מתכוננים להשקיע ? זה הזמן להיכנס לאתר גמלנט ולהתחיל להשוות


כל עובד שכיר בישראל כיום זכאי לבחור לעצמו את קרן הפנסיה, קופת הגמל וקרן ההשתלמות בהן הוא מבקש להשקיע, אולם מוצא עצמו פעמים רבות מבולבל מאוד לנוכח ריבוי האפשרויות, האותיות הקטנות, הגרפים המורכבים והספקולנטים המופיעים בתקשורת ומקשים מאוד על הבנת החומר של האדם הפשוט.

לשם כך עשתה הממשלה צעד משמעותי והקימה את גמלנט – כלי המוצע למשקיעים על ידי משרד האוצר, המאפשר להשוות בין ביצועיהן של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות השונות, ולפיכך מהווה כלי החלטה פוטנציאלי משמעותי בעת בחירת מכשירי ההשקעה המתאימים ביותר לצורכיהם.

ביכולתה גמלנט בכדי להציג למשקיעים את אפשרויות ההשקעה השונות ואת הישגיהם של כל אחד מבתי ההשקעות בשנים האחרונות, באופן אובייקטיבי וללא משוא פנים. ערך מוסף אחר של גמלנט טמון בהגברת התחרותיות בשוק הפיננסי לטובת המשקיעים.

גמלנט קופות גמל, גמל נטה השתלמות וכן פנסיה נט – הכלים שאתם חייבים להכיר

  1. גמלנט קופות גמל – מערכת להשוואה בין קופות גמל המאפשרת מידע מפורט ומנותח אודות פעילות קופות הגמל בישראל, התשואה שהשיגו בטווחי זמן שונים וממושכים (מעל שנה), לנוכח פרמטרים ומדדי שוק שונים. הפלט של המערכת מתמקד בתרשימים וטבלאות, המאפשרים את ההשוואה בין תשואת קופות הגמל השונות ובין החברות המנהלות והתאגידים השולטים. בנוסף, מאפשרת המערכת לבחון את תשואת הקופות בהשוואה למדדי שוק נבחרים – מדד ת"א 25, מדד ת"א 100, מדדי אג"ח ואחרים.
  2. גמל נט השתלמות או השתלמות נט – בנוסף להשוואה בין קופות הגמל, מאפשר אתר גמל נט השתלמות לקבל גם מידע אודות קרנות ההשתלמות הפעילות בשוק ההון ועל הישגיהן בתקופה הנתונה. בנוסף לנתונים הקבועים המוצגים עבור קופות גמל וגמולי השתלמות, מציגה המערכת גם את התשואה החודשית הממוצעת של הקרנות ואת התשואה המצטברת בתקופה הנבחרת, את דמי הניהול ואת יתרת הנכסים של המשקיע.
  3. פנסיה נט – במקביל לכלים הקודמים, אמונה פנסיה נט על הפקת תרשימים וטבלאות להצגת התשואות השונות של קרנות הפנסיה בטווח זמן, וכן השוואה בין החברות המנהלות את הקרנות ובין התאגידים השולטים בהן. גם במערכת זו ניתן להשוות את הישגי הקרן למדדים נבחרים בשוק ההון – מדד ת"א 25, מדד ת"א 100, מדדי אג"ח ואחרים.

טיפים לשימוש יעיל במערכת גמלנט

  1. השימוש בגמלנט מאפשר לשקלל תשואה ולהשוות את הישגי בתי ההשקעות השונים על פני טווחי זמן ארוכים.
  2. השוו גם את עמלות הניהול הנגבות באחוז שונה על ידי כל בית השקעות. זכרו, כי עמלת הניהול המקסימאלית המותרת על פי חוק היא 2% לשנה (או 0.167% לחודש).
  3. מהי סטיית התקן של קופת הגמל או קרן ההשתלמות? סטיית התקן היא התשואה יוצאת הדופן לפרק זמן מסוים, המרוחקת מממוצע התשואה שהושג בפרקי זמן אחרים. ככל שסטיית התקן גבוהה יותר, כך גבוהה יותר גם רמת הסיכון של קופת הגמל או קרן ההשתלמות.
  4. בדקו מהי רמת הסיכון שאתם מבקשים לקחת, ומיהי קופת הגמל או קרן ההשתלמות שהניבה את הביצועים הטובים ביותר עבור רמת הסיכון הזו? על פי מומחים, ככל שגיל המשקיע עולה כך גם רמת הסיכון צריכה לרדת, ואחת מכללי האצבע לחשב זאת היא להפחית את גילכם מ-100, כלומר מי שהוא בן 40, צריך להשקיע ברכיב מנייתי בהיקף של 60% מהשקעותיו.

כתיבת תגובה