כיצד נערכים להקמת פעילות עסקית אינטרנטית בחו"ל?

רשת האינטרנט יצרה נגישות בין רגע למיליארדי גולשים מרחבי העולם. האפשרויות העסקיות שהרשת מציעה הן כמעט ללא גבולות. אין זה פלא שיזמי אינטרנט ישראלים רבים הקימו אתרים בחו"ל מסוגים שונים. הקמת אתר אינטרנט וחברת אינטרנט בחו"ל אינו דבר פשוט וקל לביצוע אלא עסק מורכב, מקצועי וסבוך.
קיבצנו כמה טיפים שהם תוצאה של עשייה וניסיון של שנים בתחום של הקמת חברות ואתרי אינטרנט בחו"ל. למד מטעויות של אחרים וחסוך עוגמת נפש בעתיד.

  1. רעיון טוב – הכוונה לרעיון טוב שיוכל לייצר כסף בשלב כל שהו בעתיד. ישנם רעיונות רבים לאתרים שבתיאוריה יכולים להיות ה you tube הבא אבל רובם נופלים שלב של הפיכת הרעיון למזומנים. גם אם אתה רוצה להיכנס לתחום מוכר, אתה עדיין תצטרך לבדל את עצמך משאר המתחרים.
  2. הקמת אתר אינטרנט זה עסק לכל דבר – רבים חושבים שלהקים אתר אינטרנט בארץ או בחו"ל זה עניין פשוט וקל אך לא כך הדבר. הקמת אתר וחברת אינטרנט זהו פרויקט שמורכב מגורמים שונים כגון תכנות המערכת\אתר, עיצוב האתר, אירוח, תכנים, קידום, שיווק, בנקאות, מיסוי בינלאומי ועוד. מדובר על עבודה יומיות בעדכון האתר ובפיקוח על המערכות השונות ולכן כלל הברזל הראשון בנושא – אם אין לך או לשותפיך זמן נוסף או מספיק זמן לעבוד על האתר – אל תכנסו מלכתחילה לפרויקט. אם אין מי שיקדם וינהל את הפרויקט – סביר להניח שהפרויקט לא יצליח.
  3. כתיבת תוכנית עסקית – מומלץ להכין תוכנית עסקית בסיסית לגבי הפרויקט. אין הכוונה לתוכנית מורכבת וארוכה שתעלה לכם כסף רב אלא לדוח אקסל פשוט שבו תכניסו נתונים לגבי הוצאות והכנסות. מומלץ תמיד להכניס הוצאות ברף העליון והכנסות ברף התחתון, כך שלא יחסר לכם מימון להמשך הפעילות. בתוכנית העסקית הכניסו ניתוח רגישויות לגבי פרמטרים רבים ככל האפשר כך תוכלו לדעת מהם גבולות ההוצאות וההכנסות הצפויים.גם אם תגייסו כסף ממשפחה וחברים, סביר להניח שהם ירצו לקבל נתונים והערכות כספיות לפני ביצוע ההשקעה.
  4. גיוס כסף – אם אתה הולך להקים מערכת מסובכת ומורכבת והאתר נמצא בתחום תחרותי קח בחשבון שתצטרך להשקיע עשרות ומאות אלפי דולרים בהקמת המערכת ותפעולה. אם אין לך את הכסף הדרוש, יתכן שתצטרך לגייס כסף מחברים ומשפחה. קח בחשבון שמי שישקיע בפרויקט שלך יהיה גם שותף שלך לכן חשוב היטב למי אתה רוצה לפנות בגיוס הכסף ואיך תהיה חלוקת האחוזים בפרויקט.
