לימודים בחול בעיצוב ואמנות

לימודים בחו"ל מאפשרים לשלב בין הדרישה הפרקטית להוציא תואר ולבסס מקצוע וקריירה בחיים לבין הכיף שכרוך בשהיה בחו"ל. אחד מתחומי הלימוד הפופולריים בארץ ובחו"ל הם מקצועות העיצוב והאמנות, שכוללים הרבה מאוד תחומים: עיצוב גרפי, עיצוב מוצר, ארכיטקטורה, אנימציה, אמנות כללית: פיסול, ציור, רישום, וידאו ומיצב ועוד. לכולם ניתן ללמוד לתואר ראשון, לתעודה ולתואר שני, בארץ ובחו"ל, ומי שמעוניין להמשיך לתארים מתקדמים יותר נדרש בדרך כלל לשלב יותר תיאוריה ופחות פרקטיקה כדי להגיש דוקטורט. בתחומים אלה, היתרון שמושג בעזרת לימודים בחו"ל הוא בעיקר ההיכרות עם שיטות הלימוד בחו"ל, ששונות מהארץ. בעוד השיטה בארץ מחשיבה יותר לימוד תיאורטי בצבירת נקודות זכות לתואר, בחו"ל ההתנסות הפרקטית מזכה בנקודות לא פחות. לעתים המשמעות תהיה שבתחומים אלו, ניתן לרכוש יותר כלים פרקטיים במהלך לימודים בחו"ל.

 

מה כוללים לימודים בחו"ל בעיצוב ואמנות

לימודי העיצוב והאמנות מתחלקים לשניים כאמור: הפן התיאורטי והפן המעשי. בכל מה שקשור לתיאוריה, ישנם מוסדות בחו"ל שדורשים מהתלמידים ידיעה מוקדמת ובודקים זאת בבחינות הכניסה, למשל ידע כלשהו בתולדות האמנות – בעוד אחרים מאפשרים להתחיל לימודים בחו"ל מבלי לגלות בקיאות בנושאים הללו. תולדות האמנות והעיצוב, המחשבה המערבית שהשפיעה על התפתחויות בתחומים אלו וגישות פילוסופיות שונות לאמנות יהיו בדרך כלל הנושאים שילמדו במסגרת התיאורטית. במקביל, לימודים בחו"ל משלבים גם התנסות מעשית, לפי תחום הלימוד: הקניית כלים מעשיים, הנחיה בפרוייקטים ועבודה מעשית בסטודיו. בכל מקצועות העיצוב והאמנות, הסטודנטים מתנסים תוך כדי לימודים בחו"ל בעבודה עם חומרים, בפיתוח רעיונות משלהם וגם בשימוש בתוכנות מחשב שרלבנטיות לתחום הלימוד. הרבה פעמים הקבלה ללימודים תהיה מותנית במבחן או בהגשת תיק עבודות שיראה על יכולות טכניות וחשיבתיות של המועמד.

 

לימודים בחו"ל – איפה כדאי ללמוד

כיוון שעיצוב ואמנות, במיוחד תחומים כמו עיצוב גרפי, עיצוב מוצר, עיצוב פנים וארכיטקטורה הם תחומים מבוקשים מאוד בעולם של היום, אפשר למצוא מוסדות לימודים בחו"ל שמציעים את המקצועות הללו ברמה גבוהה, כמעט בכל מדינה. יפן, אוסטרליה, צרפת, אנגליה, ארה"ב, הולנד, בלגיה, גרמניה, קנדה, ארגנטינה וארצות נוספות מאפשרות לישראלים להירשם ללימודי תואר ראשון, מציעות תכניות לתארים מתקדמים ומשתתפות בתכניות חילופי סטודנטים שבהן יכולים הלומדים במוסדות ישראליים להתנסות בתקופת לימודים בחו"ל למשך סמסטר אחד, במסגרת הלימודים לתואר. השיקול היכן ללמוד תלוי גם בדרישות השפה של כל מדינה ומוסד, במספר המקומות הפנויים לסטודנטים זרים וכמובן בעמידה במבחני הקבלה. כמו כן, לימודים בחו"ל מצריכים יכולת כלכלית כלשהי – למרות שישנן מדינות שהלימודים בהן חינם, כרטיס הטיסה, החומרים שדרושים לעבודות ולתרגילים והוצאות המחיה – כל אלה לא זולים.

 

לימודים בחו"ל – עלויות ומחיה

לימודים בחו"ל שמתמקדים במקצועות העיצוב והאמנות הם בחישוב הכולל יקרים יותר מלימודים במקצועות האחרים, כיוון שבמהלך השנה כולה חלק בלתי נפרד מהלימודים הם החומרים שבהם הסטודנטים משתמשים בזמן העבודה בכיתה ובזמן הכנת התרגילים והעבודות בבית. אמנם במדינות כמו יפן, ארה"ב ואוסטרליה יש חנויות ענק שמוכרות בזול חומרי יצירה ואמנות (מעפרונות ודפים ועד צבעי שמן וחומרים להכנת מודלים) אבל זאת עדיין הוצאה – אפילו אם במדינות הנ"ל מדובר בחומרים שזולים יותר מאשר בארץ. בזמן לימודים בחו"ל סטודנטים רשאים לעבוד מכסת שעות מוגבלת, ולעתים גם המקומות במעונות מוגבלים, כך שההוצאות יכולות להיות גבוהות עבור חומרים, מחיה ואוכל – גם אם הלימודים עצמם הם חינם. היתרון הוא השפה – כיוון שצורת הביטוי היא ויזואלית, לא נדרשת ידיעה גבוהה של השפה המקומית, בהשוואה לתחומים אחרים של לימודים בחו"ל.