עובדים בספרד

המזג הים תיכוני הנוח, שפסח על התושבים הישראלים העצבניים וקצרי הרוח, השתמר בספרד – כמו גם ביוון ובמספר מדינות ערביות – ומהווה עד היום מוקד משיכה לתיירים ומחפשי עבודה כאחד. עבודה בספרד נהנת מכמה יתרונות שקשורים לנינוחות ולרוגע הספרדים, למשל הסיאסטה שנשמרת בקנאות בין שתיים לארבע, החגים והפסטיבלים הרבים שמספקים ימי חופש ומנוחה, ועוד. עוד הטבות מהם נהנים עובדים בספרד קשורות לכוח הכלכלי של המדינה, שהמטבע בה הוא היורו ושמזה זמן נשמרת בה יציבות כלכלית. לא מדובר רק בבונוסים שמוצעים לעובדים מצליחים, אלא גם ובעיקר בעובדה שלמרות היורו, יוקר המחיה בספרד הוא לא מהגבוהים באירופה, גם אם לא מהנמוכים. המשמעות היא שאלו שמצאו עבודה בספרד, עובדים בספרד ומתגוררים בה, יכולים לחסוך כסף או להרשות לעצמם רמת חיים גבוהה.

אם הכל טוב ויפה כל כך, כדאי גם לפרט במה בדיוק עובדים בספרד ואילו אפשרויות מתאימות למי שרוצה לבלות תקופה מסויימת במדינה, אבל לא להגר אליה. כמובן שקיימות הצעות עבודה בספרד בכל התחומים, ועובדים שמתמחים בארץ בתחום כלשהו יוכלו למצוא בו הזדמנויות והצעות גם בספרד, במידה והם דוברים ספרדית. למי שלא שולט בשפה, קיימות כמה אפשרויות, בהן עובדים כיום בספרד בעיקר ישראלים או זרים, במהלך טיול, לימודים או תקופת התאקלמות.

 אחת מהן היא עבודה באחד ממרכזי התיירות שפזורים בספרד או באתרים תיירותיים במיוחד שדורשים מהעובדים שפות זרות – אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית וכן הלאה. עוד אפשרות היא לעבוד בתחום המכירות, בו עובדים מרבית הישראלים שחיפשו עבודות בחו"ל והחליטו שספרד היא המדינה המועדפת עליהם, אם בגלל משיכה לתרבות, לאקלים או לאנשים ואם מכל סיבה אחרת. כמו כן קיימות הצעות בתחום הוראת אנגלית ואפילו גרמנית, בו עובדים זרים מכל המדינות שדוברים אחת מהשפות האלה והגיעו לבקר בספרד לצורך טיול או לימודים. קשה להרוויח הרבה כסף בתחום ההוראה, אלא אם מצליחים להתקבל לבית ספר לשפות, שמספק משכורת קבועה ומסודרת.

 בתחום המכירות דרושים עובדים בספרד במשך כל השנה, ואת זאת ניתן לראות בלוחות השונים שמפרסמים הצעות עבודה בחו"ל. בתחומים אחרים לא מתפרסמות הרבה הצעות עבודה בארץ, לפחות לא באותו היקף ובאותה תדירות. בכל תחום אחר בו דרושים עובדים בספרד יש צורך לפנות לאתרים בספרדית שמציעים עבודה, או להגיע לספרד, לפתוח עיתונים יומיים ולחפש.

 מבחינת מסמכים, עובדים בספרד אמנם לא נזקקים לויזה מיוחדת כדי להכנס למדינה – בדומה למדינות אירופה כולן – אולם מי שרוצה לעבוד בצורה חוקית ומסודרת כן יידרש לסדר לעצמו ניירות מתאימים מרשויות ההגירה המקומיות. כאן יש שני יוצאים מהכלל: הראשון – עובדים בספרד שמחזיקים בדרכון אירופאי רשאים לעבוד ללא מגבלות וללא אישורים מיוחדים. לגבי עובדים שהתקשרו כבר עם חברה מהארץ, במקרה כזה ייתכן שהיא תיקח על עצמה את הסידורים הנדרשים לקבלת ניירות ואישורים מתאימים. מי שמגיע לספרד ורוצה למצוא עבודה באופן עצמאי, צריך לדאוג בעצמו לקבלת ויזת עבודה, או לעבוד ללא אישורים. עובדים בספרד בתחום המסעדנות למשל, או בכל תחום בו ניתן לקבל תשלום במזומן בסוף כל יום עבודה, עובדים ללא ניירת ובאופן לא חוקי בספרד. כמובן שעבודות מהסוג הזה, שנעשות תוך מגע מתמיד עם התושבים המקומיים, דורשות ידיעת ספרדית ברמה טובה.