  5. הקמת חברה בחו"ל – מאחר והאתר יפנה לקהל רחב ברחבי העולם ולא מישראל, כדאי למקם את החברה ואת חשבון הבנק של החברה מחוץ לישראל. מומלץ להקים חברה בחו"ל שתחזיק את אתרי האינטרנט ונכסים אחרים של הפרויקט (דומיינים, אתרים נוספים,רשימות לקוחות או אימיילים, מידע סודי וכדומה). ברגע שיש לך משקיעים פוטנציאלים, ברוב המקרים הם ידרשו לקבל מניות בחברה. בנוסף, אתה הולך לעבוד עם נותני שירות רבים – מעצבים, מתכנתים, כותבי תוכן, שיווק, קידום ,מזכירות וכדומה לכן מומלץ מהרגע שבו החלטת שאתה הולך להקים את הפרויקט גם להקים נכון את החברה מבחינה פיננסית ובנקאית. ישנן אפשרויות רבות למיקום החברה ומיקום חשבון בנק בחו"ל כמו קפריסין, BVI, הונג קונג, פנמה ועוד.
  6. מחקר מתחרים ומחקר על התחום – לפני כניסה לתחום, חובה עליך ללמוד ולהכיר את המתחרים בתחום. יתכן ותצטרך להתמודד עם מתחרים רבי עוצמה שהסיכוי להצליח יהיה קטן. קח בחשבון שאתה הולך להתמודד מול חברות ואתרים באנגלית (או בכל שפה זרה אחרת) והקושי להתברג במיקומים טובים בגוגל בביטויים רלבנטיים יהיה קשה מאוד לכן תהיה חייב לבנות נכון את האתר מבחינת SEO כבר מהרגע הראשון. אם הצלחת האתר תתבסס על כניסות ממנועי החיפוש, זו אחת הנקודות המרכזיות בייתכנות הפרויקט. יתכן ותעלה קמפיינים  לפרסום במנועי חיפוש או באנרים שיעלו לך כסף רב לכן כדאי מאוד להכיר את התחום שאתה הולך להיכנס. בלי ידע מוקדם, חבל לך על הזמן ועל הכסף.
  7. שיווק האתר – שיווק האתר ברשת האינטרנט היא תורה בפני עצמה. מיקומים אורגנים גבוהים במנועי החיפוש בביטויים מובילים הינם הדרך להצלחה. חובה להכין מחקר ביטוי מפתח. ישנם ביטויים מובילים בכל תחום שיהיה לך מאוד קשה להתברג במיקומים טובים אבל יש מאות ביטויים לונג טייל או זנב ארוך בעברית שבהם תוכל להצליח. אתר את אותם ביטויים. יש כלים אינטרנטיים של גוגל ואחרים שבהם תוכל להיעזר ולעשות מחקר ברמה גבוהה. אל תחסוך בזמן או בכסף בשלב זה כי זה הבסיס שעל פיו הטקסטים יכתבו והגולשים יגיעו אליךהקמת חברה בחו"ל.

לסיכום:
כפי שניתן לראות, הקמת חברת אינטרנט היא עניין מורכב. אתה נדרש לידע בתחומים רבים וליכולות ניהול פרויקטים גבוהות. נגענו רק בקצרה בחלק מהשלבים בהקמת האתר וחברה בחו"ל . ישנם  שלבים נוספים חשובים שנדון בכתבות הבאות כגון ניהול השקעות בחו"ל. בכל מיקרה, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע ומומחים לאינטרנט לפני ההשקעה.

הכתבה נכתבה ע"י משה אורון ממשרד ג'י.בי.או שירותים פיננסיים בינלאומיים.המשרד מתמחה בהקמת אופרציות בנקאיות ותפעוליות בחו"ל, הקמת חברות בחו"ל, פתיחת חשבונות בנק בחו"ל ועוד.

gbo

ג'י.בי.או (GBO) שירותים פיננסים בינלאומיים בע"מ הינו משרד מוביל בישראל המעניק פתרונות מתקדמים להקמת חברה זרה בחו"ל, פתיחת חשבון בנק בחו"ל, ייעוץ עסקי בחו"ל,בנקאות פרטית בחו"ל וייצוג משפטי במעל 22 מדינות ברחבי העולם

כתיבת תגובה