עבודות בחו"ל

עבודות בחו"ל הוא מושג שעבר שינוי רחב מאוד בעשור האחרון. אם פעם עבודה בחו"ל הייתה מנת חלקם של אנשים מעטים, ובוודאי לא של צעירים רבים, כיום מדובר בלא פחות מתופעה גורפת. כמט כל אדם מכיר כיום מישהו שמצא עבודה בחו"ל, וכולם כבר מכירים את תחומי העבודה העיקריים ובעיקר את העגלות המפורסמות. הגידול בתחום מתבטא בתחומים רבים, לרבות זינוק בהיצע תחומי העבודה והגברת התחרות בשוק, וכך מי שרוצה למצוא היום עבודות בחו"ל מוצא את הדרך זמינה מאי פעם.

 

מאפייני עבודות בחו"ל

מלבד המיקום, המרוחק אלפי קילומטרים מכל עבודה שעבדתם בה עד כה, עבודה בחו"ל מכילה הרבה מאפיינים שמותאמים באופן ספציפי לצעירים. התכונה הכי בולטת של הרבה עבודות בחו"ל היא המשכורת הגבוהה, שלצעירים חסרי ניסיון קשה מאוד להגיע אליה בעבודה רגילה בישראל. נוסף על כך, כמעט כל תחומי העבודה בחו"ל מתאימים ללמידה מיידית. הם אינם דורשים יותר מכמה ימי הכשרה קצרים, ותוך זמן קצר ניתן להתמקצע בהן ולקפוץ למים העמוקים. כמו כן, אין לרוב צורך בניסיון קודם, בהמלצות, בהשכלה גבוהה או בשאר דברים שלרוב אינם זמינים לצעירים בארץ. תכונה חשובה נוספת של עבודות בחו"ל היא הגמישות. אפשר להגיע לעבודה לחודשיים או שלושה אינטנסיביים, כך שניתן לשלב אותה עם חופשת סמסטר או עם המתנה לגיוס או לשירות לאומי, ואפשר, כמו שעשו כבר רבים, להשתקע בחו"ל למשך כמה שנים ואפילו להקים עסק משלך.

 

עבודות בחו"ל – במה עובדים?

אם בעבר מי שרצה למצוא עבודות בחו"ל וביצע חיפוש עבודה בחו"ל היה צריך להסתפק במספר מצומצם של תחומי עבודה, היום מדובר בשוק רחב עם עשרות אופציות. אלא שלמרות ההיצע הגדול, רבים מאוד מן הצעירים מצביעים ברגליים ומצטרפים לעסקי העגלות. אותם דוכני מכירה, המוצבים בקניונים ברחבי העולם, טומנים בחובם אפשרויות רווח גדולות מאוד. כיוון שהמכירה בעגלות מבוססת על עמלות, חלק גדול מן המשכורת מצוי בידיו של המוכר. לפיכך, בעלי מוטיבציה גבוהה וכאלה שמוכנים לעבוד הרבה שעות ביום באווירה אינטנסיבית לא ימצאו הרבה עבודות בחו"ל שישתלמו להם כמו העבודה בעגלות. עוד תחום, מעט פחות נפוץ אבל לא פחות רווחי, הוא תמונות השמן. מדובר בתחום עבודה ותיק יחסית, שכולל מכירה מדלת לדלת. בהתאם לסביבת העבודה ולמוצר הנמכר טכניקות המכירה אחרת מזו הנהוגה בעגלות, אולם גם כאן נדרשים סבלנות, התמדה והרבה רצון להצליח. מי שאינו מתחבר לתחום המכירות יכול למצוא עוד עבודות בחו"ל, שלרוב פחות רווחיות מן העגלות או מציורי השמן אבל עדיין מניבות שכר נאה. חלק מן העבודות הללו ייחודיות לאזורים מסוימים, למשל חקלאות באוסטרליה, וחלקן פזורות בכל רחבי העולם, כמו אופר לילדים. כמו כן, קיימים בחו"ל שפע תפקידי הדרכה ואבטחה, ולצדן הצעות נדירות יותר לעבודה בדיג, בניקוי שטיחים ואפילו לאיוש אוטו גלידה. מלבד אלה, קיימות גם עבודות בחו"ל בתחומים מקצועיים, למשל היי-טק, אלם אלה לרוב מתאימות פחות לצעירים.

 

יעדי עבודות בחו"ל

עבודות בחו"ל פרושות כיום בעשרות מדינות, וכפי הנראה הן לא קופאות על שמריהן. בסיסי העבודה החזקים נמצאים עדיין במערב אירופה ובארצות הברית, המלכה הבלתי מעורערת של עבודות בחו"ל, אולם קשה למצוא כיום יעד בעולם שעדיין לא נכבש בידי העגלות הישראליות. המצטרפות החדשות כוללות שמות אקזוטיים כמו הוואי, ניו זילנד ולאחרונה אפילו דרום אפריקה, כך שיותר מתמיד ניתן להגיד כיום כי עבודות בחו"ל כובשות את העולם. קדימה בצעו חיפוש עבודה בחו"ל