עבודה באירופה

כשכמה צעירים ישראלים החליטו להרחיב את אפשרויות העבודה מעבר לגבולות ארץ הקודש, אירופה הייתה אחד היעדים הראשונים ברשימה. עבודה באירופה מאפשרת לישראלים להיחשף באופן מעמיק, ולא כתיירים לרגע, לשילוב בין יופי קלאסי לבין חיים אורבניים תוססים וסוערים. גם ריבוי התיירים ורמת החיים הגבוהה יחסית, המתקיים בחלק גדול ממדינות אירופה, תורם לפופולריות הרבה של עבודה באירופה. בעבר הייתה אנגליה מוקד העבודה היחיד כמעט ביבשת, אולם מדי שנה נוספים עוד ועוד ערים לרשימת יעדי העבודה האפשריים. אף שבריטניה, ובייחוד אנגליה, נותרה יעד חזק במיוחד, יש כיום מוקדים חזקים של עבודה באירופה גם בספרד ובארצות סקנדינביה. יעדים נוספים נמצאים בערים הגדולות של צרפת (פריז ומרסיי למשל, וגם הריביירה הצרפתית), באמסטרדם ואוטורכט שבהולנד, בברלין שבגרמניה וברומא ופירנצה באיטליה.

מבחינת סוגי העבודה הקיימים, מפגרת עבודה באירופה רק במעט אחרי עבודה בארה"ב. אירופה מזוהה במיוחד עם תחום מכירת ציורי השמן, המתבסס על החשיבות הרבה הניתנת לאמנות במדינות רבות ביבשת. לצד המכירה מדלת לדלת הגיעה לאירופה עבודה בתחום העגלות, שמתבצעת בעיקר בקניונים או במרכזי בילוי גדולים. שתי העבודות אינן דורשות ניסיון קודם במכירה (אם כי הוא יכול בהחלט להועיל), ואפילו לא שליטה מופתית באנגלית, לאילו שרוצים למשל למצוא עבודה בספרד; הדרישה המרכזית ממי שמגיע לעבודה באירופה במכירות היא עור עבה, הרבה רצון להצליח ונכונות לעבוד קשה בשביל המשכורת הגבוהה בסוף החודש. עבודה זו מתאימה בעיקר למי שמגיע לאירופה כדי לחסוך כסף, אך היא בהחלט מאפשרת גם בילויים, טיולים והיכרות עם הסביבה.

אם אתם מעוניינים במשהו פחות תובעני (ובהתאם, בד"כ, פחות מכניס) תוכלו למצוא עבודה בחו"ל בשפע תחומים נוספים. בלוחות העבודה תמצאו מודעות דרושים המתייחסות לשמרטפות, עובדים חקלאיים, מאבטחים ועוד. אלא שמלבד הלוחות יש עוד דרך למצוא עבודה באירופה – הסתובבות בין מקומות העבודה עצמם. דרך זו עשויה לספק לכם מגוון עבודות רחב יותר (בעיקר בתור מלצרים, ברמנים או עובדי ניקיון) אולם היא שמורה רק לאמיצים, שמוכנים להתמודד עם כל הפרוצדורות של קליטה במדינה חדשה ללא הגב התומך של חברה מעסיקה. כמו כן יהיה קל יותר למצוא עבודה באירופה באופן עצמאי אם יש ברשותכם אישור עבודה (אף שיש מעסיקים שאינם מתעניינים באישורי העבודה ומעסיקים עובדים זמניים בכל מקרה). אישור עבודה באירופה ניתן לכל מי שיש ברשותו דרכון של אחת ממדינות האיחוד, לסטודנטים שמקבלים אישור ללמוד במדינה או למי שמוצא עבודה באירופה במקצוע נדרש, ויש מעסיק שמוכן לשתף עימו פעולה. עבור מי שאין לו ויזת עבודה ולא ניסיון בעבודה בחו"ל, הדרך הנוחה יותר תהיה מציאת עבודה באירופה דרך חברה ישראלית.