טרנד: צעירים בריאים נוטלים ויאגרה וסיאליס נגד אין אונות

האורולוגים מודאגים: תרופות נגד אין אונות מצאו שוק חדש – צעירים ללא שום בעיה במיטה, שמשתמשים בהן רק כדי לשפר את הביצועים. "אין לזה הצדקה," אומר רופא בכיר ל"ידיעות אחרונות". "זכותם לרצות את הטוב ביותר," אומר רופא אחר כשחושבים על אנשים שלוקחים תרופות נגד אין אונות נהוג לחשוב, ובכן, על אנשים שסובלים מאין אונות . אבל מסתבר שלאחרונה יותר צעירים בריאים מחליטים לקחת את הכדורים – רק כדי להיות קצת יותר טובים במיטה.

 

התרופות נגד אימפוטנציה נכנסו לשימוש לפני 15 שנה וחוללו מהפכה כשאפשרו לגברים הסובלים מבעיות בתפקוד המיני לקיים חיי מין תקינים. אך כעת נראה כי לתרופות משפרות הביצועים יש שוק חדש: גברים צעירים ובריאים, שגילו שהכדורים מאפשרים להם להפגין יכולות טובות יותר.

 

שלוש התרופות הקיימות כיום בשוק: ויאגרה, סיאליס ולויטרה נמכרות רק עם מרשם, אך הצעירים לא מתביישים ומבקשים מהרופא את כדור הפלא.

 

עלול לגרום לחרדת ביצוע

"חלק מהפונים הם צעירים שיוצאים בסופי שבוע, משתמשים באלכוהול ובסמי מסיבות ולעתים יש להם הפרעה רגעית," מספר ד"ר רונן הולנד, מומחה

מי צריך כדור?

בחברת "באייר" הגרמנית הבינו שהגבר הממוצע רוצה את הזקפה שלו מהר יותר, חזק יותר ונגיש יותר, והוציאו לשוק את לויטרה ODT – סוכריות מנטה באריזה אישית מתוחכמת ודיסקרטית שנמסות אל תוך מחזור הדם תוך שניות ומעניקות זקפה איתנה של 12 שעות לפחות בכירורגיה אורולוגית במרכז הרפואי רבין ובמרפאה לשיפור התפקוד המיני. "מבחינה רפואית, לא מדובר בהפרעה של ממש, אולם מבחינתם מדובר בבעיה שעלולה לגרום לחרדת ביצוע ואפילו להימנעות מיחסי מין ומקשרים רומנטיים."

 

ד"ר הולנד מוסיף כי "במקרים אחרים מדובר בבחורים בריאים לגמרי שרוצים להצטיין 'על בטוח.' בעולם שבו הרבה מהקשרים מתחילים כסטוצים, מה שיכריע לפעמים את המשך הקשר הוא איכות הסקס, ואותם בחורים יודעים שההצלחה נמדדת בביצועים שלהם במיטה."

 

גם היצרניות חשו בדרישה והחלו לכוון את התרופות לקהל צעיר יותר. אחת החברות החלה לשווק לאחרונה כדור מציצה באריזה דמוית מסטיק, ואילו אחרת משווקת את הכדור מתוצרתה במינון יומי נמוך במיוחד המאפשר, לדבריה, תפקוד קבוע "סביב השעון".

"טבעי שצעירים ירצו להשתפר"

מי שפחות מתלהב הוא האורולוגים, שחלקם ממש לא שמחים לרשום תרופות לאנשים בריאים. היל"ם, החברה הישראלית להפרעות בתפקוד המיני, ערכה סקר בנושא בקרב כ1,100- רופאים. 54% מהם השיבו שאין לרשום תרופות כאלו לאנשים בעלי תפקוד מיני תקין.

 

"לא לוקחים תרופה בלי הצדקה רפואית," אומר פרופ' אלכסנדר גרינשטיין, רופא בכיר במחלקה האורולוגית באיכילוב ויו"ר איגוד האורולוגים. "התרופות מיועדות לאנשים שיש להם בעיה אמיתית, ויש לזה סיבה טובה. יש להן תופעות לוואי שונות, וגם אצל צעירים עלולות להתפתח בעיות כתוצאה מהשימוש. אם בחור אומר 'אני תותח, אבל בא לי להיות יותר טוב' – פשוט לא מגיע לו."

 

עם זאת, 46% מהרופאים בסקר דווקא השיבו שאין שום בעיה לרשום את הכדורים".אנשים רוצים לעצמם את הטוב ביותר," אומר ד"ר הולנד. "וזה טבעי שצעירים יחפשו אמצעים שיסייעו להם לשפר את הביצועים. האתיקה הרפואית אומרת שזכות הבחירה נמצאת אצל הנבדק."

 

ד"ר הולנד גם מוסיף נימוק נוסף. "אם אסרב למי שמבקש מרשם כזה," הוא אומר, "הוא עלול לרכוש את התרופה בשוק השחור, או לקנות תוספים שיעילותם מוטלת בספק. אני מעדיף לרשום את התרופה תוך הסתייגות, ולהסביר מה אסור לעשות במקביל לנטילת התרופות, כמו נטילת חומרים מסוימים, כדי למנוע סיכון בריאותי של ממש".

מתקשים לבחור?

מגוון התרופות הקיימות בשוק:

תרופות נגד אין-אונות

ויאגרהסיאליסלוויטרה
יצרניתפייזרליליבאייר
פעילות4 שעות24 שעות12-6 שעות
תנאיםאלכוהול ומזון מפחיתים את ההשפעהניתן לשתות אלכוהול ולאכול במידה מתונהארוחה שומנית עלולה להפחית את היעילות
תופעות לוואי עיקריותכאב ראש, הפרעות עיכול, טשטוש ראייהכאב ראש, הפרעות עיכול, כאב שריריםהפרעות עיכול וראייה, כאב ראש, סחרחורת

 

כתיבת תגובה