יישור שיניים

יישור שיניים יכול להיעשות למבוגרים ולילדים, למתבגרים ואפילו לזקנים. בגילאים שונים מתרחשים שינויים בשיניים, בלסת ובחניכיים, שגורמים לשיניים לזוז קדימה ואחורה ולהיות לא אחידות ולא ישרות. התזוזות יכולות להיות עניין גנטי, שהתחיל בילדות ולאחר צמיחתן של שיני הבשר או אפילו עם שיני החלב, ובאותה מידה ישנם מקרים שבהם תזוזות שיניים מתרחשות בגיל מבוגר יותר, למשל גילאי עשרים ומעלה או סביבות גיל שישים. יישור שיניים נועד לטפל בכל המקרים הללו, גם כאשר השיניים כולן זזו וגם כאשר רק כמה שיניים התרחקו זו מזו, נוטות קדימה או אחורה או מפריעות מראה או לתפקודי הפה בצורה כזו או אחרת. כיוון שמדובר בטיפול חשוב ומתמשך, כדאי לדעת קצת על האפשרויות כיום בתחום יישור שיניים לפני שבוחרים שיטה.

 

יישור שיניים בעזרת פלטה

הדרך הרווחת ביותר ליישר שיניים היא בעזרת פלטה – טבעות שמוצמדות לשיניים בדבק ועליהן מורכבת הפלטה. יישור שיניים בדרך זו נפוץ בין מתבגרים, אך מדובר בסוג של אופנה שהפכה נפוצה בשנים האחרונות וגם חלק מהמבוגרים שנזקקים ליישור לא מתביישים להיראות עם סוג כזה של מיישר שיניים. ישנם מפורסמים רבים שבזמן האחרון עברו יישור שיניים מה שגרם לכך שהשיטה הזו תפסה תאוצה, וגם מבוגרים שבעבר חששו ליישר את השיניים בגיל מבוגר פנו לפתע לטיפול. מי שמאמין שפלטה כזו איננה אסתטית, יכול לבחור בפלטה שקופה – שיטת יישור שיניים שהומצאה בעשור האחרון והיא מתבססת על אותו עיקרון של פלטת הברזלים רק עשויה מחומרים שקופים או כאלו שדומים בצבעם לצבע השיניים ועל כן אינם נראים.

 

שיטות נוספות של יישור שיניים

ישנן דרכים נוספות ליישר שיניים, חלקן נוחות יותר וחלקן פחות, יקרות יותר או פחות. למשל – יישור שיניים שקוף או יישור ללא גשר הן למעשה אותה שיטה – מדובר במתקן שקוף שמולבש על השיניים וקשה לראות אותו במרחק הרגיל שבו נמצאים שני אנשים זה מזה. למעשה רק אם מסתכלים טוב מאוד מקרוב אפשר להבחין במתקן זה של יישור שיניים ולכן הוא פופולארי בקרב מי שמעוניין ליישר את השיניים בלי שאנשים אחרים ידעו שהוא עובר טיפול כזה. מדובר בטיפול ארוך יחסית, במיוחד אם יש צורך ליישר את השיניים התחתונות וגם העליונות ואם יש בעיה שמערבת הרבה שיניים – ולכן יש בעיני הרבה אנשים חשיבות לדיסקרטיות של הטיפול. יישור שיניים שאינו נראה על ידי אנשים הוא דרך טובה לפתור דילמה כזו, ולדאוג לתקינות ובריאות השיניים ויופיו של הפה והחיוך.

 

יישור שיניים ומשך הטיפול

יישור שיניים הוא אחד הטיפולים המשמעותיים והחשובים שיכולים להשפיע על מראה הפנים, על הביטחון העצמי ולגרום לאנשים שנמנעים מחיוך או אפילו דיבור להפסיק להתבייש. ככל שמצב הפה תקין פחות, כלומר ככל שהשיניים לא ישרות, והתיקון מצריך לערב מספר גבוה של שיניים, ומתמקד גם בלסת התחתונה וגם בלסת העליונה – כך הטיפול יימשך זמן רב יותר. בכל מקרה גם טיפולים מורכבים לא עולים על שנתייים, והתוצאה נשמרת לזמן ארוך ולעתים לכל החיים אם שומרים היטב על היגיינת פה. דלקות חניכיים יכולות להגביל יישור שיניים ולהפוך את הטיפול לארוך יותר כיוון שצריך ראשית להבריא מהדלקת. במקרים אחרים, הטיפול יהיה קצר ויכול לקחת גם חודשיים – למשל אם יש שן בודדת או שתי שיניים שמצריכות טיפול. לא תמיד יש קשר בין משך הטיפול למחיר של יישור שיניים.