ניתוחים פלסטיים ואורך חייהם

צעירים המתעניינים בביצוע ניתוח פלסטי שואלים, לא אחת : "האם בגילי אני יכול לעשות ניתוח אף?" , "מאיזה גיל אני יכולה לעשות ניתוח הגדלת חזה?"…. שאלה נוספת הנשאלת בפורומים ובמרפאות היא לכמה זמן ניתוח פלסטי "מחזיק מעמד"… להלן סקירה מהירה של סוגי ניתוחים פלסטיים ואורך חייהם…

ניתוחים פלסטיים  – קהל היעד :

ניתוחים פלסטיים – טרמינולוגיה כללית לשינוי מראה או מבנה של איברים בגוף האדם, יכולים לשמש לשני צרכים עיקריים :

1) תיקון / שיפור מומים מולדים כגון : חיך ושפה שסועה, בעיות באצבעות הידיים או הרגליים או כל עיוות הנוצר בפניו או בחלק אחר של גופו של העובר בעת התפתחותו.

2) שיפור / שינוי איבר בגוף לצורך הטבת חזות המנותח באמצעות ניתוחים אסתטיים כגון : ניתוח הגדלת חזה, ניתוחי אף, ניתוח עפעפיים ועד להליכי הזרקות בוטוקס למטרת העלמת קמטים.

קהל היעד של ניתוחים פלסטיים אסתטיים משתנה בהתאם לצורך של המנותח/ת כמו כן גיל המנותחת. מנתחים פלסטיים רבים יסרבו לנתח מטופלים שחושבים כי ניתוח "יצעיר" אותם בעשורים, או לחלופין, כאלו שלא יודעים בדיוק מה הן מטרותיהם בניתוח ומבצעים ניתוח פלסטי כתוצאה מלחץ סביבתי שמשפיע עליהם.

מהו הגיל "המותר" לביצוע ניתוחים פלסטיים?

לא אחת, צעירים המתעניינים בניתוח פלסטי שואלים : "האם בגילי אני יכול לעשות ניתוח אף?" , "מאיזה גיל אני יכולה לעשות ניתוח הגדלת חזה?" וכדומה…

מנתחים פלסטיים מסכימים כי לרוב הגיל הצעיר ביותר לביצוע רוב הסוגים של ניתוחים פלסטיים אסתטיים הוא 18, כיוון שבגיל האמור, גוף האדם מקבל לרוב את צורתו הסופית מבחינה התפתחותית ולכן ניתוח פלסטי לא אמור לגרום נזקים לגוף. מנגד, אנשים הפונים למנתח פלסטי בגיל מאוחר, עלולים להתאכזב מאיכות הצלחתו של הניתוח, שהיה מתקבל טוב יותר אצל צעירים המבצעים את הניתוח המדובר.

היבט נוסף לגיל "המותר" לביצוע ניתוחים פלסטיים הוא ההיבט הפסיכולוגי חברתי. לאור כל הפרסומות, שחקני הקולנוע האהובים, וכל מה ש"הוליווד" מייצגת, אנחנו שומעים לא פעם על נשים מבוגרות הרוצות להראות כפי שנראו בשנות נעוריהן או כמו השחקניות האהובות עליהן. הן תולות תקוות בהליכים כגון ניתוח עפעפיים או ניתוח אף מבלי להתחשב בשאר חלקי הפנים, אשר נותרים מבוגרים כשהיו. התוצאה, כמובן,  עלולה לא להיות מושלמת כפי שהמנותחת ציפתה, דבר העלול להוביל לסדרה של ניתוחים פלסטיים משלימים ובמקרה כזה אין גבול לכמות הניתוחים שניתן לבצע. מנגד אנו יכולים לראות בחורות צעירות בגיל המותר, החולמות על ניתוח הגדלת חזה בקנה מידה גדול מהרגיל. אומנם גיל המנותחת הוא ריאלי ותקני מבחינה בריאותית אך מידת השתל חריגה, דבר העלול להותיר צלקות נפשיות בגיל מאוחר יותר. לכן, לא משנה באיזה גיל את/ה, תמיד רצוי להתייעץ לפני ביצוע ניתוח פלסטי מכל סוג שהוא, עם מנתח פלסטי או עם משהו שעבר את אותו ניתוח, ולבדוק האם הציפיות שלך תואמות את ציפיות החברה, ואת התוצאות שיתקבלו לאחר ביצוע הניתוח הפלסטי המבוקש.

ניתוחים פלסטיים – לכמה זמן?

שאלה נוספת הנשאלת בפורומים ובמרפאות היא לכמה זמן נשארות תוצאות הניתוח האופטימאליות?

התשובה משתנה מניתוח פלסטי אחד לשני ומשתנה בהתאם לדרישות המנותח/ת. להלן סקירה מהירה של סוגי ניתוחים פלסטיים ואורך חייהם:

ניתוח הגדלת חזה – שד מורכב מעור, שומן ורקמת שד, אשר לא נתמך בסחוס או עצם. לכן גודל השתל ישפיע רבות על אורך החיים של הניתוח. כלומר, שתל גדול עלול לגרור הישמטות בלתי נמנעת של השד ולחילופין אורך החיים של שתל קטן יגדל בהרבה, כיוון שהשאיפה שלו להמשך למטה קטנה בהרבה. לפי כך, אורך החיים של ניתוח הגדלת חזה הוא בין שלוש לעשרים שנים.

ניתוח פלסטי באף – בהתאם לשינויי המשקל ולשינויי הגיל של המטופל, קצה האף עלול להיות מוטה מטה או שבסיסו עלול להתרחב עם השנים. עם זאת, ניתוח פלסטי באף יכול להחזיק על פי רוב עד עשרות שנים ללא צורך בתיקונים.

ניתוח עפעפיים – עם השנים העפעפיים עלולים לייצר עור נוסף אך דבר זה קורה לאחר לפחות עשר שנים. במידה וזה קורה ניתן לתקן פגם זה בעזרת ניתוח פלסטי משני ובהרדמה מקומית בלבד.

לסיכום, לא משנה באיזה גיל או באיזה מעמד אתם, בין אם הניתוח הוא למטרת תיקון ליקוי אסתטי או למטרה קוסמטית, הרפואה המודרנית מספקת לנו מגוון פתרונות שילוו אותנו לאורך שנים רבות בתחום של ניתוחים פלסטיים.