיער. לעומת זאת אלכסנדריט מתאים לבהירי עור ומכסה שטחים נרחבים יחסית, כך שלא משתמשים בו בדרך כלל לאיזורים קטנים כמו שפם, ולכהי עור.

 

הסרת שיער לצמיתות אפשרית גם בשיטת האפילציה, שמתאימה גם לשערות דקות ובהירות, שקשות יותר להסרה בדרכים האחרות. שיטה זו מבוססת על טיפול במחט חשמלית,  והיא מלווה במעט כאב. הסרת שיער בדרך זו נעשית בדרך כלל על ידי קוסמטיקאית, שמקפידה על שימוש במחט חד פעמית ודיוק מירבי על מנת להמנע מכוויות וצלקות על העור. לכן חשוב לבחור באפילטורית שיש לה נסיון בתחום. הטיפולים יכולים להיות במרווחי זמן קצרים, ונמשכים בין מספר דקות לשעה.

 

במהלך טיפולי הסרת שיער לצמיתות, יש להקפיד על מספר כללים חשובים: אין לגלח את האיזור כשבוע לפני, ויש להמנע מחשיפה לשמש תוך כדי הטיפול ולמשך חודש מרגע סיומו.

לפרטים ומידע נוסף בנושא הסרת שיער תוכלו להכנס לפורטל אסתטיקה העוסק גם בתחום ניתוחים פלסטיים .