עבודה בחו"ל – כל המידע

במרוצת השנים עבודה בחו"ל הפכה לנקוד ציון כמעט הכרחית בחיי הצעירים יחד עם צבא, טיול גדול ואוניברסיטה. עבודה בחו"ל נחשבת העיני רבים כחוויה חד פעמית המאפשרת להרוויח כסף מהיר תוך כדי חיים מסעירים במדינה זרה. היעדים הנפוצים ביותר הם אנגליה, ארה"ב, גרמניה, סינגפור ואוסטרליה. לרוב העבודות של הצעירים בחו"ל נחשבות לעבודות מזדמנות, למרות שצעירים רבים מחליטים להישאר בעבודות הללו, להתקדם ולהשתקע. עבודות אילו לרוב הם בתחום המכירות- עגלות וציורי שמן, האבטחה, מלצרות הובלה ושמרטפות, בדרך כלל אין התחייבות לזמן ארוך. כאשר ניגשים לעבודה מסוג זה אין צורך בהכנה מעמיקה בארץ, הדבר היחיד הוא יצירת קשר עם המעסיק מהארץ, לבקש ממנו הסבר על העבודה, על התנאים, האם דואגים לדירה, לרכב, מהו זמן ההסתגלות שמצופה מכם, מהם היעדים וכו'. לרוב, בתחום המכירות יש את התנאים הטובים ביותר אבל יחד עם זאת אם לא תעבדו כמו שצריך ולא תמכרו טוב, אתם עלולים לא להרוויח. לרוב, עבודות בחו"ל שלא דורשות מהעובד ניסיון קודם, ונותנות לעובד הכשרה הן העבודות הפופולאריות ביותר בקרב הצעירים. צעירים יכולים למצוא גם עבודות בחו"ל שאינן עבודות מזדמנות, העבודות האילו דורשות ניסיון ולרוב הם בתחום של ניהול, אבטחה והדרכה.

גופים ציבוריים רבים מאפשרים גם לעבוד בחו"ל או למצוא עבודה באירופה בצורת שליחות, ישנם גופים רבים שיש להם שלוחות במקומות שונים בעולם, אחד מהגופים הללו זו הסוכנות היהודית. כאשר עובדים דרך גוף ציבורי שכזה לרוב אפשר להיות רגועים בקשר לשכר ולתנאי המחייה בחו"ל. דרך נוספת למצוא עבודה רצינית בחו"ל היא על ידי חברות ישראליות שבחרו להעביר את בסיסן לחו"ל. ישנה נטייה בחברות הללו להעסיק ישראליים פשוט כי זה נוח יותר מטעמים תרבותיים ומנטאליים. לעיתים הן מחפשים ישראלים שכבר מתגוררים בחו"ל אבל הרבה פעמים הן בוחרות להביא ישראלים מהארץ שרוצים לעבוד בחו"ל.

אז אחרי שהחלטנו שאנו רוצים לעבוד בחו"ל ישנם כמה פרטים חשובים שיש לשים עליהם דגש. לפני שנוסעים חשוב מאוד לברר עם המעסיק מהם בדיוק תנאי העסקה ולבקש פירוט של חוזה העבודה. חשוב לוודא האם יש התחייבות לתקופה מסויימת, מהם תנאי הפסקת העבודה, חופשות, תנאי דיור, ביטוח, אשרת עבודה בחו"ל וכו'. לפני שאתם עוזבים את הארץ תוודאו שיש לכם אשרת עבודה ושהמעסיק דאג לכך. עבודה בחו"ל בלי אשרת עבודה היא לא חוקית, אם תופסים אתכם יגרשו אתכם, יקפיאו את הדרכון שלכם ל-10 שנים ובמקרה היותר גרוע אתם תכנסו לכלא. לכן חשוב ביותר לוודא שיש אשרת עבודה. ודבר אחרון, לפני שיוצאים לאחת מאותן עבודות בחו"ל חשוב להסדיר עם הארגונים הציבוריים בארץ ( כמו הביטוח הלאומי לדוגמה) את עניין התשלומים בכדי שלא תצברו חובות בזמן שאתם בחו"ל, אבל מעבר לכך חשוב לסדר את התשלומים ולעדכן את הביטוח הלאומי על שהותכם בחו"ל בכדי שתוכלו להיות זכאים לשירותי בריאות כשאתם חוזרים לארץ( גם אם זה רק לחופשה). אם אינכם מעוניינים להתעסק עם הביטוח הלאומי, ניתן להסדיר מסלולי ביטוח מסויימים עם קופת חולים.