עבודה בקנדה

קנדה הענקית, החולקת את צפון אמריקה עם ארה"ב, משתרעת על פני שטח בלתי נתפס. בששת המחוזות של המדינה מתגוררים יותר משלושים מליון בני אדם, כאשר עבודה בקנדה היא גורם מרכזי במשיכת מהגרים למדינה. איכות החיים הגבוהה בקנדה, היחס הסובלני כלפי זרים והיופי שבערי קנדה הגדולות מביא למדינה מהגרים מכל גיל ומדינה, ובכלל זה גם ישראלים לא מעטים. יש כמה סוגי הצעות עבודה בקנדה שיכולות להתאים לצעירים ישראלים, שאינן דורשות ניסיון קודם או השכלה מיוחדת.

 

עבודה בקנדה – עצמאי או שכיר?

מרבית הצעירים שמגיעים לעבוד בקנדה עושים זאת אחת החברות הישראליות המציעות עבודה לצעירים כבשאר עבודות בחו"ל. קיימות בשוק עשרות חברות מסוג זה, ובד"כ הן פועלות בשיטה דומה: הן מציעות לעובד תנאי מחיה מלאים כמו דירה מרוהטת, רכב, תשלום חשבונות שוטפים וכמובן – עבודה בקנדה תמורת משכורת מוסכמת מראש. תמורת כל אלו גובה החברה מן העובד כמה מאות דולרים בחודש. צעירים רבים בוחרים בדרך זו כיוון שהיא נוחה יותר למי שאינו מכיר את המדינה. עבודה בקנדה דרך חברה הוגנת מבטיחה לך כי יהיה מי שיקבל את פניך בשדה התעופה, ידאג לך למגורים ולעבודה בטוחה וישלם לך משכורת קבועה. אחוז קטן מן האנשים פונים למסלול העצמאי, ומחפשים עבודה בחו"ל בקנדה רק לאחר הנחיתה במדינה. העבודה כעצמאי כוללת מגוון רחב יותר של תחומים, ומאפשרת לעובד להתרשם מן החברה לפני שהוא מתחייב על מציאת העבודה. הסיבה שבעטיה לא רבים בוחרים בחיפוש עצמאי היא שמדובר בכאב ראש לא קטן –  הצורך למצוא דירה ועבודה בו זמנית, חוסר הידיעה מניין תבוא המשכורת הראשונה והצורך להתמצא בעיר באופן עצמאי אינה מתאימה לכל אחד. לפיכך, עבודה בקנדה כעצמאים רלוונטיצ בעיקר למי שמכיר היטב את המדינה, המנטליות והצעות העבודה, או למי שמוכן לקחת את הסיכון ולהישאר נטול עבודה והכנסה עד למציאת עבודה הולמת.

 

תחומי עבודה בקנדה

אם דיברנו קודם על האופציה למצוא עבודה בקנדה כשכיר או כעצמאי,  הרי שלסוג העבודה המבוקש יש השפעה רבה על ההכרעה בין האופציות. יש עבודות בקנדה שאינן אפשרויות במסגרת עצמאית, ובראשן שני התחומים המובילים של עבודה בקנדה – מכירת תמונות שמן מדלת לדלת ומכירה בעגלות. שני אלו נחשבים לעבודות המכניסות ביותר עבור צעירים בקנדה, ונעשות באופן כמעט בלעדי באמצעות מעסיקים ישראלים. תחומי עבודה אחרים כמו מנעולנות (לוקסמיט), או-פר במשפחה יהודית, הדרכה או עבודות בתחום המסעדנות (מלצר או ברמן) כמעט ואינן נמצאות בלוח עבודה בקנדה המתפרסם בארץ, ועל מנת למצוא אותן יש צורך לכתת רגליים בין מקומות העבודה עצמם. לכל אחד מן המקצועות יתרונות וחסרונות משלו, ולפני הטיסה כדאי לחשוב היטב מהן ציפיותיכם מן העבודה בקנדה: אם אתם מעוניינים לנוח הרבה ולהשאיר הרבה זמן פנוי להיכרות עם האזור, ייתכן שמלצרות היא העבודה האידיאלית עבורכם. לעומת זאת, כדי לחסוך הרבה כסף או לקבל ניסיון עסקי כדאי מאוד לפנות לתחומי העגלות או ציורי השמן. העבודה בעגלות נחשבת למשרה תובענית מבחינת זמני העבודה, ולעומתה עבודה בקנדה בציורי שמן דורשת בד"כ פחות שעות עבודה, אולם שתי העבודות כרוכות בהרבה מאוד אמביציה ואינן מתאימות למי שמתייאש בקלות. הגמול על עבודות אלו הוא הדולרים הקנדיים, שמצטברים בכיס בקצב מהיר בהרבה מכל סוג אחר של עבודה בקנדה.