לימודים בחול

לימודים בחו"ל הם לעיתים חלק מהחלום של לחיות ולעבוד בחו"ל. אפשרות זאת היא משותפת לרבים וגם להרבה צעירים ישראליים המעוניינים לעזוב את המדינה זמנית לצורך לימודים בחו"ל. בדרך כלל צעירים ישראליים שנוסעים לצורך לימודים בחו"ל מגיעים למספר יעדים מרכזיים: מוסדות לימוד בארה"ב ומוסדות לימוד באירופה בעיקר באנגליה, צ'כיה וצרפת. אך לנסוע ללמוד בחו"ל אינו דבר המנותק מהנאה ובילויים לצד הלימודים.

 

לימודים בחו"ל- איפה

 

רוב הסטודנטים הישראלים שיוצאים ללימודים בחו"ל מבקשים לצאת ללימודי המשך ותארים מתקדמים. הדבר עשוי לנבוע מכך שבחשיבה על עתיד באקדמיה הישראלית, לתארים מתקדמים ממוסדות בחו"ל יש השפעה חיובית רבה יותר על קורות החיים. הבחירה במוסד לימודים אקדמי גבוה תלויה בגורמים שונים המרכיבים את ההחלטה. לימודים בחו"ל צריכים לערב שיקולים שונים כמו אופי הלימודים בחו"ל, מסלול הלימודים, תחום הלימודים כמובן וגם מלגות שכר לימוד ומלגות מחייה שניתן לקבל תחת תנאים מוגדרים מראש. ההחלטה על לימודים בחו"ל אינה קלה כיוון שמדובר על עזיבה של המדינה, המסגרת התומכת הקרובה ומעבר למדינה חדשה זרה, עם שפה משל עצמה (במידה ולא נוסעים לארצות דוברות אנגלית כמו ארה"ב או בריטניה). לימודים בחו"ל ניתן למצוא במקומות שונים. לדוגמא, בארה"ב ישנם עשרות מוסדות לימוד להשכלה גבוהה הפזורים ברחבי המדינה. כמה מהמפורסמים בהם הינם ייל, הרוורד, פרינסטון ואוניברסיטת קליפורניה. גם באירופה המצב האקדמי מעורר חשק עם מוסדות לימוד יוקרתיים בלונדון, פריז ובצ'כיה וגרמניה, ובעצם- איפה לא?…  

 

מימון לימודים בחו"ל

 

העלויות של לימודים בחו"ל עשויות להיות גבוהות, וזאת תוצאה של שני מרכיבים מרכזיים. הראשון הוא עלות שכר הלימוד במוסדות באירופה שאינה בחינם או אינה זולה עבור סטודנטים זרים המגיעים ללמוד במדינות השונות. שנית, עלויות המחייה במקומות שונים בארה"ב ואירופה הן גבוהות ונובעות גם מהבדלי המטבע בין האירו והדולר לשקל. אם כך, רוב הסטודנטים הזרים משתמשים בשני סוגי פתרונות אפשריים. בעת ההרשמה ללימודים בחו"ל במוסדות לשכלה גבוהה בחו"ל המועמדים יכולים להגיש גם בקשת מלגה. חלק מהמלגות מבוססות על הצטיינות אקדמית וציונים וחלקן מבוססות על גורמים סוציו-אקונומיים שונים. המלגות בהן ניתן לזכות לעיתים מכסות את שכר הלימוד או חלקו, אך במקרה טוב יותר מדובר גם במלגות מחייה – מעין משכורת חודשית לסטודנט. כדאי להגיש בקשה לכמה שיותר מוסדות לימודים ומלגות בכדי לצור אפשרות למגוון רחב יותר של אפשרויות במעמד ההחלטה.

 

לימודים בחו"ל – ללמוד ולעבוד

 

עבור סטודנטים שנשללה מהם האפשרות לקבל מלגה, ושאינם מצוידים היטב כספית – ניתן להציע את פיתרון זה. עבודה בחו"ל במקביל ללימודים. אמנם לימודים בחו"ל עשויים להיות מאוד תובעניים, אך ייתכן שהאפשרות של עבודה בחו"ל היא המוצא היחידי, וזהו אינו בהכרח מוצא רע. במרבית המדינות זכאים הסטודנטים הזרים לאשרות עבודה חוקית לתקופה מוגבלת של כמה חודשים בשנה. אישור זה יכול לסייע במציאת עבודה שתשתלב עם הלימודים בחו"ל וכך יוכל הסטודנט לממן את הוצאות שכר הלימוד והמחייה. חשוב לזכור בהקשר זה כי עבודות לצעירים באירופה נוטות להיות מאוד רווחיות (בעיקר בתחום המכירות) ולכן אפשר לעבוד תקופה לא ארוכה ולחסוך יחסית הרבה כסף שיחזיק מעמד לתקופה ארוכה יותר. במידה והוחלט על נסיעה לארה"ב חשוב לזכור שהכניסה למדינה לצורך לימודים בחו"ל מותנית בהוצאת וויזה. סטודנטים יכולים להוציא וויזת סטודנט בכפוף להצגת אישורי קבלה ורישום לאחד מהמוסדות המוכרים בארה"ב להשכלה גבוהה.