לימודים גבוהים בישראל

לימודים גבוהים בישראל קיימים במגוון גדול של מסלולים ותחומים. בשל כך ההתלבטות העומדת בפני המועמדים ללימודים עשויה להיות מורכבת. אחת האפשרויות לקבל תשובות בנוגע לסוגייה של לימודים בישראל היא קבלת ייעוץ אישי במוסדות ההשכלה הגבוהה ובנוסף השתתפות בימים פתוחים ללימודים.

 

לימודים גבוהים בישראל וימים פתוחים

 

ימים פתוחים הם המקום לקבל בו תשובות על כל השאלות, הלבטים, הספקות והחששות של לפני תחילת לימודים גבוהים בישראל באוניברסיטה או במכללה. ישנם אנשים אשר אינם בטוחים לגמרי לגבי לימודים גבוהים בישראל בהם הם מעוניינים. כיום במוסדות להשכלה גבוהה היצע הלימודים הוא אדיר הן מבחינת תחומי לימוד והתמחות והן מבחינת היצע של מוסדות לימוד. ימים פתוחים ללימודים אמורים לתת מענה בדיוק להתלבטויות אלו. בישראל ישנו מספר לא מבוטל של מוסדות השכלה גבוהה הכוללים אוניברסיטאות, מכללות ושלוחות של אוניברסיטאות המפעילות מרכזי לימוד ברחבי הארץ. לימודים אקדמיים בישראל האפשריים הם רבים בין אם במדעים המדוייקים, במקצועות ההנדסה וכמובן שגם במדעי הרוח ומדעי החברה.

 

סוגים של לימודים גבוהים בישראל

 

לעיתים קשה למתעניינים בלימודים להבין בדיוק מהי מהות הלימודים במסגרת מסלולי לימודים גבוהים בישראל, או מהן הדרישות והיתרונות של לימודים במסלול זה. לשם כך מוסדות שונים להשכלה מאפשרים להיפגש עם מרצים, ראשי מחלקות, יועצים אקדמיים וסטודנטים במטרה לשאול שאלות רלוונטיות. ברוב המקרים המסגרת לעשות זאת היא בימים פתוחים. הימים הפתוחים של המוסדות השונים לא נערכים באותו תאריך ולכן אפשר ואף רצוי להגיע לימים פתוחים של מספר מוסדות בהתאם לעניין האישי. ימים פתוחים מתקיימים לא רק עבור תארים ראשונים, אלא גם עבור תארים מתקדמים. בהקשר זה הם מיועדים לרוב עבור מי שמעוניינים לעבור למוסד לימודים אחר ותוהים על תוכניות הלימוד ואפשרויות המחקר.

 

לימודים גבוהים בישראל לתואר ראשון

 

ההחלטה על לימודים גבוהים בישראל לתואר ראשון צריכה לכלול מספר שיקולים שונים כמו אופי הלימודים, מסלול הלימודים, תחום הלימודים כמובן וגם מלגות שכר לימוד ומלגות מחייה שניתן לקבל תחת תנאים מוגדרים מראש. בישראל קיימים מסלולי לימודים לתואר ראשון שהם מגוונים במסגרת המוסדות להשכלה גבוהה והם מציבים דרישות קבלה שעשויות להשתנות. בארץ ישנן חמש אוניברסיטאות ובנוסף להן כמה עשרות מוסדות נוספים של השכלה גבוהה, מכללות אקדמיות וכמובן הטכניון בחיפה. במוסדות אלו קיימות כמה מאות תוכניות ומסלולים שונים שניתן ללמוד בהם לימודים לתואר ראשון.

 

לימודים גבוהים בישראל וחיי חברה

 

ניתן גם לקבל מידע בנוגע למלגות למתאימים ולפעילות חברתית והתנדבותית המשתלבים עם  לימודים גבוהים בישראל. כמובן שהגעה לביקור בקמפוס מסייעת. היתרון הוא של היכרות אישית עם מי שילמדו את המועמדים ללימודים, והאפשרות לקבל מענה לכל שאלה. פרט לכך, ניתן להסתובב בקמפוסים ולספוג את האווירה המקומית, וזה יכול לסייע לקבל החלטה בנוגע למסלול הלימודים המועדף. אחד היתרונות החשובים ביותר, כאמור, הוא האפשרות לפגוש ולשוחח עם סטודנטים אשר לומדים במסלול הלימודים בו מעוניינים. מאורגנים לרוב מפגשים ייעודים של סטודנטים וותיקים עם מועמדים ללימודים. סטודנט וותיק יכול לתת תמונה רחבה הרבה יותר לגבי מסלול הלימודים, יתרונותיו וחסרונותיו והאווירה הכללית במוסד. סטודנטים אינם בעלי אינטרס כלשהו ולכן ניתן לצפות מחוות הדעת שלהם להיות כנה. גם חיי חברה הם חשובים, לכן שיחה עם סטודנט וותיק במסגרת ביקור בקמפוס יכולה לכלול היבטים שחשובים לסטודנטים פרט לאקדמיה גרידא, כמו בילויים.