ניתוח הרמת חזה

בעיה מוכרת ומטרידה בשביל נשים רבות הוא חזה נפול ורפוי, אשר יכול להופיע בכל גיל מנשים צעירות ועד נשים מבוגרות יותר. פעמים רבות יחד עם צניחת החזה יופיעו סימני מתיחה. ישנם גורמים שונים המשפיעים על תופעת צניחת החזה. באופן טבעי, עם השנים, בגלל כוח המשיכה החזה צונח, סיבות נוספות שתורמות לנפילת החזה הן הריונות, לידות, הנקות, הורדה קיצונית במשקל וגם משקל שבאופן קבוע אינו מאוזן, וכמובן אסור לשכוח את הגורם הגנטי, התורשתי. צניחת החזה גורמת לנשים רבות חוסר ביטחון במיניות ובנשיות שלהן, לכן רבות מהן פונות לאפשרות של ניתוח הרמת חזה, בתקווה שתחושתן בקשר למראה גופן ונשיותן תשתפר.

ישנן מספר דרגות של צניחת חזה, לכל דרגת צניחה ישנו ניתוח שונה של הרמת חזה. זו אינה משימה מסובכת לדעת מה דרגת צניחת החזה שלך. בידקי פשוט את מיקומה של העטרה, ביחס לקפל השד. העטרה היא העיגול שנמצאה מסביב לפטמה, אם מסתכלים מהצדודית שלנו על החזה, והעטרה ממוקמת בקו ישר יחד עם קפל השד, וקצת מתחתיו, ישנה צניחה אבל היא יחסית קטנה, ככל שהעטרה נמוכה יותר, זאת אומרת ממוקמת נמוך יותר מקפל השד, הצניחה משמעותית יותר.

ישנה תפיסה מוטעת בקרב נשים רבות כי ניתוח פלסטי להגדלת חזה משמש גם כפיתרון לחזה נפול. התפיסה אינה נכונה משום שהשתלת סיליקון בחזה נפול נותנת רק נפח לחזה, אבל ללא הרמה של החזה, החזה ישאר נפול, רק עם נפח גדול יותר, ויתרה מכך, מכיוון שנפח החזה והמשקל שלו גדלו לאחר הניתוח, יש מצב ששתלים בלבד, ללא שילוב של ניתוח הרמת חזה עלולים אף להחמיר את צניחת החזה.

אם כן, כפי שצויין קודם לכן, ישנן דרגות שונות של צניחת חזה, ולכל דרגה מותאם ניתוח שונה מעט, ההבדל בין הניתוחים הוא בעיקר בסוג החתך המבוצע במהלך ניתוח הרמת חזה. ככל שהצניחה משמעותית יותר יש להסיר כמות עור גדולה יותר, ולרוב גם החתך צריך להיות רחב יותר. לאחר פגישת ייעוץ ואבחון, המנתח הפלסטי והמטופלת יוכלו להחליט איזה ניתוח הוא המתאים ביותר.

ישנם כיום מגוון של ניתוחי חזה המשמשים למטרות שונות, הגדלה, הקטנה, שיחזור ועוד, אולם ניתוח הרמת חזה נחשב לניתוח הקל ביותר מכלל ניתוחי החזה, בעיקר  מכיוון שבמהלך הניתוח לא נעשת שום התערבות כירורגית בעומק החזה, הניתוח מתבצע בעיקר ברקמות החיצוניות, זאת אומרת העור והרקמות שתחתיו. מכיוון שאין כמעט התעסקות ברקמות העמוקות ואין שתלים שהגוף צריך להתרגל אליהם, הניתוח קצר וההחלמה מהירה, כמעט נטולת כאבים. אם ניתוח הרמת החזה משולב עם ניתוח הקטנת חזה או הגדלת חזה, משך הניתוח ותקופת ההחלמה עלולים להיות ארוכים יותר.

לאחר הניתוח על המטופלת להשתמש בחזיה מיוחדת במשך יומיים, לאחר מכן על המטופלת להקפיד שהחזה יקבל תמיכה נאותה, למשך חודש בשעות היום והלילה, ולהימנע מחזיית ברזלים. גם לאחר ניתוח הרמת חזה, כמו לאחר ניתוחים פלסטיים אחרים רצוי להימנע מפעילות פיזית מאומצת, כמו כן יש להיזהר מנפיחות שנוצרת בחזה בזמן פעילות מינית (אם השינוי הוא משמעותי). בכדי לשמר לטווח ארוך את תוצאות הרמת החזה, ולהפחית את הצלקות למינימום ממולץ לעשות את הניתוח לאחר הריונות והנקות, לשמור על משקל מאוזן וקבוע ולהימנע מחשיפה של האיזור המנותח לשמש.