מהי הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר הוא הליך מוכר כבר כמה עשרות שנים. בעבר, נחשב ההליך מסוכן למדי ויעילותו הייתה שנויה במחלוקת. עם התקדמות הטכנולוגיה והידע הנרחב שנצבר בנושא, הפכו הטיפולים לבטוחים ויעילים יותר, וכיום הנתונים מדברים על כ- 15,000 ניתוחים בשנה בישראל ומיליוני ניתוחים ברחבי העולם. ניתוח הסרת משקפיים הוא אחד הניתוחים הפופולאריים כיום בישראל. הניתוח נועד להקל על האדם בחיי היום יום. ניתוח זה נועד לאנשים אשר אינם רוצים עוד לעשות שימוש בעדשות מגע, או במשקפיים. רבים מאיתנו רואים בהרכבת משקפיים מטרד בחיי היום יום. יש כאלה מביננו שהסתגלו למצב ואינם מכירים את עצמם ללא משקפיים. זהו הטבע האנושי, אנו מסתגלים מהר לכל מצב. אבל מי שעזר אומץ ועבר את הניתוח וחופשי כעת ממשקפיים יעיד כי לאחר הניתוח יש תחושה של חופש וחוסר תלות באמצעי עזר בשביל לראות. רק לאחר הניתוח מגלים עד כמה הייתם צריכים הסרת משקפיים בלייזר.

הסרת משקפיים בלייזר –  למי מיועד הניתוח ?

ניתוח הסרת המשקפיים בלייזר אינו מתאים לכל מי שראייתו פגומה, ויש לעמוד בכמה קריטריונים. ראשית, נדרשת בריאות תקינה ללא מחלות כרוניות כמו סרטן או סוכרת, שיכולות לפגוע בהליך הריפוי. מלבד זאת, יש לבצע בדיקה של עובי הקרנית כדי לוודא שאחרי ההליך לא ירד עובייה מתחת ל- 400 מיקרונים. גורם נוסף בהצלחת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא מספר המשקפיים. המועמדים האידיאליים לניתוח הם אנשים בעלי מספר ממוצע, ללא צילינדר גבוה שמספרם יציב כבר למעלה משנה. יש עוד מגבלות ואיסורים רבים שיכולים למנוע מאדם להסיר משקפיים בלייזר, ולפיכך כל מכון רציני המתמחה בתחום עורך בדיקות קפדניות לפני הטיפול. אגב, עניין זה רלוונטי גם לתחום של ניתוחים פלסטיים באופן כללי.

מהו הליך הסרת משקפיים בלייזר ?

ישנן שתי שיטות טיפול עיקריות בניתוח לייזר – PRK (הנקראת גם LASEK) ו- LASIK. בשתי השיטות נעשה הניתוח על ידי חיתוך או שיוף של הקרנית באמצעות קרן הלייזר. ההבדל בין השיטות הוא שבשיטה הראשונה של הסרת משקפיים בלייזר המנתח מקלף לחלוטין את השכבה העילית של הקרנית, ואילו בשיטה השנייה של מתבצע הניתוח דרך חתך בשכבה העליונה. הניתוח אורך דקות אחדות בלבד ובמהלכו מטפטף המנתח חומר מאלחש לאזור הקרנית. לאחר הניתוח דרושים כמה ימי החלמה ורק אחריהם תוכלו להבחין בתוצאות. לפני ואחרי הניתוח חשוב ביותר להיצמד להוראות המנתח כדי להגיע להחלמה מלאה מהר ככל הניתן. בין היתר, תתבקשו להימנע משימוש בעדשות מגע ובמשקפיים בימים שלאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, מה שאומר שכדאי לקחת חופשת מחלה בת כמה ימים.

הסרת משקפיים בלייזר, כמו בכל ניתוח, כרוכה בסיכונים ותופעות לוואי אפשריות, שהנפוצות ביניהן הן טשטוש ראייה, בעיות בראיית לילה וראיית "הילה". לא ניתן להימנע מתופעות הלוואי, אולם בחירה במנתח מומחה ובמכון מורשה יפחיתו את הסיכון במידה רבה. אל תתנו להנחות ומבצעים לפתות אתכם ובחרו רק במכוני הסרת משקפיים מוכרים. חשוב לשים לב לאופן בו מציג המנתח את הדברים: האם הוא מבטיח הבטחות מוגזמות? האם הוא מזכיר את הסיבוכים האפשריים או מייפה את התמונה? כדאי תמיד גם לבקש המלצות ממנותחים קודמים שעברו הסרת משקפיים בלייזר.