פריצת דיסק

מהי בעצם פריצת דיסק ? פריצת דיסק מוגדרת כ- פציעת מאמץ אשר נגרמת לדיסק בין חולייתי שנמצא בעמוד השדרה. פריצת דיסק נובעת מהרמת יתר של משקל כבד,נשיאתו או לפעמים בזמן הורדתו.
בעמוד השדרה ישנו סחוס אשר בולם את הזעזועים שבין החוליות. סחוסים אלו הינם בעלי נוזל אשר בזמן מאמץ גדול יכול הנוזל לפרוץ ולעבוד לשכבת סחוס הבאה. הנוזל מתקשה על הסחוס ומשנה את צורת הסחוסים. כאשר ישנם פריצות רבות מלחץ גבוה מתחיל כאבי גב הבאים להראות שצריך לתת לשכבות הסחוסים לעבור איחויי. אדם אשר לא מקשיב לאותות הגוף וממשיך להעמיד את הגב בלחץ גבוה גורם לפגיעה חמורה יותר ואף לדלקות שנגרמות מריבוי של נוזל שידרה שיוצא מהסחוסים.
קבוצות הסיכון הינם אנשים שמנים אשר בעלי מסת שריר נמוכה שעובדים בעבודה גופנית. אנשים אשר סובלים ממשקל גבוה וגם נמצאים במצב רב של מאמץ נמצאים בסכנה לפריצת דיסק. משקל גוף רב גורם למאמץ טבעי על הגב ומקשה על ההחלמה מפריצת של נוצל דיסק מחוץ לסחוסים. קבוצת סיכון נוספת היא הורים חדשים אשר מרימים המון את ילדם החדש. לפעמים הרבה לא נכונה של הילד בזוית לא נכונה יכול לגרום לבעיית פריצת דיסק.
פריצת דיסק גורמת לכאבי גב חמורים ועל כן ישנה חשיבות רבה בטיפול. ישנם מספר דרכים אשר ניתן לטפל במצבים של פריצת דיסק.
הדרכה- הבנת הגב והמאמץ אשר ניתן להעמיס עליו. התנהלות נכונה מפחיתה את המאמץ והבעיות גב.
פיזיותרפיה-מגוון של מתיחות ומניפולציות חום וקור אשר מחזקים את השרי ומקלים על התנועה.
דיאטה-ירידת משקל הגוף מקלה באופן מידי על העומס שיש על הגב ועוזרת לכאבי פריצת דיסק
חגורת גב- שימוש בחגורה אשר מחלקת את המאמץ על פני הגב.
תרופות-ישנם מגוון של תרופות אשר יכולות לסייע בהפחתת הכאבים שניתן לקבל אצל אורטופד . כיום ישנו שימוש גם בעישון קנביס רפואי לשם הקלה על כאבים קשים שתרופות אחרות אינן עוזרות.
ניתוח-ניתוחים אינם מומלצים בבעיות של פריצת דיסק , רק מיקרים מיוחדים אשר יש בהם אינדיקציה גבוהה להקלה בעקבות ניתוח , דבר זה נדיר.
אז מומלץ מאוד לשמור על הגב בלי מאמץ מיותר, כי אחרי הכול אפילו קש שבר גב
ועוד לגמל.

כתיבת תגובה