שגרירות ישראל בספרד

בין אם מטיילים, לומדים או מחזיקים עבודה בספרד, קיים הסיכוי להזדקק לעזרתם של עובדי השגרירות הישראלית. שגרירות ישראל בספרד מסייעת במקרים שונים, לאזרחים ישראלים שמגיעים לספרד וכן לאזרחים ספרדים ממוצא יהודי שמעוניינים לקבל מידע על האפשרות לעלות לישראל.

 לישראלים השוהים בספרד לצורך לימודים טיול או עבודה בספרד, השגרירות היא כתובת עיקרית וחיונית במספר מקרים ותרחישים:

במקרה של דרכון שאבד או נגנב, יש לדווח למשטרה המקומית, ולהגיע לשגרירות ישראל בספרד על מנת לקבל תעודת מעבר, המחליפה את הדרכון לתקופה של עד שנה. לא מומלץ להסתובב ללא דרכון וגם לא לדחות קבלת מסמכים חלופיים למועד מאוחר ונוח יותר, למשל סמוך למועד הטיסה חזרה – שום תייר או אזרח אינם רשאים להסתובב ללא תעודות מזהות, ובמקרה ורשויות או משטרה מבקשות לראות תעודות תיירים בעיקר צריכים להקפיד שתמיד יהיה עליהם מסמך מזהה כלשהו, עדיף דרכון. בנוסף, ישראל מדגישה בדרכון עצמו שאזרחים ישראלים מחוייבים לשמור היטב על הדרכון מסיבות בטחוניות, ובמקרה של אובדן או גניבה לדווח מיד לשגרירות ישראל במקום המצאם. יש לציין כי עניין זה רלוונטי לשאר עבודות בחו"ל.

 במקרה ואזרח ישראלי המטייל, לומד או מבצע עבודה בספרד נקלע למצוקה כספית כלשהי, שגרירות ישראל בספרד יכולה להיות כתובת לקבלת סיוע. בשום מקרה השגרירות איננה מלווה או מספקת כסף למי שאינו עובד עבורה, גם אם הוא אזרח ישראלי, אבל עובדיה יוכלו לסייע ביצירת קשר עם משפחה או חברים מהארץ שיש סיכוי שיסכימו לעזור.

במקרה של מעצר, שגריר ישראל בספרד מחוייב לדאוג לרווחתו של עצור או אסיר ישראלי, לכן מי שנקלע למצב כזה בעודו שוהה בספרד במהלך עבודה בספרד רשאי לדרוש להודיע לשגרירות ישראל. במקרים כאלו תפקידה של השגרירות היא לוודא שהכליאה נעשית בתנאים סבירים, שלא קיימת אפליה לעומת אזרחים ספרדיים וכן שהישראלי/ת מיוצגים על ידי עו"ד כלשהו. במידה וצפוי משפט, הוא יעשה על פי החוקים המקומיים לכן חשוב להסתייע בעזרתו המקצועית של עורך דין מקומי ולעתים אפילו במתורגמן. שגרירות ישראל בספרד תוכל לתווך בין אזרחים ישראלים העומדים בפני משפט לבין מתורגמנים ועורכי דין, ולייעץ האם ניתן במסגרת החוקים המקומיים לקבל שירותים אלה בתשלום או בחינם. בכל מקרה, השגרירות לא תסייע כספית בשום דרך (שחרור בערבות, תשלום לעו"ד וכן הלאה).

גם במקרה של פציעה, מחלה או פגיעה גופנית כלשהי, שגרירות ישראל בספרד היא כתובת חשובה גם אם לא נועדה להחליף פוליסת ביטוח מקיפה אותה יש לערוך מהארץ, לפני הנסיעה. במצבים כאלה השגרירות תספק רשימה של בתי חולים, מרפאות או אנשי מקצוע אליהם ניתן לפנות ותדאג ליידע את משפחת החולה/הפצוע בארץ על מצבו.

וכמובן במידה ומתרחשת פטירה חלילה של אזרח ישראלי שנמצא בספרד, שגרירות ישראל מסייעת בפן הבירוקרטי והארגוני של העברת הנפטר לארץ. גם כאן, השגרירות לא תקח על עצמה הוצאות כספיות, שאמורות להיות מכוסות על ידי הביטוח.

 בנוסף, באתר השגרירות אפשר לקרוא על פעילויות וקורסים שמארגנת שגרירות ישראל בספרד, וכן מידע רב על שיתופי פעולה שונים, מטרות ואג'נדה כללית. המידע כולו מובא בספרדית.

 כמו מרבית השגרירויות הרשמיות, שכדאי להחזיק בפרטיהן בכל מקרה של עבודה בחו"ל, שגרירות ישראל בספרד נמצאת בבירה, מדריד. כתובתה:

Velazquez 150-7

מספר טלפון: 00-34-91-7829500

בדרך כלל שעות הפעילות הן בין 9.30 בבוקר ל-1 בצהריים, למעט בשבת וראשון אז השגרירות סגורה.