הרמת חזה עם שתלים

ניתוח הגדלת חזה או ניתוח הרמת חזה בלבד במקרים רבים אינם מספיקים, ובשביל להגיע לתוצאות טובות יש צורך בחלק גדול מאותם ניתוחים פלסטיים בחזה, לשלב בין השניים. ניתוח הגדלת חזה בלבד לא יכול לתקן חזה נפול או רפוי, יותר מכך, לעיתים שינוי בנפח וגודל החזה יכול לגרום לחזה ליפול עוד יותר. ניתוח הגדלת חזה מטפל בנפח החזה אך אינו מסוגל לטפל בבעיה של צניחת החזה. לשם כך קיים ניתוח הרמת חזה אשר גורם להרמת החזה על ידי הסרת עור רפוי ועודף, העור הופך מהודק יותר והחזה מורם יותר. לכן שילוב של שני סוגי הניתוח מאפשר לחזה לחזור לצורתו הטיבעית מבלי לאבד מגודלו וניפחו בדרך.

ישנן שלוש טכניקות שונות של חיתוך במהלך ניתוח הגדלת חזה: חתך בקפל השדיים, חתך טבעתי וחתך לאורך בית השחי. גם לניתוח הרמת חזה ישנן טכניקות חיתוך שונות המקובלות לתיקון צניחת חזה בדרגות שונות. הטכניקות הן: חתכים סביב האורלה, לאורך האורלה בגבולה העליון, חתך עוגן וחתך אנכי. כאשר חתכים סביב האורלה ובגבול העליון משמשים במצבים של צניחת חזה קלה בעוד חתכים אנכיים וחתך עוגן משמשים לצניחת חזה חמורה יותר. המנתח הפלסטי יעזור בבחירת הטכניקה המתאימה ביותר, הבחירה תהיה על סמך מספר קריטריונים כמו מבנה גוף, דרגת הצניחה, מיקום שתלים הטכניקה המועדפת על המנתח ותהיה גם התחשבות כמובן ברצונה של המטופלת.

לפני תחילת הניתוח המנתח יצייר סימנים על גופך לאורך קווי החיתוח. רוב רובם של ניתוחי החזה מבוצעים תחת הרדמה כללית, במצב זה המטופלת ישנה לגמרי לאורך הניתוח. במהלך הניתוח המנתח יבצע חתך, אורך החתך וסוג החתך משתנים בהתאם למבנה גוף, גודל וסוג השתל וכפי שפירטנו קודם לכן, גם בהתאם לרמת הצניחה. ניתן לבחור בין שני סוגי שתלים עיקריים: שתלי סיליקון ושתלי תמיסת מלח. שתלי סיליקון ממולאים מראש ומוחדרים לחזה כשהם מלאים בעוד שתלי תמיסת מלח מוחדרים ריקים לחזה וימולאו במהלך הניתוח. את השתלים המנתח יכול למקם בשני מקומות : השתלה תת שרירית בה השתל מוחדר לכיס שנמצא באופן מלא או חלקי מתחת לשריר החזה, והשתלה תת בלוטית בה השתל מוחדר לכיס מעל שריר החזה אבל מתחת לרקמת השד. ניתוח הרמת חזה בשילוב הרמת חזה אורך בסביבות שעתיים ומשהו ויכול להגיע גם לארבע שעות, הכל בהתאם לטכניקה שנבחרה ועד כמה הניתוח מורכב.

לאחר הניתוח, במשך מספר שבועות, ממולץ ללבוש מחוך רפואי המיועד למניעת הצטברות נוזלים ולהפחתת הנפיחות, וכך למטופלת יהיה נוח יותר בתקופת ההחלמה. במהלך תקופת ההחלמה כמו בסוגים אחרים של ניתוחים פלסטיים, יורגש כאב מסויים, חוסר תחושה באיזורים אחדים ונפיחות. במשך כחודש לאחר הניתוח כדאי להימנע מפעילות מאומצת.

את תוצאות הניתוח ניתן לראות מיד לאחר הניתוח, אולם רק באופן חלקי, עם הזמן הנפיחות תרד ורק לאחר חצי שנה ולפעמים אף שנה ניתן לראות את התוצאות הסופיות. את הניתוח כדאי לעשות לאחר לידות והנקות פשוט בגלל שהן פוגעות בצורת השד גם לאחר הניתוח.