טיפולי בוטוקס

טיפולי בוטוקס הם שם כולל לטיפולים שונים בהם נעשה שימוש בחומר בוטולינום טוקסין (הידוע יותר בשם "בוטוקס"), החומר פועל על שרירים מסויימים ומחליש את פעילותם. בתחילת שנות ה- 70 נכנס הבוטוקס לעולם הרפואה, אבל מאז שהבוטוקס ניכנס לעולם הקוסמטיקה בתחילת שנות ה -90 הוא חולל מהפכה של ממש בכל הקשור לאסתטיקה רפואית, רבים רואים בו מעיין נעורים, חומר קסום, אשר גורם להשבת מראה צעיר ורענן, ומשיב לנשים וגברים את נעוריהם. אולם למרות כל ההילה שיש סביב טיפולי בוטוקס הרבה אנשים לא יודעים אליו דבר, הרי מעבר לטיפולים שאנו מכירים יש לבוטוקס עוד שימושים קוסמטיים ורפואיים רבים. מעבר לכך רוב האנשים שעוברים טיפולי בוטוקס אינם יודעים ממה עשוי הבוטוקס ושהוא בעצם סוג של רעלן.

כפי שהזכרנו בתחילת שנות ה – 70 ניכנס הבוטוקס לשימוש בעולם הרפואה, הבוטוקס – בוטולינום טוקסין הוא רעלן קטלני מאוד, אשר בריכוז מאוד נמוך יכול לגרום לשיתוק המערכות ומוות על ידי החלשת פעילות השרירים,( הבוטוקס חוסם את החומר המביא לפעילות השרירים). המדע גילה שדווקא הפעולה הזו של הבוטוקס יכולה להביא תועלת כאשר נעשה שימוש בחומר במינונים מבוקרים ונמוכים מאוד, במקרים שונים של פעילות לא רצונית של השרירים (לדוגמא פזילה בעיניים).

בתחילת שנות ה – 90 החלו להשתמש בטיפולי בוטוקס גם בטיפולים אסתטיים בעיקר בשביל העלמת קמטים, ומאז הבוטוקס נהיה כל-כך נפוץ ופופולארי. טיפולי בוטוקס גרמו לרבים להראות צעירים ורעננים יותר, הטיפול כל כך קצר ופשוט שרבים לא שמים לב בדיוק מה השתנה הם רק רואים שהאדם שעומד מולם נראה הרבה יותר טוב. טיפולי בוטוקס נהיו מבוקשים מאוד, ובמקומות רבים החלו לקיים מסיבות בוטוקס, בהן מרכז העניין מעבר למפגש החברתי היה לצאת מהמסיבה הזו עם עם עור חלק וזוהר והרגשת נעורים וביטחון עצמי לאחר טיפולי בוטוקס.

שימושים שונים של טיפולי בוטוקס

לאחר שהבוטוקס אושר לשימוש קוסמטי, הביקוש היה היסטרי. טיפולי הבוטוקס נקשרים בעיקר בנושא של העלמת קמטים בפנים. את הבוטוקס מזריקים לאיזורים שונים בפנים. השרירים שגורמים לקמטים נחלשים בגלל פעילותו של הבוטוקס, וכך הקמטים נעלמים. חשוב לציין כי זריקות הבוטוקס אינן עובדות על קימטוטים של העור אילא עובדות על קמטי הבעה הנגרמים מפעילות יתר של שרירי הפנים, מדובר בעיקר על איזור המצח, הגבות ואיזור הפה והאף – החיוך. נוסף על כך השפעתן של זריקות בוטוקס אינה לטווח ארוך. לאחר כמה חודשים יש לעבור שוב טיפול של הזרקת בוטוקס כדי לשמר את המראה. דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שטיפולי הבוטוקס לשפתיים אינם משמשים לעיבוי ומילוי השפתיים, טיפולי בוטוקס בשפתיים נעשים להרמת שפתיים שמוטות ובשביל להעלים קמטים באיזור השפתיים. שימוש נוסף בבוטוקס הוא מניעת הזעת יתר. טיפולי בוטוקס להזעת יתר נעשים תחת הרדמה מקומית, ניתן לבצע את הטיפול באיזורים שונים אשר מועדים להזעת יתר כמו בית שחי, כפות ידיים וכפות רגליים. גם פה הטיפול הוא זמני, אך מחזיק קצת יותר, לאחר כעשרה חודשים כדאי לחזור על הטיפול בשביל לשמר את התוצאה.

כאשר מבצעים את הטיפול אצל מומחה, טיפולי הבוטוקס הם טיפולים בטוחים , יעלים, אין כמעט מצב של תופעות לוואי, והטיפול אינו כרוך בכאבים. השפעת החומר בכל אחד ממגוון טיפולי הבוטוקס, אם מדובר על מילוי בוטוקס או או על טיפולי כאב ע"י בוטוקס, היא זמנית לכן בשביל לשמור על תוצאות טובות כדאי כל כמה חודשים לחזור על הטיפול. בכל מקרה לפני שניגשים לטיפול בוטוקס כדאי להתייעץ עם רופא מומחה בתחום ולשאול על כל היבט שקשור לטיפול, השפעות, אחוזי הצלחה, סיכונים ותופעות לוואי. ולא להתפתות לכל מיני טיפולים זולים אצל כל מיני מטפלים שאינם מוסמכים.