ניתוח עפעפיים תחתונים

קיימים מספר סוגי ניתוחים וטכניקות שונות המובילות לשינוי והצערה של מראה הפנים. ניתוח עפעפיים היא אחת מהטכניקות הנפוצות של ניתוחים פלסטיים, במיוחד כאשר מדובר על ניתוחים פלסטיים בפנים. עם השנים צצים מתחת לעיניים מעין שקים, ונוצרת נפיחות מתחת לעיניים. בדרך כלל הנפיחות והשקיות מתחת לעפעף נגרמות בגלל בליטה של המסלול למשקעי השומן. במצב רגיל קיים חיץ במסלול שמחזיק במקום את משקעי השומן, אבל עם הזמן החיץ נחלש ונהיה פחות יציב. במהלך ניתוח עפעפיים מבצעים חלוקה מחדש או הסרה של מצבורי השומן, ומסירים רקמות עודפות כמו עור ושרירים. ישנן שתי שיטות וגישות עיקריות לניתוח, הראשונה היא שיטת הלחמית בה מעצבים את מסלול השומן ומסירים רקמות עודפות על-ידי חתך בלחמית, השיטה השניה היא ניתוח עפעף עורי, שיטת הלחמית נחשבת לפחות חודרנית.

לפני הניתוח , האיזור המטופל מנוקה ומורדם, לרוב המנתח בוחר לבצע הרדמה מקומית, אשר מכילה פחות סיכונים למטופל מאשר הרדמה מלאה. לרוב, במהלך ניתוחים פלסטיים מהסוג הפשוט יותר, אם אין צורך בהרדמה מלאה, הרופא יעדיף הרדמה מקומית על הרדמה מלאה. ניתוח עפעפיים אורך בין שעה לשעתיים, תלוי במצב העפעף. במהלך ניתוח עפעפיים תחתונים מבוצעים חתכים בעפעף התחתון בחלק החיצוני והפנימי בשביל להגיע למצבורי השומן.  לאחר מכן המנתח צריך לעצב מחדש את מסלול השומן, בשביל לעשות זאת על המנתח קודם כל להסיר את מצבורי השומן העודפים של העפעפיים התחתונים, ובכך מפחיתים את השקיות והנפיחות מתחת לעין באיזור העפעף התחתון. לאחר מכן מעצבים את המסלול החדש למצבורי השומן. בשביל שהמנתח ישיג גישה טובה לשומן המסלולי הוא מבצע בשכבת השריר חיתוך קטן דרכו הוא מרחיק את השריר והעור מהמסילה שנמצאת תחתם, וכך הוא חושף את השומן המסלולי. ישנם מטופלים שיש להם גם עור עודף באיזור העפעף התחתון, אם יש עור עודף בדרך כלל המנתח יבחר להסיר חלק ממנו במהלך הניתוח.

לאחר ניתוח העפעפיים התחתונים ישנה תקופת החלמה, כמו כל ניתוח כירורגי, גם לאחר ניתוח עפעפיים, במשך כמה ימים תלווה אתכם תחושה של חוסר נוחות קלה ונפיחות מסויימת. בכדי להקל על הנפיחות וחוסר הנוחות ניתן ליטול משככי כאבים ולהניח רטיות קרות על האיזור. לאחר ניתוח עפעפיים צפויה תקופת התאוששות של 7-10 ימים, ומומלץ שבועיים לאחר הניתוח להימנע ממאמץ גופני. לאחר מספר שבועות ניתן כבר יהיה לראות את תוצאות הניתוח, עם הזמן הנפיחות באיזור הניתוח יורדת עד היעלמות מוחלטת. מעבר לכך ששיטת הלחמית פחות חודרנית, היא דורשת גם זמן התאוששות יותר קצר, והיא אינה משאירה צלקת חיצונית. אומנם ניתוח עפעפיים תחתוניים נחשב לניתוח בעל אפקט לטווח זמן ארוך, אך חשוב לזכור שתהליך ההזדקנות של עור הפנים ממשיך, ולעיתים לאחר שנים צריך לחזור על ההליך או לפחות לתחזקו. ניתוח עפעפיים תחתונים לרוב משחזר בהצלחה רבה, את המראה החיוני והצעיר של העיניים למשך שנים. ודבר אחרון ומאוד חשוב, אומנם הניתוח לא נחשב לניתוח מורכב אבל הניתוח הוא באיזור הפנים ובמיוחד באיזור העיניים, איזור רגיש בפני עצמו, לכן חשוב לברר על מנתחים פלסטיים, לנסות לקבל המלצות מאנשים שעברו את הניתוח, ולבחור במנתח אשר מתמחה ספציפית בניתוחים מסוג זה.